S kým jednal Babiš na Hradě? Prezident Zeman to podle všeho nebyl. Obavy ze snahy uchvátit moc rostou

Původně to měla být schůzka, ze které si Andrej Babiš odnese pověření sestavit vládu. Tak moc si byli prezident Zeman a premiér před pár týdny jisti, že hnutí ANO v pohodě vyhraje volby a rychle započne vyjednávání o koalici. Poté, co se Zemanovi přitížilo, se zdálo, že schůzka se nakonec konat nebude. Jenže volby pro Babiše dopadly tak katastrofálně, že v neděli přeci jen musel do Lán vyrazit takříkajíc “ladit noty”.

Nepotvrdily se totiž spekulace, které kolovaly o sobotním odpoledni, že by Babiš rovnou hodil ručník do ringu a jako poražený odešel z politiky. Naopak se ukazuje, že se premiér chce o svou šanci, zůstat u moci, porvat. K tomu však v této situaci nutně potřebuje prezidenta. Ten se však nachází v té nejhorší možné kondici, kdy je mu zřejmě nějaký výsledek voleb ukradený. Zdá se, že bojuje o svůj život.

Vývoj dnešních událostí nabízí znepokojivou otázku: s kým vlastně premiér v Lánech jednal a o čem toto jednání bylo? Krátce poté, co Babiš zámeček opustil, totiž prezidenta narychlo odvezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice, kde ho vyložila v bezvládném stavu. Skutečně člověk v tomto stavu absolvoval předtím jednání na nejvyšší úrovni? Nebo v Lánech pouze setrvával do chvíle, než proběhne schůzka mezi skutečnými vykonavateli prezidentských pravomocí a premiérem, a působil tak v roli jakéhosi křoví, které mělo toto jednání překrýt?

Zdá se velmi pravděpodobné, že Andrej Babiš v Lánech nejednal s prezidentem jako takovým, ale s jeho blízkým okolím v čele s kancléřem Mynářem a poradcem Nejedlým. Tito muži už, vzhledem ke stále očividnějšímu stavu prezidenta, vlastně nijak zvlášť netají, kdo na Hradě rozhoduje. Jsou to přitom známí cynici schopní zobchodovat cokoliv. Třeba právě pověření k sestavení vlády, které Babiš nutně potřebuje a které může klidně přijít dopisem.

Andrej Babiš aktuálně nemá legitimními prostředky šanci sestavit vládu. Přesto však podniká kroky tímto směrem a vzbuzuje tak obavy z toho, jakým směrem se mohou věci vyvinout. Bude se snad snažit udržet u moci svou dosavadní vládu, případně sestaví menšinový kabinet a bude strany v Poslanecké sněmovně vydírat, aby některá toto bezvládí ukončila a šla s ním do vlády?

Bohužel, v současné chvíli obavy z toho, že vývoj událostí se vrhne nepříznivým směrem a možná se částečně vychýlí mimo ústavní rámec, rostou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
46 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments