Plně očkované Čechy nepustili do letadla. Na dovolenou neodletěli, protože nepředložili test

Několik desítek Čechů nebylo v Praze vpuštěno do letadla, které mělo namířeno do švédského Göteborgu. Zástupci společnosti Ryanair odmítli vpustit na palubu lidi, kteří byli plně očkováni, případně kteří v minulých šesti měsících prokazatelně prodělali covid-19. Nemohli se totiž prokázat platným testem. Ten si přitom nedělali proto, že Švédsko uznává všechny tři možnosti pro vstup do země.

Dnes jsme s kamarádkou měly letět do Göteborgu. Jak ČR, tak Švédsko jsou v zelené zóně navzájem. Vše jsme měly stokrát zkontrolované. S sebou jsme měly potvrzení o prodělání covidu. Do letadla nás nepustili, ani lidi plně naočkované,” napsala do cestovatelské facebookové skupiny Alice Hůlová. Dodává, že neodletělo přinejmenším dvacet dalších lidí.

Jsem jeden z těch, které nepustili na palubu. Potvrzuji, co je tu řečené. Absolutně nedůstojné chování vůči zákazníkům, nedostatečné informování a nesmyslné podmínky skryté hluboko uvnitř stránek, které neodpovídají podmínkám, která má samotná země!” potvrdil její slova další z pasažérů, kteří nebyli vpuštěni na palubu, Lukáš Janičík.

Na webu aerolinek Ryanair je skutečně možné najít upozornění, ve kterém se uvádí, že osoby starší 18 let se musí prokázat negativním testem na covid-19, který je provedený do 48 hodin před příjezdem. Už to samo o sobě přitom může být problém, protože české laboratoře už výsledek testu do dvou dnů nejsou schopny garantovat. Čtěte více: Problém, který může zmařit dovolenou. Laboratoře přestávají garantovat výsledky PCR testů do dvou dnů. Nestíhají

Kromě toho navíc Ryanair ze svého webu odkazuje na podrobnější podmínky, které jsou uvedeny na stránkách provozovaných švédskou vládou. Ty přitom uvádějí, že od 30. června jsou pravidla pro vstup do země sjednocena s nařízeními Evropské unie. “Do Švédska nemohou cestovat lidé ze států EU/EEA, pokud nepředloží osvědčení o očkování, testu nebo prodělané nemoci covid-19,” uvádí vládní web Švédska.

Je proto možné, že společnost Ryanair pochybila, když se neřídila zaktualizovanými podmínkami švédské vlády. Je sice možné, že letecká společnost se řídí přísnějšími podmínkami, ovšem v případě jiných zemí se řídí podmínkami cílového státu. Do Rakouska či Itálie tak očkovaní Češi bez problému odletěli, a to i bez předložení testu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments