S kým jednal Babiš na Hradě? Prezident Zeman to podle všeho nebyl. Obavy ze snahy uchvátit moc rostou

Původně to měla být schůzka, ze které si Andrej Babiš odnese pověření sestavit vládu. Tak moc si byli prezident Zeman a premiér před pár týdny jisti, že hnutí ANO v pohodě vyhraje volby a rychle započne vyjednávání o koalici. Poté, co se Zemanovi přitížilo, se zdálo, že schůzka se nakonec konat nebude. Jenže volby pro Babiše dopadly tak katastrofálně, že v neděli přeci jen musel do Lán vyrazit takříkajíc “ladit noty”.

Nepotvrdily se totiž spekulace, které kolovaly o sobotním odpoledni, že by Babiš rovnou hodil ručník do ringu a jako poražený odešel z politiky. Naopak se ukazuje, že se premiér chce o svou šanci, zůstat u moci, porvat. K tomu však v této situaci nutně potřebuje prezidenta. Ten se však nachází v té nejhorší možné kondici, kdy je mu zřejmě nějaký výsledek voleb ukradený. Zdá se, že bojuje o svůj život.

Vývoj dnešních událostí nabízí znepokojivou otázku: s kým vlastně premiér v Lánech jednal a o čem toto jednání bylo? Krátce poté, co Babiš zámeček opustil, totiž prezidenta narychlo odvezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice, kde ho vyložila v bezvládném stavu. Skutečně člověk v tomto stavu absolvoval předtím jednání na nejvyšší úrovni? Nebo v Lánech pouze setrvával do chvíle, než proběhne schůzka mezi skutečnými vykonavateli prezidentských pravomocí a premiérem, a působil tak v roli jakéhosi křoví, které mělo toto jednání překrýt?

Zdá se velmi pravděpodobné, že Andrej Babiš v Lánech nejednal s prezidentem jako takovým, ale s jeho blízkým okolím v čele s kancléřem Mynářem a poradcem Nejedlým. Tito muži už, vzhledem ke stále očividnějšímu stavu prezidenta, vlastně nijak zvlášť netají, kdo na Hradě rozhoduje. Jsou to přitom známí cynici schopní zobchodovat cokoliv. Třeba právě pověření k sestavení vlády, které Babiš nutně potřebuje a které může klidně přijít dopisem.

Andrej Babiš aktuálně nemá legitimními prostředky šanci sestavit vládu. Přesto však podniká kroky tímto směrem a vzbuzuje tak obavy z toho, jakým směrem se mohou věci vyvinout. Bude se snad snažit udržet u moci svou dosavadní vládu, případně sestaví menšinový kabinet a bude strany v Poslanecké sněmovně vydírat, aby některá toto bezvládí ukončila a šla s ním do vlády?

Bohužel, v současné chvíli obavy z toho, že vývoj událostí se vrhne nepříznivým směrem a možná se částečně vychýlí mimo ústavní rámec, rostou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

46 názorů k článku “S kým jednal Babiš na Hradě? Prezident Zeman to podle všeho nebyl. Obavy ze snahy uchvátit moc rostou

 1. Mohl ho pověřit a potom se teprve sesypat. Mohl ještě před tím projevit jasně svou vůli v tomto ohledu před svými podřízenými.
  Navíc má Babiš nejvíc mandátů, takže fakticky vítězem voleb je.

  1. Fakticky je poražený. I kdyby se Babiš nějak dostal k pověření sestavit vládu, tak důvěru nedostane, takže to má jenom na chvíli. Sněmovna schválí úsporný rozpočet v takové podobě, že si vláda ani tužku nekoupí. Opozice nyní může schválit jakýkoliv zákon, třeba o to definitivním zrušení EET, nebo o tom, že kancléř musí mít prověrku. Může kdykoliv přijmout usnesení, kterým vládě zakáže to či ono, třeba jednat s RosAtomem nebo vypisovat dotace. V menšinové vládě Babiš ponese odpovědnost, ale bude mít svázané pravomoce. Brzy na to přijde sám.

   1. To promluvil někdo z demokratické opozice nebo někdo, kdo nerozumí ničemu? Přečtěte si někde z nějakého papíru, jak to probíhá po volbách, kdo co svolává, co se ustavuje, kdo podává demisi, kdo svolává novou sněmovnu atd. A mimo jiné, už rozpočet ukáže, jak na tom poskomunistické strany národní fronty jsou. Doufám, že někde ušetří těch 100 mil Kč, jak říkali.

   2. A dostane důvěru Fiala? Když bude mít moc probruselský program, nemusí ho podpořit část ODS a možná i nějaký lucidnější starosta. Když bude mít málo probruselský program, tak může pohořet na nepodpoře od pirátů a části TOPky.
    Pak by přišel na řadu někdo další, který by nemusel uspět taky.
    A potom předčasné volby. V řadě států, i západních k takovýmto povolebním patům dochází běžně.

  2. Take si myslím, že Babiš v podstatě vyhrál nebo rozhodně neprohral. Spolu ho porazilo v absolutních hodnotách v počtu hlasů, ale byli spojení 3. Ano bylo samo. Kdyby soutěžilo samo ODS, KDU apod. Nemají šanci. Navíc propadlo 700000 hlasů. Ti nevolily Spolu…..

   1. kdyby kdyby. Kdyby jelo ANO samo za sebe a nespojilo se v koalici s komousema atp. tak tady taky roky nevládlo 😉

  3. A můžete mi sdělit, k čemu mu těch 72 mandátů je? Opravdu si myslíte, že má “vítězné” možnosti se svým koaličním potenciálem. Zkuste někdy přemýšlet, jak funguje Sněmovna a parlamentní systém v České republice. Pak byste takovou tupost nenapsal.

 2. Já myslím, že stbák Bureš promluvil na zlodědka slovensky a ovar ve svém deliriu myslel, že se vrátil Husák, tak ho z toho kleplo, Mynáři pardon – usnul.

  1. STB Babišovi vědomá spolupráce nebyla prokázána, z rozhodnutí jejich ústavního soudu musí proběhnout nové jednání a slovenský NSS a krajský soud to zatím stálo necelých 600 euro, které musely uhradit Babišovi. Česko ve funkci mělo STB Václava Havla a dokonce po něm pojmenovalo letiště.

 3. Bude to trvat sice déle, ale Babiš půjde od válu.
  Do měsíce se musí sejít nová sněmovna a pak už budou jak Zeman, tak slovenský StBák mimo hru.

  1. Podle všeho může nastat daleko pekelnejsi situace: Babiš může byt predem jaksi domluven s hradními šmejdy, že v případě věčného odchodu Prezidenta bude on kandidovat na prezidenta, aby využil množství povolební energie hlasů z babisovskeho spektra. Novináři zjistili, že už si nechal udělat tři různé průzkumy ještě před volbami, byť nevychází úplně jednoznačně v jeho prospěch, ale za jistých podmínek by měl slušnou šanci na výhru. Asi se mame Ještě na co těšit….:((

  1. Nebuďte naivní, už bylo řečeno a dáváto smysl. Pověření přijde dopisem. Lhostejno, že pan prezident je na ARO.

 4. Jen hlupák může uvěřit,že naplánovaná schůzka,pár hodin po volbách,není o volbách.Bohužel,pan prezident v nejhorší možné kondici,alespoň prostřednictvím svých poradců předal svému vyvolenému premiérovi instrukce jak dál.A AB náhle změnil názor na žvanírnu a je ochoten v ní zůstat i jako opoice.

 5. Žumpoidní konspirace, co je tohle za bulvár na úrovni Aha? Vy zase hledáte, čím ještě více prohloubit nenávist. Přitom ať už je Babiš jaký chce, dost možná zachránil teď Zemanovi život, když jim tam nařídil, ať jej okamžitě hospitalizují. A vy tu z něj děláte hyenu, která jej na hradě držela, aby vyjednávala s kancléřem o převzetí moci a vypadalo to, že to bylo s ním. Fakt hnus, co novináři dokáží. to vám pak lidi mají věřit, že má Babiš nějaké kauzy, když je vykonstruujete vždycky takhle?

 6. Jak dlouho chce ještě Babiš a Zeman škodit naší zemi?
  Jeden nad hrobem a druhý co neví co by ještě chtěl.Prosím táhněte již v zapomění.

 7. Bureškovi popřejme…..hodně indulony…..,příjemné kámoše…..na hradě Mírově…
  PS:Včera pozdě….

 8. všem co volili gratulují a tímto děkuji za stejný zájem a cíl,abychom společně Posobělejnožroutovi ukázali cestu do jeho rodné domoviny,Blava se na něj již těší…..

 9. Bureš se Zemanem a jejich přisluhovači udělali z politiky v tomto státě žumpu. Doufám, že to co nejdřív skončí. Jinak je to ostuda tohoto státu.

 10. nevim o co Buresovi jsete jde? na Slovensku na nej cekaji tady se uz akorat zesmesnuje a o te trosce na Hrade uz vubec nemluvim

 11. Masový vrah a notorický zloděj Babiš=Bureš=Falb si prý dělá zálusk na Hrad. Jedině hrad, tatare neurčité národnosti, jmenuje se Mírov, nebo vila Bory v Plzni!!

 12. letošní volby beze všech pochyb zásadně ovlivnily dezinformace, šíření lží pomocí sociálních sítí a řetězových mailů, ale také šíření lží přímo politiky. U neonacistů či komunistů, u extrémistů s tím tak nějak počítáte, ale že dokonce premiér šířil lži především o Pirátech, kteří to pak šeredně odskákali, to je pro stát velmi nebezpečné. Z dezinformací se stala zbraň, těžko odstranitelná zbraň, které se jen velmi těžko brání. Ví se dnes s jistotou, že dezinformace ovlivnily britské hlasování o brexitu, ovlivňují prakticky každé západní volby včetně našich. Dobře patrné to bylo při minulé prezidentské volbě, kdy dezinformace značně poškodily Jiřího Drahoše.
  Máme Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, ale zjevně bychom potřebovali nějaký úřad, který by hlídal, zda politické strany a hnutí nezneužívají dezinformace a fake news. Pokud ano, měl by to takový úřad zveřejnit v době, kdy se k tomu uchylují.
  Příklad takové dezinformační lži: Piráti vám nastěhují do bytu migranta. Kupříkladu letos 3. června, pět měsíců před volbami, Babiš tweetoval: „V knížce (pozn. aut.: v knížce Babiše O čem sním, když náhodou spím) jsem psal, že lidi budou brzy sdílet auta nebo byty. A sdílejí. Ale DOBROVOLNĚ! Ne povinně, jak to mají v plánu Piráti, co chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta.“

 13. Ano vyhrálo volby ,má nejvíce hlasů ze všech stran. Koaloce jsou podvod na voliče. Žádná strana v koalici nazískala samostatně většinu ! Babišova vláda vládla nejlépe ze všech vlád od r.1990.

  1. Búúúúúúúúúúúúúúú. Co budeš dělat, rudá, tupá kobliho? Emigrovat? Prosíme, včera bylo pozdě!! —-DDDDDDDDDD—-

 14. Těm písálkům nedošlo , že byli volbami podvedeni , brzo to poznají a opět tři stejní použijí to co jim je vlastní – sprostota

 15. U tupých koblih mě nijak nepřekvapuje, že budou neustále tvrdit, že 92 je více než 108. Spíše se divím, že Bureš ještě neprohlásil, že volby byly zmanipulované a ve skutečnosti on získal 105%.

 16. Babiš jako téměř vždy l ž e v přímém přenosu.
  To Z. tedy slíbil a během 15 minut nato skolaboval ?

  • Andrej Babiš přišel s tvrzením, že jej prezident Miloš Zeman v neděli pověřil jednáním o nové vládě. Ten byl po schůzce převezen do nemocnice. Pověření k jednání nicméně není v Ústavě a jde pouze o zvyklost. Babišovo tvrzení proto nemá žádnou právní váhu.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *