Petr Fiala si stále neuvědomil, že musí okamžitě jednat. Jinak ho Babiš se Zemanem převezou

Petr Fiala je jednoznačným vítězem těchto voleb. Přestože ani v koalici Spolu, kterou vedl, nezískal více mandátů než samostatné Hnutí ANO, voliči mu rozdali výrazně lepší karty než Andreji Babišovi. Jak už to tak ale bývá, i s horšími kartami se dá vyhrát, obzvlášť, pokud to umíte a proti vám stojí někdo, kdo se teprve rozkoukává. A nutno podotknout, že Babiš tuhle hru hrát umí.

Po vyhraných volbách se Česká republika probudila do politické reality, kdy ani zdánlivě jednoznačné věci najednou nejsou takové, jakými se ještě včera zdály býti. Je očividné, že tématem příštích dní, týdnů a bohužel možná i měsíců bude zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana a jeho role v sestavování vlády. Jsou to tak úzce spojené nádoby, že je nejde rozdělit. Zemanova nemoc může být důvodem, ale zároveň i záminkou k protahování celého procesu skládání vlády.

Andrej Babiš si je dobře vědom faktu, že většinovou vládu v nejbližší době s materiálem, který je v Poslanecké sněmovně, prostě nesloží. To ale pro tohoto cynika, který, ač sám sebe nazývá nepolitikem, politikaří o stošest, nepředstavuje velkou překážku. Aktuálně je situace taková, že může vládnout nerušeně dále.

Není to pochopitelně jisté, ale zdá se jako pravděpodobné, že Zemanovo okolí a Babiš zvolili na úvod zdržovací taktiku. Hospitalizovaný Zeman nemůže nebo nechce odstartovat oficiální povolební rozhovory, a tak vládne dosavadní Babišova vláda.

Může to trvat delší dobu. Obzvlášť, pokud se do věci zapojí teď poněkud podceňovaný covid. Další vlna epidemie si vyžádá stabilní, tedy stávající vládu, může brzy argumentovat Zeman. A záhy se ocitneme na začátku příštího roku, kdy teprve dojde k tomu, že prezident pověří Babiše sestavením vlády. Může to udělat rovnou dvakrát, a to bez jakéhokoliv časového limitu.

Celé to zní odpudivě, ale Babiš se Zemanem už mnohokrát ukázali, že jim nic není cizí. V této situaci je pak zapotřebí velmi silný lídr aspirující vlády, který bouchne do stolu a prohlásí, že takto to nepůjde.

Ač je v současné době Petr Fiala vcelku bezbranný, měl by přinejmenším slovně vyrazit do boje. Z jeho úst musí zaznít, že pokud prezident nebude konat, budou zahájeny kroky k jeho odvolání. V současné době není ustavena nová Poslanecká sněmovna, ale do třiceti dnů od voleb se tak stane. A Fiala bude mít v zádech většinu tam i v Senátu. Poměrně rychle tak může zbavit prezidenta jeho pravomocí.

Jenže Petr Fiala musí jednat už teď, aby se nenechal vmanévrovat do pasti, která se na něj dost možná chystá. Zatím bohužel působí dojmem uspokojeného politika, který dosáhl kýženého výsledku ve volbách. Vypadá to, že si ještě příliš neuvědomuje zodpovědnost, která na něm leží.

Chvíle poplácávání po zádech už ale skončila a je třeba rázně vytáhnout do boje. O vládu se totiž nebude hrát v rukavičkách.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

79 názorů k článku “Petr Fiala si stále neuvědomil, že musí okamžitě jednat. Jinak ho Babiš se Zemanem převezou

 1. Koalice Občanské demokratické strany, TOP 09 a KDU-ČSL více než potvrdila roli jednoho z favoritů voleb. Se ziskem 27,79 % se stala vítězem voleb a začíná s druhou opoziční koalicí pomalu sestavovat vládu. Lídr ODS Petr Fiala bude zřejmě novým premiérem České republiky.

    1. si se splet, martine/honzíku. a to že máš chuť na hulení vod nějakýho pavla ještě fak neznamená, že na to mají chuť i vostatní. ;o)) ty jsi prostě takovej malej ichtyl. tak to nezkoušej mezi normálníma dospělejma. ;o)) inženýre.

   1. Nikdo rozumný neuznává název letiště podle grázla,který zaprodal naši zem cizákům.Pro rozumné to vždycky bude letiště Ruzyně.A Malý dodatek.Spolu sice mělo 27,79%,
    ale to znamená,že je 72,21% NEVOLILO!Tak jakýpak jásot nad takovou prohrou.Navíc to je slepenec z několika stran.

  1. Jde asi o zákulisně řízené zpětvzetí moci stranou exprezidenta VK, AB s Alenou. Hraje tam roli i “náhodný” vícedenní pobyt VK v ÚVN s MZ před pár dny, kdy zřejmě dohodli postup i s lékařem, jak se zbaví MZ a vrátí VK na Hrad. Popř. nabídnou ve volbách na prezidenta i Alenu, aby měli větší naději na úspěch, a AB nechají vládnout dál. Stojí za tím evidentně “Rus”.

  2. Nic horšího tuto zemi nemohlo potkat.Tito věční kritici a kecalové nám velice brzy předvedou své ” umění “

 2. Na můj vkus nějak pomalu.Jakoby se toho zalekl. Jede přednášet do školy? Doba přednášení,exhibování na náměstícj skončila, je třeba jednat rychle.Například, když sestaví vládu,tak je to signál pro p.Babiše,že je vymalováno.Najednou jako kdyby si vzal pauzu po splněným úkolu,jak chce např. předělat rozpočet?

  1. Seš Český psychopat a fašista,který má IQ bramborového salátu..Neboj držkou budeš rýt v zemi taky..

 3. Jen ať je klidně převezou. Slepenec SPOLU byl stejně vytvořen za jediným účelem ochcat volby, protože samostatně by ty tři zkompromitované strany neměly šanci Babiše porazit. V podstatě volby vyhrály podfukem, takovou cikánskou férovkou tři na jednoho, jinak by ODS měla sotva dvacet procent a ty dvě pidistrany TOP09, KDUČSL by (zaslouženě) vypadly ze sněmovny. Lidi fakt zapomínají, jak to bylo za (hrůzo)vlády ODS s TOP09. Korupční aféry a rozkrádačky byly na denním pořádku. Zahraniční korporace s obraty jako celý český státní rozpočet byly štědře dotovány vládními pobídkami, českým velkopodnikatelům byly odpouštěny miliardové daňové nedoplatky, ale invalidé byli bráni u huby, obyčejní pracující (dokonce i učitelé), co skončili na pracáku se museli nedůstojně hlásit na poštách nebo zametat ulice. Jediní, kteří byli furt na svým a nic nemuseli, byli akorát cikáni. Těm hrůzovláda ODS s TOP09 peníze nekrátila, ani je nenutila zametat ulice.

   1. snad vás hrdý emeričany. vzpamatuj se. ;o)) inženýre. hele, jak vypadaj tvý poluční sny s fialou v hlavní roli?

     1. skutečně? ;o)) ale to by musel bejt někdo s fak jiným iq, aby to moh posoudit. ;o)) komiku.

  1. Máš pravdu a vté době se narodil BurešoBabiš,ten stihl všechno,krást ,korupci,lhát,knourat,zuřit akorát neměl koule jako Topolánek,ani si nenašel novou babu jako Nečas jinak uplně stejnej jo a na lidi sral jako oni,lidi potřeboval jen do voleb,a že budeme chudnot?no a on by to zachránil jak?natisknul peníza?přez 3mil voličí bylo proti ano tak se vzpamatuj

   1. Natiskl peníze? Noi tak to je šajbr, dolar je furt na 21 Kč. Ta nová vláda má pouze dvě možnosti. Nahnat mladé do práce nebo pomoci kovidu snížit počet důchodců. Co myslíte že udělá?

  2. Tos vypotil při ranní stolici sám nebo ti pomáhal Mára Prchal? Jestli tady někdo někoho ochcává tak leda Bureš hlupe koblihy, už 8 let.

  3. Do toho Ivan Bartoš prodal stranu za kousek té vlády. Být voličem Pirátů, tak mu to dám sežrat. To je taky další z podvodů. Do voleb šli jako dvě koalice (Spolu a PirStan) a po volbách by chtěla každá strana svůj poslanecký klub, proč ? Do voleb šli jako jedna strana, tak ať zůstane i po volbách.

  4. Dobrý den, pane Lubas,
   když chcete psát svůj názor, tak pište slušně. Cikáni se neříká ale rómové. Nezlobte se za můj názor, ale mám ráda lidi, kteří umí slušně komunikovat a přemýšlet. S pozdravem Markéta

 4. Filozof z Moravy pan Fiala spolu s vystudovaným čistý germanistou učitelským kantorem panem Rakušanem si oba neuvědomují svojí pozici ani to co musí pro budoucnost ČR udělat…nestačí pouze kolem sebe plivat na jiné, odrovnat ANO a neustále milovat a tančit kolem bruselských impotentů v rozkradené, rozprodané zadlužené kriminalitou prolezlé ČR, 32 let investičně neudržované nacházející se ve vysokém stupni hysterického zdražování po pandemickém Covidu 19….likvidací jiných politických stran a nespoluprací s ostatními se nic nenapraví …a to se jim a všem občanům ČR časem vymstí

  1. Už aby to těm učitelům hodili na hlavu,ať předvedou jak lidu zajistí plyn a elektřinu pro cenovou úroveň v ČR.

 5. vítězem voleb je Babiš a žádný šašek Fiala vyhrála strana která měla 27.3% slepenec hruzy 27.6 děleno třemi tak nechápu kam by pospichal Fiala jedině tak v ryt

  1. Volby nejsou Zlatý slavík, důležité jsou mandáty do poslanecké sněmovny. A pokud ještě platí, že 72 je víc než 71, SPOLU jsou druzí. Když se podíváte na jednotlivé strany toho SPOdvodu je to takhle :ODS 34 / STAN 33 takže dostali od ANO na prdel. Jak prosté.

 6. Prezident se zřejmé do uradu nevrátí. Bude tlak sebatu veřejnosti parlamentu ustavniho soudu…to bude agónie a jenombto posílí demokracii..

 7. Tahle nemastná,neslaná a směšná figurka nemá vůbec žádnou představu,
  co by měl vlasně dělat.Panu politilogovi šlo dobře prázdné žvanění,ale
  jakmile půjde o odborné věci,bude naprosto bezradný.Když si všude cancal pentli,tak jasně vyplynulo,že všemu rozumí,že všechno četl dvakrát
  a ode všeho má klíče.Ono být premierem je ale úplně něco jiného,než plkat
  nesmysly v nějaké bezvýznamné škole,která vychovává stejně bezvýznamné lidi.Do roka tu budou nové volby..

 8. Nejvetsi podvodnik Fiala a cesky trubky mu skoci na ty tlachy🖕🖕nic nesplni z toho co nakvakal. Do roka jsou predcasne volby. Andrej bude prezident a ANO vyhraje volby. A bude opet vse v nejlepsim poradku. ZAPAMATUJTE SI TO,FIALOVO TRUBICE🤪🤪☝

   • Andrej Babiš přišel s tvrzením, že jej prezident Miloš Zeman v neděli pověřil jednáním o nové vládě. Ten byl po schůzce převezen do nemocnice. Pověření k jednání nicméně není v Ústavě a jde pouze o zvyklost. Babišovo tvrzení proto nemá žádnou právní váhu.

    

 9. Nevím na co babis čeká, papírově prohrál,- tzn.okamžitě předat vládu, ministerstva veškeré kompetence ať ti noví můžou naplno makat.

  1. Jak naplno makat? Jako naplno krást? Ale to už se děje, Čez už bezdůvodně zdražuje a bude ještě hůř. Neziskovkář Fialka je pod taktovkou Kalouska našeho tradičního ,,demokratického” podvodníka a zloděje první kategorie.

  2. Marcelo, jestli ti jde vaření stejně jako politologie, je možná životu nebezpečné něco od tebe sníst.Vláda se nepředává, ale podává demisi. V té vládne do vzniku a jmenováni vlády nové. To může za určitých okolností trvat několik měsíců. A ti noví pak budou mít možnost naplno makat. Pokud jich ještě všech pět bude =spolu= .

   1. Provo,s vařečkou mi to jde dobře můj si to pochvaluje. možná jsem se nevyjádřila přesně jsem hloupá holka od plotny, která vás zajímá teprve až začnou z kuchyně vonět řízky.,ale mám na to taky svůj názor politika je špína a hotovo,všechny bych je poslala makat a to rukama

  3. A komu by ji předával?Snad ne vám?Doposud pan prezident nikoho sestavením vlády nepověřil,tak současná vláda musí vládnout dál.
   Všechno má své zákonem dané postupy a tak trpělivě čekejte.
   Nemusíte mít ale strach.Nová vláda samozřejmě vzejde,a jak
   rychle vzejde,tak stejně rychle se sama znemožní a zanikne.Mimo
   aktivit antibabiš totiž nemají vůbec žádný relevantní program
   a tyto různorodé slepence se na ničem nebudou schopné domluvit,
   protože každý z nich má úplně jiné priority a požadavky.Budou se mezi sebou tak dlouhorvát o korýtka,až lidé řeknou dost a vyženou je pryč.
   Nechci být špatný prorok,ale uvidíte,jak se rychle mezi sebou poštěkají
   a sami svojí vinou padnou.Už teď si třeba Piráti nárokují to,nač nemají v nejmenším nárok.A stejné bude i u ostatních stran.Dočkejte času.

 10. Tedy, nevolila jsem ani Babiše ani tu lepenici, ale tady je vidět, že tomu, kdo tzv vyhrál v té lepenici je třeba dále napovídat. A tací co nepatří na svou židli jsou od malých státních institucí až po ty nejvyšší.

 11. Předpokladam,že pánove jsou v duchodovem věku,jinak nedává smysl,proč je citit velka naklonnost pro p.Bureše

  • Andrej Babiš přišel s tvrzením, že jej prezident Miloš Zeman v neděli pověřil jednáním o nové vládě. Ten byl po schůzce převezen do nemocnice. Pověření k jednání nicméně není v Ústavě a jde pouze o zvyklost. Babišovo tvrzení proto nemá žádnou právní váhu.

   

   1. Komunisto Mc Murphy-vy rudí šmejdi,už jste vychcípali a tebe to ještě čeká !! Tak mazej do klecového lůžka na psychiatrii,kde tě hospitalizovali,utři si tu svou uslintanou,rudou hubu a sepiš si závěť,komu odkážeš svoji jeskyni !!!

 12. tlemit se na voliče na bilbordech je jedna věc ,ale postarat se o to aby to tady fungovalo druhá.ono pořád ale platí že ryba smrdí od hlavy.myslím že volby nevyřeší vůbec nic.pokud těm nahoře nepůjde o koryta nemají o lidi zájem.

 13. Ano mají nejvíce,celých 27% z celku.Tech zbylých 73% má jiný názor, nebo s nimi nechcete nic mít,opravdu silný mandát.Typicky politické, vždy totiž menšina vlků ovládá blbou mlčící mečíčí většinu.Tak to bylo po staletí a vždy bude.Jen se tomu pokaždé,aby nevznikla panika říká jinak.

 14. Jde asi o zákulisně řízené zpětvzetí moci stranou exprezidenta VK, AB s Alenou. Hraje tam roli i “náhodný” vícedenní pobyt VK v ÚVN s MZ před pár dny, kdy zřejmě dohodli postup i s lékařem, jak se zbaví MZ a vrátí VK na Hrad. Popř. nabídnou ve volbách na prezidenta i Alenu, aby měli větší naději na úspěch, a AB nechají vládnout dál. Stojí za tím evidentně “Rus”.

 15. No ono je třeba přestat žvanit a dělat gesta před kamerami a obecenstvem. Vše měli mít vyjednané, než šli do koalic a ne potom hledat shody.
  O premierovi nikdo nepochybuje a chceme vidět činy, např. jak zajistí enegie pro obyvatelstvo,když na burze je mimo platební schopnost velké části občanů.
  Právě mají možnost se historicky znemožnit.

 16. Jedna věc je dostat se k moci a druhá věc je ….umět vládnout… tak se tedy ptám ” umí to pan Fiala se svou družinou “?
  Lide Český ,Moravský a Slezský, my jsme Ti pokusní králíci na kterých se to budou učit….jen my…

 17. Babišova hvězda bude dlouho svítit. Občané brzo poznají,jak je jeho hvězda stálicí na další destiletí !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *