Zešedivěly mi vlasy a mám deprese, popisuje český lékař, co ho potkalo po prodělaném covidu

Takzvaný postcovidový syndrom už je lékařům dobře znám. Poté, co člověk překoná samotnou infekci a je oficiálně negativní, martýrium zdaleka nekončí. Poměrně značná část lidí trpí velkými problémy i dlouhé měsíce potom, a to často takovými, které předčí samotnou “žhavou” fázi nemoci.

Problém postcovidového syndromu totiž spočívá také v tom, že se týká i lidí, kteří samotným covidem projdou lehce. Nejvíce patrné je to zejména u dětí. Na nich se samotný covid příliš nepodepíše, ale následně může tělo trpět zánětlivými reakcemi, které mohou vyvolat závažný stav.

Postcovidový syndrom teď z vlastní zkušenosti popsal také praktický lékař Rodion Schwarz. “Vše začalo zhruba dva měsíce od vyléčení z covidu. Trpěl jsem únavou, byla mi pořád zima, dokonce i v horké vaně, dokonce jsem za měsíc zešedivěl, v mém věku… Trápily mě i trávicí potíže,” uvedl mladý lékař pro CNN Prima News. “Možných obtíží je nepočítaně. Jsou jak fyzické, tak i psychické. Zmínil bych například extrémní vypadávání vlasů u žen, což sice není život ohrožující, ale pro ženy velmi traumatizující. Často se také ničí kvalita nehtů.

Sám se na základě své zkušenosti pustil do studování toho, jak by se dopady postcovidového syndromu daly eliminovat. Zatím však konstatuje, že odborníci mnoho odpovědí v tomto směru nenabízejí. Jednoduchá řešení však podle něj v žádném případě nefungují. “Člověk není jako lokomotiva. Každá část lidského těla souvisí s těmi ostatními. Když vám vypadávají vlasy, jako řešení asi nebude koupit si drahý šampón v obchodě,” uvedl Schwarz.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments