Proč se Piráti cpou do vlády? V jejich současném stavu je to konečná

Největším poraženým těchto voleb je jednoznačně Pirátská strana. Je sice pravdou, že na rozdíl od KSČM a ČSSD se alespoň dostala do Poslanecké sněmovny, ale stalo se tak způsobem, který byl ještě před pár dny nepředstavitelný. Pokles preferencí Pirátů byl sice patrný dlouhé měsíce, ale nikdo nečekal, že dopadnou až takto tragicky. Tedy se čtyřmi poslaneckými mandáty.

Je třeba si připomenout, že ještě na jaře tohoto roku byli Piráti stranou, která si myslela na dominanci v nové vládě a také pozici premiéra pro Ivana Bartoše. Z dnešního pohledu to už působí jako čistokrevné sci-fi. Bohužel však tato touha po moci zanechala ve straně hluboké stopy, a ta se tak nyní sápe po zbylých korytech, která jí přenechají zbylé čtyři strany, jež by přitom dokázaly vládnout i bez Pirátů.

Pirátská strana po volbách neprošla absolutně žádnou sebereflexí a volání po výměně vedení a odchodu do opozice bylo elitou této strany, která přitom ve volbách tak strašlivě pohořela, zadupáno do země. Namísto toho se Ivan Bartoš a Olga Richterová vydali vyjednávat pro sebe ministerské pozice. A to v koalici, která bude mít s největší pravděpodobností Pirátům dosti cizí, víceméně pravicový program.

Piráti sice mohou nakonec získat dvě ministerstva, což by mohlo být vzhledem k jejich síle čtyř poslanců, bráno pro změnu jako vyjednávací úspěch, ve skutečnosti by to ale bylo jen završením pádu této strany.

Je totiž zcela jisté, že Piráti se v nové koalici zcela ztratí, obzvlášť, pokud dostanou třeba nepříliš atraktivní a viditelné ministerstvo pro místní rozvoj. Jejich hlas nebude z vlády slyšet a jakékoliv úspěchy si vyzobou ostatní strany. Naopak se může stát, že na Piráty bude hozen nejeden problém, jako třeba problematický stavební zákon, který bude třeba přepracovat.

V klíčových otázkách potom Piráti nebudou mít ve vládě žádnou sílu. ODS, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL si své programové priority mohou většinou 104 hlasů nechat schválit bez pomoci čtyř pirátských poslanců. Oni sami pak ze svých programových priorit neprosadí vůbec nic.

Jedinou cestou Pirátů je odejít do opozice. Tam mohou i silou svých čtyř mandátů poměrně efektivně působit, obzvlášť, když v opozici budou už jen ANO a SPD, které představují spíše oportunistický, nikoliv idealistický směr politiky.

Strana to dříve či později pochopí. Pokud už Piráti do vlády vstoupí, jejich angažmá nebude mít dlouhého trvání, ale může na jejich reputaci napáchat další škody.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments