Zbavte prezidenta pravomocí. Jinak bude po volbách zle. Komentář Tomáše Mrkvičky

Začíná být více než jasné, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat prezidentský úřad. Už týdny se neobjevil na veřejnosti a k národu nepromluvil ani v pro republiku tak zásadní chvíli, jako jsou volby do Poslanecké sněmovny. Ba co více, Zeman nebyl schopen dorazit ani do volební místnosti. Jediné, co jeho kancelář zvládla předložit veřejnosti, byly tři dosti znepokojivé fotografie prezidenta, kterak volí ve svém současném útočišti, Lánském zámečku.

Zemanův zdravotní stav není dobrý už delší dobu. Jeho zatajováním a tutláním však prezidentovo okolí dostalo Českou republiku do nemalé krize. Právě se odehrávají volby, po kterých se hlava státu stává významným aktérem dění. V optimálním případě by měla být moderátorem procesu sestavování vlády, avšak ustálenou praxí už bohužel je i to, že prezident v tomto dění významně prosazuje svůj názor. Zeman už to naznačil dopředu, když deklaroval, že sestavením vlády nepověří absolutního vítěze voleb, ale stranu, která bude mít nejvíce mandátů v Poslanecké sněmovně. Deklaroval také, že bude volit Hnutí ANO a tím jasně prozradil, čí jsou jeho sympatie.

Nebylo to optimální, ale mohli jsme s tím alespoň počítat. Teď však Česká republika najíždí do situace, která zavání ústavní krizí. Bude prezident schopen vůbec nějakého rozhodnutí ve věci jmenování premiéra? Nebo se bude před veřejností hrát divadlo za vysokou zdí, kdy faktická rozhodnutí budou činit kancléř Vratislav Mynář a vlivný poradce Martin Nejedlý?

Poslanecká sněmovna a Senát mají pravomoc svorně zbavit prezidenta jeho pravomocí. Jde o krajní řešení, ale domnívám se, že v této chvíli je na místě. Volební situace to pochopitelně extrémně komplikuje. Ve skutečnosti však tento stav, kdy Zeman není schopen práce a osud země je v rukou podivných postav, neprospívá nikomu, ani Andreji Babišovi. Ten by se měl zachovat státnicky a vyvolat patřičné hlasování.

Je pravdou, že v takovém případě by značná část pravomocí připadla právě jemu jako premiérovi. To by pochopitelně bylo problematické, protože by Babiš potom teoreticky sestavením vlády mohl pověřit sám sebe. Je ale také pravdou, že tuto část pravomocí by mohl převzít předseda Poslanecké sněmovny či Senátu. Politické strany by se na tom měly dokázat dohodnout. Vláda by pak měla vznikat na racionálním základě většiny v nové Poslanecké sněmovně.

Pokud by naopak nadále přetrvával stav, kdy lidé neví, kdo rozhoduje o sestavení vlády, mohlo by to skončit masovými demonstracemi, které si jistě nikdo nepřeje.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 1SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

23 názorů k článku “Zbavte prezidenta pravomocí. Jinak bude po volbách zle. Komentář Tomáše Mrkvičky

 1. Pokud president není schopen ze zdravotních důvodů vykonávat svou funkci, přechází jeho pravomoci na další definované ústavní činitele (mj. i na Babiše jako premiéra).

  1. A na pana Vystřila, díky Bohu, tatar Babiš není Čech a Čechem nikdy nebude!! Smrt Babišovi a všem jeho voličům!!

   1. Ubožák z Demo žumpy přející někomu smrt !!! Pro to by jste vy ksindlové měli být pro 80% slušných Čechu NEvolitelní !! Odporní Havloidi kavárenští povaleči rádoby umělci Sluníčkáři !!!

 2. Člověk by si měl velmi pečlivě rozmyslet, po čem touží – pro případ, že by se mu to splnilo. Pane redaktore, berete naši politickou situaci příliš vážně – ve volbách není z čeho vybírat, špatné jsou všechny varianty a prezident či jeho samotná existence na tom nemění vůbec nic.

  Nebo snad máte nějakou úžasnou a reálnou alternativu, proti tomu, co je teď? Pochybuji. Naše politická scéna nemůže nic dobrého přinést, ať vyhraje kdokoli. Odstranění prezidenta v tom nic nevyřeší.

 3. Mohl by již někdo zjistit a zveřejnit adresu Demo žumpáckého ksindla Mrkvičky ?!! Jistě nebudu sám kdo si s tím to odpadem rád něco “vyřiká” !!

  1. A co takhle napsat něco pod svým jménem a nikoli se schovávat za nejčastější příjmení v ČR. Na to koule nejsou?

 4. ČT09 je odporná hlásná trouba Demo žumpy a již dávno měl lid vypráskat z jejich řad Dvořaka Moravce Železného Wolnera Tvaružkovou a další fanatické podporovatele Demo žumpy !!!

 5. Novináře je třeba střílet. Vždy si vzpomenu na pravdivý výrok prezidenta, když čtu příspěvek Malé mrkve. Zeman měl a má pravdu.

  1. Díky novinářům, kteří se nebojí dědka z LDN Lány, pardon JIP voj.nemocnice, pardon márnice, máme alespoň pravdivé informace. Žumpa z hradu i stbák Bureš lžou jako když tiskne.

  1. „Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí chronické onemocnění, pro které je léčen,“ uvedl jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral.
   Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Jitka Zinke uvedla, že prezident byl plánovaně hospitalizován
   Tak oni mu už i ty komplikace plánují…..

 6. Zbavte redaktora Mrkvičku svéprávnosti-jinak se nad jeho tupostí začne zeměkoule otáčet obrácenným směrem !!!!

 7. No bylo by na čase ,jelikož sám abdikovat nehodlá.I malý dítě pozná jak je na tom a doktoři by měli říci o svéprávnosti pravdu

 8. Ruský prd už fungovat nemůže. Nemůže chlastat a bez chlastu taky nevydrží. Všechny politické špičky vědí, že kobyla chcípá. Demence je neléčitelná a je natolik rozvinutá, že ten ruský vřed je nepoužitelný!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *