Adam Vojtěch popsal skutečný důvod, proč ruší testy zdarma. Jde o očkování

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal motivaci, která vládu vedla k tomu, že od září ruší možnost nechat se otestovat zdarma. To bylo přitom dosud považováno za jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak zabránit dalšímu šíření epidemie.

Podle Vojtěcha je tento krok signálem, že by se lidé měli nechat očkovat. Stát zkrátka preferuje vakcinaci jako řešení této krize a nechce donekonečna proplácet lidem testy. Ministr zdravotnictví tvrdí, že lidé se sice očkovat nemusí nechat, v takovém případě si ale budou muset testování zajistit a především uhradit sami.

Není to ale otázka zdravotně indikovaných testů nebo testů ve školách, ty budou hrazeny,” upřesnil Vojtěch pro CNN Prima News. Právě ve školách se přitom v září chystají další kola antigenního testování. Pokud se zhorší epidemická situace, chce Vojtěch vrátit povinné testování také do firem.

Ne všichni ale budou muset v září za testy platit. Zdarma je nadále budou mít ti, kdo se nemohou z objektivních důvodů nechat očkovat.

Tento systém ovšem může narazit na své limity. Jak se v poslední době ukazuje, očkování jako takové nemusí stačit a je třeba ho i tak doplnit testem. Před pár dny například několik desítek Čechů nemohlo odletět z Prahy proto, že po nich palubní personál požadoval právě testy, které ale jako očkovaní neměli. Čtěte více: Plně očkované Čechy nepustili do letadla. Na dovolenou neodletěli, protože nepředložili test

Ministerstvo zahraničí zase upozorňuje cestovatele do Chorvatska, aby si dali pozor na to, kdy byli očkovaní. Chorvati totiž účinnost očkování uznávají pouze po dobu 210 dnů po druhé dávce. Následně považují takové osoby za neočkované a platí pro ně povinnost prokázat se testem. Čtěte více: Chorvatsko dělá problémy. Čechy nemusí vpustit ani s očkováním

Foto: Úřad vlády ČR, zdroj: CNN Prima News

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments