Babiš: vyhráli jsme, ale všichni nás chtějí obejít, je to spiknutí. Jermanová si to pokazila aférami

Krajské volby nepřinesly žádná velká překvapení. Snad jen ti, kdo doufali v propad hnutí ANO, musí být do značné míry zklamáni. Nejsilnější parlamentní strana totiž získala ještě více zastupitelů v krajích než před čtyřmi lety. Špatně si však nevedly ani další parlamentní strany, které jsou vůči ANO v opozici: zabodovali zejména Starostové a nezávislí, stejně jako Piráti. Spíše průměrný výsledek zaznamenala ODS, ale dá se na něm stavět. Naopak propadli Babišovi vládní partneři ČSSD a KSČM.

Při pohledu na výsledky v jednotlivých krajích sice na prvním místě obvykle najdeme právě hnutí ANO, jenže další pozice obvykle zaujímají strany, které se nemají s Babišovci v lásce. V drtivé většině krajů by k zisku postu hejtmana a vládnutí stačila koalice Starostů, Pirátů a ODS.

Andrej Babiš už v České televizi oznámil, že jeho strana sice “utrpěla vítězství”, ale se skládáním koalic v krajích to bude mít těžké. “Já myslím, že paní Pekarová, pan Fiala nebo pan Bartoš oznámili, že budou chtít ANO obejít. Je to spiknutí. A o tomhle budou i parlamentní volby příští rok,” uvedl Babiš, který je zřejmě smířen s tím, že úspěch ve volbách jen obtížně přetaví v podíl na moci v krajích. Hledí už do budoucna, kdy by podobným způsobem mohly dopadnout pro něj důležitější volby do Poslanecké sněmovny.

Hnutí ANO se ale jistě ještě pokusí se svými zastupiteli do skládání krajských rad promluvit. Zákulisní jednání mohou ještě leccos změnit, obzvlášť pokud vítězná strana nabídne potenciálním koaličním partnerům lepší podmínky a větší podíl na vládnutí než jiné strany. Babišovi stratégové se pak pravděpodobně pokusí využít také nečekaného úspěchu strany SPD, které získalo dvojnásobek zastupitelů než v předchozích volbách a je přítomná ve většině krajských zastupitelstev.

Premiér se vyjádřil také k výsledkům ve Středočeském kraji, kde hnutí ANO skončilo až druhé a kde je v podstatě dopředu odsouzeno do opozice. Na vině je přitom především kontroverzní hejtmanka Jaroslava Jermanová-Pokorná, se kterou strany, jež se dostaly do zastupitelstva, nechtějí spolupracovat. “Paní Pokorná udělala hodně práce, ale uškodila si těmi aférami, které měla,” uvedl k tomu Andrej Babiš.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments