Andrej Babiš příštím českým prezidentem? Premiér dal jasnou odpověď

V poslední době se stále častěji spekuluje o tom, že by premiér Andrej Babiš mohl zvolit poněkud nečekaný obrat ve své politické kariéře, který by u něj ještě před pár lety nepřipadal v úvahu. Babiš sice znovu vede svou stranu do voleb jako neotřesitelný lídr a kandidát na premiéra. V kuloárech už se ale objevují hlasy, že by se navzdory vítězství ve volbách premiérem vůbec stát nemusel, případně jen na omezenou dobu. Někteří pozorovatelé ho totiž už vidí jako nástupce prezidenta Miloš Zemana na Hradě.

Taková úvaha má hned několik pragmatických důvodů. V první řadě zřejmě bude po volbách extrémně těžké sestavit nějakou funkční vládu. Přestože si dnes koalice Spolu a PirStan myslí, že to dají dohromady spolu, i kdyby se jim to povedlo, dá se očekávat, že by vláda sestávající hned z pěti různorodých stran nebyla vůbec stabilní a rozpadla se při první příležitosti. Pokud navíc Hnutí ANO naplní současný potenciál a opět se bude pohybovat kolem 30 % získaných hlasů, bude extrémně těžké ho obejít.

Některé strany by však mohly zvednout hozenou rukavici a nakonec přeci jen jít s ANO do koalice. Pochopitelně s jednou podmínkou, a to, že premiérem nebude Andrej Babiš, tedy trestně stíhaná osoba s velkým střetem zájmů. V takovém případě by byla nejpravděpodobnější koalice ANO a ODS, o níž se stále častěji hovoří v obou stranách.

V takovém případě by se Andreji Babišovi uvolnily ruce a on by mohl kandidovat na prezidenta. Premiér se přitom ve své funkci přesvědčil, jak moc prezidenta ke svému vládnutí potřebuje. Mohla by ho tak lákat představa, že by se prezidentem stal on sám a spolupracoval by s premiérem ze své strany, který by mu byl pochopitelně nakloněn. Babiš by tak mohl dotáhnout k dokonalosti jakýsi polo-prezidentský systém, který se v České republice po zavedení přímé volby hlavy státu rodí.

Čtěte také: Kdo nahradí Zemana na Hradě? Bookmakeři mají jasno, je to překvapivé jméno

Například bookmakeři tuto variantu považují za nejpravděpodobnější a jako Zemanova nástupce favorizují právě Andreje Babiše. I sám Miloš Zeman už prohlásil, že by ho na Hradě mohl nahradit právě současný premiér. Ten však dal na oficiálním zahájení své předvolební kampaně do říjnových voleb jednoznačnou odpověď. Na tiskové konferenci prohlásil, že toto je poslední šance, kdy mohou lidé volit Andreje Babiše. Premiér tak v tento okamžik jakoukoliv svou další kandidaturu vyloučil. Jak ale víme, v politice více než kde jinde platí rčení “nikdy neříkej nikdy”.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments