Zručný obchodník s lidskou blbostí? Minář z Milionu chvilek do voleb nejde, ale vybrané peníze stihl roztočit

Mikuláš Minář, který se proslavil jako zakladatel spolku Milion chvilek pro demokracii, neuspěl se svým pokusem o politickou stranu, kdy nezískal dostatečnou podporu a snahu o dobytí Poslanecké sněmovny v říjnových volbách raději vzdal.

Na Minářovu politickou kariéru přitom mnozí sázeli. Jeho hnutí Lidé PRO se podařilo vybrat téměř 6 milionů korun od menších i větších dárců. Aniž by hnutí předvedlo nějakou větší akci, které přitom v době koronavirové ani nebyly možné, peníze dokázalo utratit. Na transparentním účtu zbylo pouhých 60 tisíc korun, jak upozornil server Novinky.cz.

Peníze od dárců jsme nevyhodili z okna. Vynaložili jsme je maximálně účelně a přetavili je v masivní oslovování lidí v ulicích, na sociálních sítích, prostřednictvím newsletterů a dobrovolníků. Ti do projektu vložili tisíce hodin práce bez nároku na odměnu a odtáhli velkou část kontaktní kampaně,” vyjádřil se k tomu sám Mikuláš Minář v delším příspěvku na svém facebookovém profilu. V tomto sdělení ale sám uvádí, že dobrovolníci pracovali bezúplatně.

Minář ale neřekl, na co přesně peníze šly. Není to patrné ani z transparentního účtu, odkud prostředky odcházely po vysokých částkách, vždy jen s velmi vágním vysvětlením. “No Mikuláši, místo tohoto dlouhého povídání by bylo jednoduší a lepší dát sem přehledné vyúčtování, jak bylo s těmi penězi naloženo. Bylo by po diskuzích. Tohle jen další diskuzi a otázky vyvolá,” odpověděl mu senátor Václav Láska.

O poznání tvrdší byl ve svém hodnocení novinář Petr Holec. “Tušil jsem ze je Minář zručný obchodník s lidskou blbostí. Že ale lidi v rámci dobra ojebe až takhle to by neřekl ani cynik ve mně. Doufám ze se už brzy vrátí s něčím ještě mazanějším,” napsal na svém Twitteru.

Šest milionů korun v politice nejsou podle expertů žádné velké peníze. Na druhou stranu ale nejde ani o částku, nad kterou by se dalo mávnout rukou. Problém mnozí vidí v tom, že hnutí Lidé PRO bylo v podstatě neviditelné, a to jak v outdooru, tak na internetu. Je tak otázkou, zda prostředky mohly skutečně padnout na tisk obyčejných letáků, které Minářovi dobrovolníci rozdávali na ulici. Dalším problémem je skutečnost, že peníze nešly přímo na účet hnutí, nýbrž spolku s názvem Pro ČR, z. s., s jehož prostředky mohl nakládat výlučně Minář sám.

Foto: Milion chvilek pro demokracii