“Vládě došly naše peníze na testy.” Ať je přestane vyžadovat, žádají Piráti

Stát přestane lidem hradit preventivní testy, kterými se mohou prokazovat nejen v cizině, ale také v restauracích, kadeřnictvích či bazénech. Nečekaně to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a vyvolal bouřlivé diskuze. Čtěte více: Bezplatné testy na covid končí, oznámil Vojtěch. Nátlak na občany, opáčil Bartoš

Vojtěch totiž už nedodal, zda se spolu s koncem preventivních testů zdarma změní také protiepidemická opatření, která jsou dnes do značné míry postavena právě na využívání služeb na základě předložení testu či potvrzení o očkování. Plně očkováno je přitom k dnešnímu dni jen 35 % obyvatelstva. Ostatní se tak musí spoléhat právě na testy, v menší míře potom na potvrzení o prodělání nemoci.

Vzhledem k sílící mutaci delta se přitom nedá očekávat, že by tato opatření měla skončit, naopak se uvažuje o tom, že by se ještě přitvrdila, respektive byly zavedeny takové kontroly, které by jejich dodržování skutečně vymáhaly.

Přístup vlády se nelíbí Pirátům. “Vládě došly naše peníze a od září zruší úhradu COVID-testů. Doufám, že nejpozději k témuž dni zruší veškerá opatření, která podmiňují testem návštěvu kultury, sportu, restaurací či služeb. Jinak budou de facto jen pro bohaté, což před soudy nemůže obstát,” uvedl na svém Twitteru pirátský expert na zdravotnictví, Ondřej Dostál.

Aktuálně mají Češi možnost nechat se zdarma dvakrát měsíčně otestovat PCR metodou a čtyřikrát měsíčně podstoupit antigenní test. To by mělo k 1. září skončit a všechny testy, kromě těch předepsaných lékařem, by si lidé měli hradit sami.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments