Petr Fiala si stále neuvědomil, že musí okamžitě jednat. Jinak ho Babiš se Zemanem převezou

Petr Fiala je jednoznačným vítězem těchto voleb. Přestože ani v koalici Spolu, kterou vedl, nezískal více mandátů než samostatné Hnutí ANO, voliči mu rozdali výrazně lepší karty než Andreji Babišovi. Jak už to tak ale bývá, i s horšími kartami se dá vyhrát, obzvlášť, pokud to umíte a proti vám stojí někdo, kdo se teprve rozkoukává. A nutno podotknout, že Babiš tuhle hru hrát umí.

Po vyhraných volbách se Česká republika probudila do politické reality, kdy ani zdánlivě jednoznačné věci najednou nejsou takové, jakými se ještě včera zdály býti. Je očividné, že tématem příštích dní, týdnů a bohužel možná i měsíců bude zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana a jeho role v sestavování vlády. Jsou to tak úzce spojené nádoby, že je nejde rozdělit. Zemanova nemoc může být důvodem, ale zároveň i záminkou k protahování celého procesu skládání vlády.

Andrej Babiš si je dobře vědom faktu, že většinovou vládu v nejbližší době s materiálem, který je v Poslanecké sněmovně, prostě nesloží. To ale pro tohoto cynika, který, ač sám sebe nazývá nepolitikem, politikaří o stošest, nepředstavuje velkou překážku. Aktuálně je situace taková, že může vládnout nerušeně dále.

Není to pochopitelně jisté, ale zdá se jako pravděpodobné, že Zemanovo okolí a Babiš zvolili na úvod zdržovací taktiku. Hospitalizovaný Zeman nemůže nebo nechce odstartovat oficiální povolební rozhovory, a tak vládne dosavadní Babišova vláda.

Může to trvat delší dobu. Obzvlášť, pokud se do věci zapojí teď poněkud podceňovaný covid. Další vlna epidemie si vyžádá stabilní, tedy stávající vládu, může brzy argumentovat Zeman. A záhy se ocitneme na začátku příštího roku, kdy teprve dojde k tomu, že prezident pověří Babiše sestavením vlády. Může to udělat rovnou dvakrát, a to bez jakéhokoliv časového limitu.

Celé to zní odpudivě, ale Babiš se Zemanem už mnohokrát ukázali, že jim nic není cizí. V této situaci je pak zapotřebí velmi silný lídr aspirující vlády, který bouchne do stolu a prohlásí, že takto to nepůjde.

Ač je v současné době Petr Fiala vcelku bezbranný, měl by přinejmenším slovně vyrazit do boje. Z jeho úst musí zaznít, že pokud prezident nebude konat, budou zahájeny kroky k jeho odvolání. V současné době není ustavena nová Poslanecká sněmovna, ale do třiceti dnů od voleb se tak stane. A Fiala bude mít v zádech většinu tam i v Senátu. Poměrně rychle tak může zbavit prezidenta jeho pravomocí.

Jenže Petr Fiala musí jednat už teď, aby se nenechal vmanévrovat do pasti, která se na něj dost možná chystá. Zatím bohužel působí dojmem uspokojeného politika, který dosáhl kýženého výsledku ve volbách. Vypadá to, že si ještě příliš neuvědomuje zodpovědnost, která na něm leží.

Chvíle poplácávání po zádech už ale skončila a je třeba rázně vytáhnout do boje. O vládu se totiž nebude hrát v rukavičkách.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
77 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments