Zlaté časy důchodců v Česku skončily. Stát si na ně jde pořádně posvítit. Tohle nebude hezké

Zpětně se bude na období posledních deseti let vzpomínat jako na zlatou éru důchodců v České republice. Od roku 2013, kdy skončily všechna možná úsporná opatření, jež se velmi negativně podepsala i na penzích, se důchody neustále zvyšovaly velmi rychlým tempem, které převyšovalo růst inflace i reálných mezd.

Už jsme v problémech

Vše potom vyvrcholilo v posledních dvou letech, kdy se na průměrném důchodu přidaly tisíce korun. Jen předloni to byly téměř dva tisíce, a kdyby stát nezasáhl, bylo by to loni ještě podstatně více. Už tento zásah, kdy došlo k seškrtání mimořádné valorizace, a to navíc zpětně, dával jasně tušit, že se v tomto státě cosi mění.

Ukázalo se, že problém nízkých důchodů už vlastně neexistuje a byl vyřešen. Bohužel se to ale notně přepálilo, a to tak, že se důchodový systém dostal do problémů deset let předtím, než to kdokoliv očekával.

V této době by se ideálně mělo tempo důchodů zvolnit, ovšem být stále ještě slušné. Jenže to už není možné. Musí se totiž vehementně brzdit, takže životní úroveň důchodců bude opět rychle klesat, a to zejména ve srovnání s reálnými mzdami. Je třeba dosáhnout nižšího poměru, protože ten současný je příliš vysoký.

Málokde se mají lépe

Z toho vyplývá, že jsme v důchodech skutečně dosáhli vrcholu. Ostatně to potvrzuje i nedávno vydaný žebříček, kde jsou čeští důchodci na desátém místě z celého světa, což značí obrovskou míru blahobytu.

První zásahy státu, který teď musí důchody relativně snižovat, už jsou přitom cítit. Jde především o velmi nízké valorizace, které nepokrývají ani inflaci, jež nás budou v příštích letech čekat. Dále je to potom velmi nepříjemné seškrtání a zrušení výchovného. Důchodci už také nebudou dostávat státní příspěvky na důchodové spoření. Pryč je také mechanismus mimořádných valorizací. Stejně tak padly výhody spojené s předčasnými důchody.

Čtěte také: Jsem na světě od roku 1955, ale nikdy se mi tak špatně nežilo. Důchodkyně promluvila o tomto státě i o tom, kolik dostává peněz

To je přitom podle všeho teprve začátek. Pokračovat se bude důchodovou reformou, která mimo jiného přinese vyšší věk odchodu do penze. Současní důchodci přitom těžší časy už tolik nepocítí. Naplno dopadnou až na další generace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

5 Replies to “Zlaté časy důchodců v Česku skončily. Stát si na ně jde pořádně posvítit. Tohle nebude hezké

 1. Pane Kulhánku senioři za rok 2023 a 2024 na desátem místě nejsou, pište pravdu. Zaměřte se na sociální dávky pro nepracující zdravé lidi. Seniory nechte na pokoji. Musím si vás prolustrovat, jste divný asi psychicky nemocný.

  1. Čistá PRAVDA , místo těch lží o seniorech a slátanin , co tu vyprodukoval ,
   by si měl okamžitě zajít na psychiatrické vyšetření.

 2. “Čo bolo, bolo, těrazky je to iné”:Desáté místo bylo dozvukem Babišova zvyšování, poslední číslo znamená propad – už za r.2023 o 5 míst… navíc je citovaná statistika zkreslena položkoou “MAJETEK”. Většina českých důchodců jsou totiž “milionáři”, kteří si za celoživotní úspory či na hypotéky MUSELI koupit v provatizaci panelové byty, aby bydlení neztratili! Že tyto byty mají dnes milionové ceny jim není nic platné, když si levnější nepořídí…

 3. Je mi 78,dávám,zdsrma, radu: učit se,učit se,učit se,pořídit si vlastní bydlení, přemýšlet nad svým důchodovým věkem hned v mládí! Být zodpovědný a nerozhazovat! Přeji pevné zdraví,v důchodu můžete být i 30 let!
  Tak se snažte!

 4. Já myslím jako důchodce, že mladé vyřeší jenom mobilizace a válka s východem. Dejte se na vojnu a chcípněte. – To potřebujete jako sůl! Pak nebudete brát důchod a budete mít pokoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *