Adam Vojtěch řekl, kdy se začne očkovat třetí dávkou. Významná část populace ale bude mít výjimku

Dnes už se v podstatě neřeší, zda budou lidé očkováni třetí dávkou vakcíny proti covidu, ale především, kdy k tomu dojde. Na ministerstvu zdravotnictví se finišují přípravy očkovacího schématu, na který by Česká republika měla v příštích týdnech najet.

Chceme mít jasno do konce srpna, doktor Chlíbek z České vakcinologické společnosti to v tuto chvíli řeší. Měla by se k tomu vyjádřit i Evropská léková agentura. Mohu říci, že je téměř jisté, že ke třetí dávce ČR přistoupí u rizikových skupin. Dojde k tomu pravděpodobně ještě na podzim,” upřesnil pro deník Právo ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle odborníků, na které se Vojtěch odvolává, má být třetí dávka aplikována v rozmezí od 8 do 12 měsíců po ukončeném očkování. Nemělo by tak hrozit zahlcení systému. Lidé budou ke třetí dávce zváni postupně, a to v pořadí, které platilo už na začátku očkování. Jako první by se měly dočkat rizikové skupiny, tedy senioři a lidé se sníženou imunitou. V jejich případě už bylo několika studiemi zjištěno, že imunita vůči nemoci může rychle vadnout.

Podle Romana Chlíbka, který na ministerstvu zdravotnictví otázku třetích dávek řeší, by přitom významná část populace mohla být posilující dávky ušetřena. “Imunita je u každého jedince zcela individuální. To je jedna věc. Druhá věc: lidé, kteří prodělali covid a měli dvoudávkové schéma, tak tam se pravděpodobně ta třetí dávka nebude ani doporučovat. Po tom onemocnění samém nefungují jenom protilátky, to je jenom jedna ze složek imunity, tam samozřejmě funguje i buněčná odpověď,” uvedl Chlíbek v Otázkách Václava Moravce.

Z toho vyplývá, že kombinace očkování složeného z dvou dávek a samotného onemocnění by mělo zabezpečit dostatečně silnou imunitní odpověď, aby nebylo zapotřebí třetí dávky. Tento souběh se bude týkat významné části populace. Podle statistik totiž v České republice bylo hlášeno už téměř 1,7 milionů pozitivních případů covidu. Velká část lidí se pak i po prodělání nemoci nechala očkovat.

Podle všeho se však nepočítá s tím, že by před posilující dávkou docházelo k individuálnímu měření protilátek.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments