Pohybová indispozice prezidenta Miloše Zemana se ukazuje být problémem v mnoha směrech. Když se teď prezident rozhodl pozdravit prvňáčky v Brně, znamenalo to poměrně velké vojenské manévry. Pro prezidenta muselo být přistaveno armádní letadlo Casa, do jehož nákladního prostoru Zeman se svým vozíkem mohl bez problému najet.
Aby napříště mohl cestovat přeci jen příjemnějším způsobem, tedy například v klasickém dopravním letadle a jeho nástup byl dostatečně důstojný, je zapotřebí pořídit takzvaný ambulift. Jde o svého druhu “nástupní kukaň” do letadla.
Ministerstvo obrany už pro Miloše Zemana zařízení poptává. Chce ho řešit formou pronájmu, což je vzhledem k chýlícímu se konci prezidentova mandátu logické. Kontrakt tak má být uzavřen do roku 2023 s předpokládanou cenou 2,4 milionu korun. “Předpokládaná četnost pronájmu je zabezpečení cca 10 až 20 letů,” uvádí rezort ve specifikacích poptávky, na kterou upozornil deník Blesk.
Ambulift pro prezidenta musí dokázat dostat nepohyblivého cestujícího ze země do kabiny. Výška zdvihu tak musí být nula až čtyři metry. Je třeba, aby měl vysouvací přední část rampy s možností jejího dorovnání úhlu s teleskopickým zábradlím. Prezident by také neměl pocítit žádný diskomfort, protože je třeba, aby kukaň byla klimatizovaná a vytápěná.
Ministerstvo obrany, respektive kancelář prezidenta, která o zařízení projevila zájem, si neklade zrovna malé podmínky. Ambulift tak musí být na letišti přítomen minimálně 3 hodiny před odletem, aby mohla být provedena zkouška jeho funkčnosti. Nikdo pochopitelně nechce, aby zařízení prezidenta někde vyklopilo.
Nutnost používání vozíku udělala Miloši Zemanovi zjevně velký zásah do jeho plánovaných zahraničních cestách. Letos se prezident téměř nikam nedostal. Zúčastnil se pouze setkání prezidentů V4 v Polsku a summitu NATO v Bruselu. Zeman však chce cestovat více. Letos a v příštím roce by rád vyrazil například do Maďarska a Srbska, ale také do své milované Číny. V jednání jsou také destinace jako Itálie, Bulharsko či Maroko.
Foto: Shutterstock