Zemědělci v Česku otevřeli vlastní obchod. Ceny za polovic a úžasná kvalita. Kaufland a Albert to mohou zabalit, na tohle nemají

Potom, co v České republice provedly obchodní řetězce a jak moc už zákazníkům lezou na nervy nekvalitními potravinami a vysokými cenami, bylo jen otázkou času, kdy se do toho opřou sami zemědělci a výrobci potravin. Jsou to ostatně oni, na kom celý potravinářský řetězec stojí. A dnes na to paradoxně nejvíce doplácejí, jelikož obchody si berou z koncové ceny nejvíc.

Špičková alternativa

Nelze však očekávat, že by velké obchodní řetězce něco samy od sebe změnily. Jsou vlastněny zahraničním kapitálem a v tuzemsku chtějí především vydělávat. Bohužel se dlouho nikdo nepochlapil, aby tu vytvořil patřičně silnou alternativu. To se však začíná měnit.

Někteří zemědělci se sami sebe zeptali, proč by přispívali na byznys velkým řetězcům tím, že jim budou levně prodávat své kvalitní zboží. Vždyť zákazníci si ho najdou u nich a ještě ocení, že se nebude prodávat tak draho. Některé zemědělské podniky tak už otevírají vlastní prodejny, které slaví fantastický úspěch.

Dveře se doslova netrhnou například v obchodě Hanácký grunt, který rozjelo zemědělské družstvo Unčovice. Tento obchod otevřel bez jakékoliv reklamy a tvoří se v něm fronty. Zákazníci jednoduše jdou za tím, co je dobré a kvalitní. Jako bonus mohou mít pocit, že se je tady nikdo nesnaží vzít na hůl, ale že se tu prodává solidní produkt za férové ceny.

Lidé už nechtějí nakupovat v supermarketu

Koupíte tu třeba fantastickou vepřovou pečeni s kostí, která stojí 100 Kč za kilogram nebo krkovici jen o deset korun dražší. To byste v supermarketu nepořídili. Dali byste větší částku za něco, co přijelo kdovíodkud a vůbec to třeba nechutná dobře. Zde si můžete být jisti, že kupujete lokální potravinu, která je maximálně čerstvá.

Bohužel to sem mám dvacet minut jízdy, ale za tu kvalitu to prostě stojí. Už mám plné zuby toho, co nám prodávají obchodní řetězce. Vždyť to se kolikrát nedá jíst a pak zjistíte, že to stahují z prodeje, protože se tam něco našlo. Popravdě, maso už se v supermarketu bojím kupovat,” říká paní Jaroslava.

Čtěte také: Výprodeje v Česku? Velký podvod obchodů začal. Jeďte se podívat do Polska, tam je minus 70 %, reálně

Jde přitom jen o první vlaštovku, přičemž už začínají vznikat další. Zatím jde o iniciativu zdola, avšak je otázkou času, kdy se toho někdo chopí ve větším a vznikne zemědělci provozovaný obchodní řetězec, který konečně změní pořádky na tuzemském trhu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

9 Replies to “Zemědělci v Česku otevřeli vlastní obchod. Ceny za polovic a úžasná kvalita. Kaufland a Albert to mohou zabalit, na tohle nemají

 1. Vepřovou pečeni kupuji běžně v Albertu za 99,-!
  Až budou mít desítky prodejen v po celé republice tak možná!

  1. Né v pohodě do Olomouce dojedou všichni, mě by vyšla cesta na 1500,- takže se to určitě nevyplatí 😖

 2. Trefa do černého! Ať si zemědějci postaví svoje prodejny, když mají hypermarkety tak vysoké marže! Město jim předepíše parkoviště pro 200aut, z toho 15 pro kriplkáry, kanalizace, osvětlení a 10mega na novou křižovatku! A pak tam chci vidět ty jejich brambory za 8kč, když je budou muset umýt a zabalit,a ještě platit prodavačky!

  1. Jako nedávno článek o tom jak supermarket nechce vykupovat česká jablka od pěstitele u Mělníka za víc jak 18,-kč/kg.
   Tak jsem dotyčného kontaktoval emailem a nabídl, že si přijedu a koupím cca 20kg jablek za 30,-/kg.
   Odpověď přišla vzápětí.
   Prý klidně, ale maloobchodní cena u výrobce je 60,-kč/kg 😱, tak jsem mu odpověděl, ať to raději zavře a jde makat osobně ☹️

  2. Ty myslíš, že se taková prodejna nedá otevřít někde na blízké vesnici u většího města??? Proč hned přímo ve městě, kde je všechno drahé?? Každá vesnička blízko města 7 – 10 kiláků nikomu nic nepředraží a pojízdné prodejny taky nejsou k zahození. Jen vůl by to stavěl přímo ve městě !! Kromě toho někomu je asi líto za vepřovou pečeni, která stojí v Hitlermarketu 99,-Kč dát o korunu víc, tedy 100,-Kč.

 3. Dobrý den,dřív to bylo normální,že v centrální vsi byla prodejna a dopracovalo se to k tomu ,že jsou jen pojízdné prodejny prodejci co mají jen malá políčka a pár řádků brambor a objíždějí a jsou spokojeni ,protože musí přijímat objednávky dopředu poněvadž nestíhá ta zelenina dozrávat jaká je mega poptávka A tenhle článek jen mohu podpořit a klidně co si nevypestuji sám doma si dojedu i 50km k někomu o kterým vím ,že rajče chutná jako rajče Okurka jako okurka atd.Zvedam palec a jděte do toho pani Zemědělci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *