Žebříček poruchovosti aut překvapil. Drahé německé vozy propadly, Ford je na tom velmi špatně

Každý rok společnost J.D. Power (JDP) zpracovává studii Vehicle Dependability Study (VDS), neboli studii spolehlivosti vozidel. Letošní výsledky jsou skutečně překvapivé. JDP pro svou studii vybrala modelová vozidla z roku 2020, kdy data sbírá přímo od jejich majitelů. Hlavním ukazatel jsou jednotky PP100, tedy Problems Per 100 vehicles ( Počet problémů na 100 vozidel). Žebříček ukázal, že tradičně spolehlivé automobilky začaly podstatně ztrácet na své kvalitě. Ve studii VDS majitelé hodnotí 184 specifických oblastí. které jsou rozděleny do devíti kategorií: motor a převodovka, exteriér, jízda, ovládání displeje, audio/multimédia/navigace, sedadla, vyhřívání/ventilace, klimatizace, interiér a asistenční systémy.

Překvapivý Lexus

V minulém žebříčku spolehlivosti kralovala Kia, následoval Buick, Hyundai, Genesis, Toyota, Lexus a Porsche. Ikonická 911 dokonce získala titul nejspolehlivější vůz už pod druhé v řadě. Letos ale byly karty rozdány naprosto jinak. Posche se hrubě propadlo na podprůměrné příčky a žádný z jeho modelů se nijak dobře neumístil. Lepší hodnocení než Porsche má nyní i Jeep, který v podobných statistikách nikdy nevynikal.

Tragický Ford a Mercedes

Ostudu utrpěl také Mercedes, jehož PP100 meziročně stouplo o 45 bodů a také Audi, která si pohoršilo o 20 bodů PP100. Naprosto tragicky dopadl nešťastný Ford, jehož skóre se propadlo až na samé dno žebříčku, jelikož byl nucen si připsat 61 bodů PP100. Pro německé automobilky to znamená citelný zásah na prestiži. Data ale také přinesla jiná a překvapivá zjištění.

Foto: Shutterstock

Kia a BMW se předvedly

Velice si polepšila automobilka Lexus, která mohla odepsat 26 bodů PP100 a automobilka Genesis, která odepsala 11 bodů PP100. Asi největším překvapením bych Chevrolet, který klesl ze 171 bodů na 162 bodů PP100. Velmi dobře si opět vedla Kia, ale také BMW, což je skutečně netradiční dvojice. Na závěr shrneme celková skóre.

Letošní průměr činí 186 PP100, což je o šest lépe než minulý rok. Porsche získalo 208 PP100, čímž se nebezpečně přiblížil problémové Tesle s 242 body na sto aut. Kia má na kontě 152 PP100, BMW 184. Exceluje Lexus jehož skóre dosáhlo úctyhodných 134 PP100 a těsném závěsu troubí Genesis se 144 body PP100. Majitelé si letos nejvíce stěžovali na multimediální zařízení. Uvidíme, co přinese příští rok.

Foto: Shutterstock, zdroj: J.D.Power, AutoForum

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments