Celkové uzavření ekonomiky by bylo řešením. Začínám vnímat velké nebezpečí, přiznal Prymula

Od začátku druhé vlny epidemie koronaviru od vládních představitelů slýcháme, že tentokrát nepřichází uzavření ekonomiky, tak jako tomu bylo na jaře, v úvahu. Jednoduše by to s sebou neslo až příliš vysoké náklady, které si Česká republika může jen obtížně dovolit. Ostatně, ve druhém čtvrtletí tohoto roku klesl výkon ekonomiky o více než deset procent, což je s velkým náskokem historicky nejhorší číslo.

Izrael jako odstrašující příklad

Jenže epidemiologická situace se nevyvíjí vůbec dobře. Od začátku září případy nově nakažených setrvale rostou, a přestože se zdálo, že dílčí opatření je zbrzdila, nyní se opět vrátily do strmého nárůstu a bezpečně nad tři tisíce případů každý (všední) den. To je podle ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly příliš, a tak přiznává, že bude zapotřebí přijmout ještě další opatření.

Ministr zdravotnictví poprvé veřejně připustil, že bude pravděpodobně nutné přitvrdit více, než se dříve předpokládalo. “Je to jedno z řešení. Samozřejmě to nikdo nechce udělat, ale pokud se nedobereme poklesu, tak právě krátkodobé omezení řada států udělala,” uvedl Prymula s tím, že uzávěra by mohla trvat přibližně 14 dní pro idnes.cz. Poukázal však také na nepříznivý vývoj v Izraeli, který už je podobným způsobem několik týdnů uzavřen a situace se zde přesto nelepší. “Začínám vnímat velké nebezpečí z vysokých počtů, kdy by ani při absolutním zámku nemusely být výsledky přesvědčivé. Když se dívám na Izrael, tak jsem poměrně překvapen. Lidé tam nesmí jít dál od svého bydliště než několik stovek metrů a stejně tam mají nárůsty přes 10 tisíc.

Reprodukční číslo neklesá dost rychle

Prymula se chce v nejbližší době orientovat podle takzvaného reprodukčního čísla, které vyjadřuje, kolik dalších lidí jeden nakažený infikuje. Ještě před dvěma týdny dosahovalo hodnoty 1,6 a podařilo se srazit na 1,2. To je však stále příliš vysoko a je třeba toto číslo srazit pod jedničku. “To znamená jestli reprodukční číslo nebude klesat dostatečně rychle, budou se muset přidat opatření. Pokud však klesat bude, tak se některá opatření vypnou.

Bohužel se zdá, že v příštích dnech reprodukční číslo opět vzroste, protože testovací laboratoře znovu hlásí rekordní přírůstky nakažených. Rekord za všední den padl v pátek a nyní byl překonán také nejvyšší nedělní přírůstek.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
433 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments