Zeman chtěl po Babišovi, ať zastaví jeho odposlechy. Premiér to slíbil, ale neudělal. Mezi někdejšími spojenci to vře

A je to venku. Důvod averze prezidenta Miloše Zemana k Bezpečnostní informační službě (BIS) a jejímu řediteli Michalu Koudelkovi má podle všeho osobní kořeny. Zeman v rozhovoru pro Blesk přiznal, že BIS nechala odposlouchávat jeho nejbližší okolí a tím pravděpodobně i jeho samotného. To je podle prezidenta nepřípustné.

Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí a tedy i mně, protože odposlechy probíhají přes mobilní telefony. Já, jak víte, telefon mobilní ani jiný nemám. Takže když se s těmito spolupracovníky bavím, tak jsem odposloucháván i já,” uvedl Miloš Zeman pro Blesk. “No a tak jsem o tom informoval pana premiéra, posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují.

Podle Zemana je nezpochybnitelné, že BIS odposlouchávala nejen jeho poradce Martina Nejedlého a další pracovníky Hradu, ale také prezidenta republiky, tedy jeho samotného. Neuvedl však žádný důvod, proč by to nemělo být ze strany Bezpečnostní informační služby možné. Nebo proč by vůči tomu měl zasahovat premiér, který v těchto ohledech ani nemůže BIS úkolovat.

Vláda, ani já jako premiér nemám žádnou kompetenci pro povolování a zastavování odposlechů a samozřejmě, že nemám ani žádné informace o tom, koho BIS nebo policie odposlouchává,” vysvětlil ostatně Andrej Babiš pro ČTK.

Zeman také upřesnil, že to byly právě odposlechy, které ho vedly k tomu, aby premiéra Andreje Babiše vyzval k odvolání Michala Koudelky z čela BIS. Ten to neučinil a další kolo hry se přesunulo na srpen, kdy vláda měla vybrat nového ředitele BIS, případně prodloužit mandát Koudelkovi. Těsně před tím se premiér s prezidentem sešel. Zeman pro Parlamentní listy prohlásil, že na této schůzce Babiš slíbil, že Koudelka pokračovat nebude. Zjevně si to ale rozmyslel. Nejmenoval ho sice na další funkční období, ale řízením BIS ho pověřil s tím, že nástupce vybere až příští vláda.

Z těchto kroků je však naprosto zjevné, že mezi dosavadními velkými spojenci Milošem Zemanem a Andrejem Babišem to vře. Jejich vztah dostává zřejmě největší ránu a je otázkou, zda spojenectví bude pokračovat. Je přitom známo, že zejména prezident dokáže partnery dynamicky střídat, a pokud mu někdo nevyhoví, může mu následně házet klacky pod nohy. Babiš přitom Zemana potřebuje ještě k jedné poslední věci: aby ho po volbách jmenoval premiérem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments