“Ahoj Angelo, jste vítáni.” Tálibán požaduje po Německu peníze a diplomatické uznání

Radikální hnutí Tálibán si sice v Afghánistánu začíná dělat, co chce a podle většinových zpráv nedodržuje sliby, které dalo mezinárodnímu společenství i vlastnímu obyvatelstvu. V první řadě totiž pronásleduje pomocníky spojenců, násilím potlačuje jakékoliv demonstrace a upírá základní práva ženám.

Čtěte také: Tálibán spustil jatka. Nenechávejte nás tady, prosí Čechoafghánci, kteří zůstali v Kábulu

To však Tálibánu nebrání v tom, aby požadoval diplomatické uznání a finanční pomoc. Na mapě Západu si přitom vybral zajímavý cíl, kterým je sousední Německo. “Chceme silné a oficiální diplomatické vztahy s Německem,” uvedl mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid listu Welt am Sonntag. Ten poněkud překvapeným reportérům upřesnil, že Němci byli a jsou v Afghánistánu vždy vítáni.

Mluvčí Tálibánu přitom zabrousil do historie a připomněl, že už za časů Afghánského království před sto lety udělali Němci v Afghánistánu mnoho dobrého. “Bohužel jste se pak připojili k Američanům. To už je teď ale odpuštěno,” upřesnil Mudžáhid.

Mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid. / Foto: Shutterstock

Potvrzují se tak odhady analytiků, podle kterých Tálibán už nechce být odříznutý od mezinárodního společenství. Nejde přitom jen o diplomatické styky. Afghánistán zoufale potřebuje peníze, které mu nemůže dát nikdo jiný než cizí země. Mudžáhid tak vyslovil přání, aby Berlín poskytl finanční podporu, humanitární pomoc a kooperaci v oblastech zdravotnictví, zemědělství a školství.

Je nepravděpodobné, že by Německo a další západní země s pomocí Tálibánu spěchaly. Na druhé straně se tak otevírá možnost klást si požadavky, a to například na zajištění základních lidských práv v zemi.

Čtěte také: Mrazivá slova studentky žijící v Kábulu. Naplnily se ty nejhorší obavy, popsala chování Tálibánu přímo z místa

Není však jasné, zda na to bude Tálibán ochoten přistoupit. Jeho představitelé už jednají také se zástupci Číny a Ruska. Tyto země ke stolu přitom usedají s pragmatickými požadavky a lidská práva jsou jednou z posledních záležitostí, které řeší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments