Nechápete základní fakta, vzkázal Prymula lékařům, kteří odmítají plošná opatření

Skupina předních českých lékařů vyzvala vládu, aby skončila se zaváděním restriktivních plošných opatření, uklidnila občany a začala pracovat na ekonomické rekonstrukci země. Mezi signatáře tohoto otevřeného dopisu, který se přetavil v petici, patří kapacity jako kardiochirurg Jan Pirk, stomatolog Roman Šmucler nebo psychiatr Radkin Honzák. Adresát jejich výzvy, ministr zdravotnictví Roman Prymula, však takové výzvy jednoznačně odmítá jako nezodpovědné.

Hrají si na odborníky v oblasti, které nerozumí

Lékaři vyzývají vládu, aby uklidnila občany a přestala je neustále děsit počty nakažených, upustila od dalších restriktivních opatření, roušky povinně zavedla pouze tam, kde to vyžaduje epidemiologická situace, upustila od testování bezpříznakových osob, nedopustila aplikaci narychlo uvedených vakcín a věnovala se práci na obnově zdevastovaného hospodářství. “Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu však vidíme v drastických vládních opatřeních, než v nemoci Covid jako takové,” píší ve svém dopisu.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula už si v minulosti stěžoval na lékaře, kterým lidé z logiky věci jejich názory věří více, než kdyby je vyslovoval kdokoliv jiní, kteří si hrají na odborníky v oblasti, jíž vůbec nerozumí, tedy epidemiologii. Nyní tento svůj názor zopakoval, a to o poznání tvrději. Využil k tomu svého Twitteru, který si v posledních dnech velmi osvojil.

Prymula: umíralo by minimálně 200 lidí denně

Jsem velice znepokojen naprosto nezodpovědným přístupem signatářů této petice. Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně 10krát vzrostl ze 2 na 20,” uvedl Roman Prymula.

Následně jasně vyjádřil, co by se stalo, pokud by se vláda České republiky řídila radou této skupiny lékařů, kteří epidemiologické situaci nerozumí. “Když nebudeme nic dělat, za další měsíc bude umírat 200 lidí denně v příznivém scénáři. To snad přece nikdo z nás nechce.” Ministr zdravotnictví také ubezpečil, že signatáři dopisu veřejnost zbytečně straší tím, že by bylo povinné se proti koronaviru očkovat. Pirk se Šmuclerem totiž varovali před narychlo vyvíjenými vakcínami, jež podle nich mohou napáchat více škody než užitku.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments