Prodavačka promluvila, jak české obchodní řetězce okrádají zákazníky. Tohle je čtení jen pro silné povahy

O praktikách obchodních řetězců v České republice byly popsány již stohy papíru. Obvykle to není nic moc pozitivního. Nejpozději od předloňského roku víme, že tu opravdu nemáme levné potraviny, ba právě naopak. Řetězce jejich ceny vyšponovaly na maximum a zastavily to teprve teď, kdy už lidé své běžné nákupy takřka přestali finančně zvládat.

Nečekané odhalení

Výrobci a obchodníci nicméně zjevně našli jiné způsoby, jak se na úkor svých zákazníků obohacovat. Ukazuje se, že člověk si už nemůže být jistý vůbec ničím. V tomto případě se vše překvapivě provalilo u samoobslužné pokladny, přičemž korunu tomu svým vysvětlením nasadila samotná prodavačka.

O svůj zážitek se v blogovém příspěvku na webu Seznam Medium podělila zákaznice Eva Ikomidu. Ta se odhodlala jít svůj nákup namarkovat na samoobslužnou pokladu, kde mimo jiné zažívala jeden problém se zbožím za druhým. Pokladna zkrátka každou chvíli pípala a přivolávala prodavačku.

Jedna situace však byla více než zajímavá. Když namarkovala a dala na váhu sladkou taštičku ze segmentu čerstvého pečiva, opět se ozvalo pípání a přišla prodavačka. “K mému překvapení mi vysvětluje, že chyba není u mě. Pokladna mi to nebere, protože pekařský výrobek má málo náplně, a tak váží míň, než by ve skutečnosti měl,” uvedla zákaznice.

Děje se to pořád

Nešlo přitom o jediný případ. To samé se opakovalo, když se měly navážit dva sladké šátečky. Samoobslužná pokladna opět hlásila podváhu, tedy problém. A prodavačka měla opět jasno. Výrobek neváží tolik, kolik by měl, i když je prodáván za plnou cenu. “Prý se to děje skoro pořád a oni s tím nic nezmůžou,” dodala zákaznice.

Čtěte také: Koupil si oblíbené pečivo od Agrofertu. Co v něm našel? To je snad vtip, něco takového ještě nikdo nezkusil

Jak se ukazuje, máme tu tedy skutečně závažný problém. Výrobci a obchodníci deklarují určitou gramáž zboží, avšak standardně dodávají podváhu. Navíc je i známo, že se šetří na drahé náplni. Zjevně nejde o výjimečný případ, ale o pravidlo, kterého jsou si všichni vědomi, ale nikdo s tím nic nedělá. Nebo je to náhodou skutečný záměr?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

21 Replies to “Prodavačka promluvila, jak české obchodní řetězce okrádají zákazníky. Tohle je čtení jen pro silné povahy

 1. Ale vždyť je to normální že je dvojí kvalita ne jen s náplněmi ale u celkově výrobky,kde má být máslo se dá tuk kde má být třeba 200g kakaa dá se třetina,chleba ten má poloviční výrobu a tak je to se vším už se začíná u batolat kde jsou ty doby kdy se prodával kvalitní Sunar.

  1. Mě se stává to samé, ale že mám pečivo i chléb těžší, však si to můžete na pokladně při markování ověřit, což jsem často dělal u chleba a vždy větší váha výrobku, nikdy menší.

 2. Cesko má velmi drahé a nekvalitní POTRAVINY!!Proč s tím někdo nic nedělá!!Petikolka jak budete ještě občany okradat a slibovat!!Důchodci dostavaji jen almuzny s tím NIKDO nemůže vyjit!!Horší než za bolseviku!!

  1. Žiju v jiným státě? Nejlevnější potraviny máme v hypermarketech, ale všichni si stěžují, že je tam draho? Proč tedy zemědělci neprodávají lidem levněji? Mají stejné ceny,ale bez účtenky, tedy prodávají jako s DPH,ale tuto daň neodvádí a částku si ponechají .

   1. Je videt,ze nemate vubec prehled o potravinach.Mame nejdrazsi a nejnekvalitnejsi potraviny z cele Evropy!!!!!

 3. Takže podvod, tak by měli ty obchodníci nebo případně výrobci zaplatit nějakou mnohamediardovou pokutu !!!
  Může se stát že budu mít špatný den a u takové pokladny budu, No a pokud bude někdo tvrdit hlavně teda pokladna že to zboží má pod váhu tak asi zavolám Českou obchodní inspekci a obchod můžou ihned natrvalo zavřít, aby ostatní viděli že to jde.
  No pokud si kupuju nějaký výrobek kde je napsáno 43 g a ono to bude 40 g, tak asi odejdu bez placení a ať oni klidně zavolej tu policii protože pak to zveřejním do televize k soudu veřejně a normálně nechám tu firmu a toho obchodníka zrušit a zavřít !!!!!!

 4. Je dobré že se otom mluví. Ale nic se neděje. Vemte si když máte zahraniční konto. A v ČR zaplatíte kartou. Vydite kurz tady je vše v pořádku. Zaplatíte odečte se vam co má. To je pořád v pořádku. A druhy den Česká banka vam odečte 5 až 8 euro. Ikdyz máte garantovano že platba kartou je 0,10 centu. Nejvic my odecetly když jsem platil kartou a oni měli terminal ČSOB tam my odecetly 12€ po dvou dnech. Vedel jsem že na kontě mám mít 154€ tak jsem hledal za co jsem to utratil a oni to ukazaly jako samostatny odecet a do druheho dne to bylo ukazano platba bance v ČR

  1. Co je to za blbost? S kartou ČS platím v Polsku (cena v PLN) v kurzu ČS. S kartou US$ účtu platím v USA pouze cenu v US$ bez jakýchkoliv poplatků, pouze dotaz na zůstatek na účtu je za 1US$. Pokud bych ale např. platil zde kartou ke korunovému účtu, odečet by byl v kurzu tam, +směnárenský poplatek. Totéž platí v zemích s EURO

 5. Já mám zase tu zkušenost, že když koupím od nějakého výrobce např makový závin nebo koblížek, tak je tam tolik náplně, že se mě to až protiví. A u máku je tam tolik jiných věcí, ale máku pomálu.

 6. Pokud někdo někdy pekl v pekárně v těchto obchodech tak ví že je receptura. Výrobek se udělá podle ní. Nikdy nebudete mít stejné váhový vyrobek protože to ovlivňuje pec a napařování pro pečení. Tohle samé je i u masa v restauraci. Máte někdo dojem že v cizině je to jinak? Jen tam pro prodej na samoobslužné pokladně dali větší vahovy rozdíl. Prostě tam povolili rohlík tukový že může mít 40 -43 g . A pak jim pokladny nepipaji a lidí se neptají. To není o kradení protože by v každé pekárně musel být výrobek úplně stejný a to je nesmysl.

 7. Však já si to také vybírám. Dám si do sáčku dražší, chutnější, druh, třeba hrušky, zvážím a nechám si v Kauflandu kód vyjet ten levnějších hrušek. Zatím si toho nikdo u pokladny ani nevšimnul a vše mi prochází. O co mně okradou oni o to je zase okradu já 😁.

 8. ČESKO JE JEDEN VELKÝ POLITICKÝ BORDEL. A lidé se tady ničemu nebrání. Buď jsme tak slušní, nebo tak blbí.
  Vláda na to absolutně kašle.
  Vůbec nám nepomáhá, není tady pro nás, ale pro své koryta a ego. Snad by pomohla vláda odborníků a ne politiků. Jaké by to bylo bez politických stran a tím i bez koryt, zlodějů a hlavně kecalů!
  Myslím, že by se neskutečně ušetřilo a nám by se ušetřilo zdraví a psychika. Zkusme to.

 9. Dříve bylo na obalech malým písmem kouzelné +/- , nyní je třeba si přečíst zákon. Uvedené hodnoty na obalech jsou pouze orientační a nemusí souhlasit. Když jsem několikrát kontaktoval přímo výrobce mléčných produktů, kde jsem opakovaně odhalil podváhu u sýrů, bylo mi napsáno že je vše podle platných právních předpisů.
  Výrobce tak může legálně okrádat koncové spotřebitele s posvěcením legislativy. Nikde totiž není ustanoveno, že musí být na obalech uvedeno ono kouzelné+/- v %. A je pravdou, že úbytek váhy může být až 10% a je to legální. Morálně je to však okrádání zákazníka a výrobci jsou si tím jistí. V 21 století, kde převažuje technika, není přeci možné aby opakovaně linka plivala místo 20dkg sýru jen podvážené zmetky kolem 190 gramů. No na tuně sýra je to značná úspora, nemyslíte? A teď když se to děje každý den, v násobcích těch tun. To jsou výdělky!

 10. Proč je uveden Agrofert, to nechápu pisálku Kulhánku. Vždyť okrádají všichni. Stačí se podívat na pečivo, chleby, poloprázdné misky s pomazánku a vyjmenovat bych mohl další. Když jim to kontrolní orgány dovolí, tak v tom nikdo nic neudělá….-)

 11. Obchodní řetězce z nás dělají blbce a naše vláda na to jen čumí a nic proti tomu neudělá protože nic neumí.Je potřeba tu bandu darmožroutů rychle odstavit od koryt.

 12. Takový bordel je snad jenom u nás. Vládne nám tu fialový hnus a Ústavní soud jim ty smečka vždy posvětí.

 13. U nás je normální všechno co jinde normální není i to proč vyhrála pětikolka která tomu nasadí korunu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *