Naprostý debakl Pirátů. V české politice de facto končí. Komentář Tomáše Mrkvičky

Volby dopadly pro opozici jako celek více než dobře. Bude relativně jednoduše schopna sestavit vládu s jednoznačnou většinou, byť ji bude tvořit až pět stran. Za tímto úspěchem se ale skrývá jedna velká a nutno říci nečekaná prohra.

Pirátská strana v rámci koalice PirStan zcela vyhořela. Voliči tohoto uskupení kroužkovali jako diví, což vedlo k tomu, že do Poslanecké sněmovny jde nebývale silný STAN s 33 mandáty. Na Piráty přitom zbyla pouhá čtyři místa, což nestačí ani na vlastní poslanecký klub.

Nutno dodat, že kandidátky byly sestaveny zcela opačně. Více kandidátů, a to výše postavených, na nich měli právě Piráti. Znovu se tak ukázalo, že kroužkování v českých volbách má obrovskou sílu. Zároveň se také ukázalo, že ne každému se sestavení volebních koalic vyplatilo.

Dá se předpokládat, že členská základna teď pirátskému vedení omlátí do hlavu, do čeho že je to uvrtali. Když Piráti do koalice vstupovali, měli preference někde kolem 15 % a Starostové cca 6 %. Teď celá koalice dostala 15,5 %, což je samo o sobě slabý výsledek, ale Starostové mají paradoxně důvod k obrovské radosti. O podobném zastoupení se jim ani nesnilo. Do Sněmovny teď jdou lidé z míst, která byla považována za nevolitelná. Naopak piráti, kteří to měli takzvaně jisté, překvapivě pohořeli.

Vzhledem k určitému pnutí v Pirátské straně, které bylo patrné už před volbami a za kterým stály neshody na programu i směřování strany, se dá předpokládat, že se tato protestní partaj rozštěpí způsobem, který proběhl v řadě jiných evropských zemích už před lety. Málokdo si dnes vzpomene na Piráty v Německu. I oni však jistou dobu v předvolebních průzkumech dosahovali dvaceti procent.

Hlas Pirátů coby dosud nejsilnější opoziční síly teď v Poslanecké sněmovně utichne. Je ostatně otázkou, zda se jejich čtyři poslanci nakonec připojí ke vznikající koalici. Je možné, že členská základna rozhodne znovu pro opozici a pokusí se znovu získat nějakou dynamiku. Chystaná koalice by měla většinu i bez nich.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments