Zeman: levicové strany nemají schopné lídry. Opřel se tak do Hamáčka s Filipem

Podle prezidenta Miloše Zemana je největším problémem levicových stran v České republice neschopnost jejich lídrů. Vyslovil tak kritiku předsedů sociální demokracie a komunistů Jana Hamáčka a Vojtěcha Filipa. Jejich strany v krajských volbách propadly, kdy kumulativně přišly o tři čtvrtiny zastupitelů oproti volbám před čtyřmi roky.

Tvrdá kritika spojenců

K mé lítosti, protože jsem ji vedl, oslabila ČSSD,” okomentoval prezident Zeman výsledek své bývalé strany v televizi Prima. Podle něj má však sociální demokracie problém výrazně hlubší, než jen osobu předsedy Hamáčka. Jeho místopředsedy jsou lidé, které vnímá ještě hůře. Mezi ně patří například ministr zahraničí Tomáš Petříček, jehož se chce Zeman zbavit, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nebo Michal Šmarda, kterého prezident loni odmítl jmenovat jako ministra kultury.

Podobně tvrdě se prezident Zeman opřel také do předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, který je přitom v politice jeho dlouholetým spojencem a nikdy se proti němu veřejně nevymezil. “Neznám v komunistické straně výraznou, charismatickou osobnost,” okomentoval Zeman stav této strany, která se podle politologů po krajských volbách ocitla ve stavu klinické smrti.

Spojování trpaslíků

Prezident Miloš Zeman se vyjádřil kriticky rovněž k nejrůznějším předvolebním koalicím, které se letos v hojné míře uzavíraly, a to zejména ve středopravé části spektra. “Když se spojí několik trpaslíků, vznikne jen další trpaslík,” uvedl ke spojování ODS, KDU-ČSL a TOP 09, což jsou strany, které nejvážněji uvažují o koalici také pro parlamentní volby v příštím roce. “Kdo jde v koalici, říká, že nevěří sám sobě.

Prezident nebyl spokojen ani s tím, jak dopadlo první kolo senátních voleb v jeho obvodu na Praze 5. Zde totiž podporoval bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, ten však do druhého kola neprošel. Volbu mezi Michaelem Žantovským a Václavem Láskou si Zeman prý nechá ujít a k urně nepůjde.

Foto: hrad.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments