Adolf Hitler se snažil o humor. Rozpoznat vtip bylo těžké, ale nezasmát se mohlo skončit smrtí

Proslavil se jako tyran, který poslal v plynových komorách na smrt šest milionů Židů. Kolují četné historky o jeho vzteku. Můžeme si ale německého nacistického vůdce Adolfa Hitlera představit, jak v uvolněné atmosféře vypráví svým přátelům vtipy nebo je to vize z říše sci-fi?  

Rád uráží kolegy

Podle diktátorova osobního strážce Rochuse Mische Hitler smyslem pro humor nevynikal.  „Šéf“ měl malý fond vtipů, které čas od času rád vyprávěl,“ prozradil Misch. Svědectví lidí, kteří Hitlera znali v počátcích své politické kariéry, ale hovoří o něčem jiném. Tehdy prý byl vtipný a rád bavil společnost. Psychoanalytik Walter C. Langer ve své psychologické analýze vůdce píše o tom, že se do svých projevů snažil dostat humorné prvky, opravdový smysl pro humor ale postrádal, protože nikdy nedokázal žertovat o sobě. K rádoby škádlení se občas odvázal v kruhu přátel, kdy si s oblibou si utahoval z ostatních. Vtipkoval hlavně o milostných eskapádách a vlastnostech svých blízkých spolupracovníků a jeho žertování bývalo za hranou a urážlivé. Všichni přítomní se ale museli povinně smát, navzdory tomu, že rozpoznat vtip nebylo jednoduché. Každý se ale třásl, že nevhodná reakce by se pro něj mohla stát jízdenkou na smrt.

Foto: Shutterstock

Göringovi vyrobí medaile z papíru

Velmi oblíbeným terčem Hitlerových vtipů se stával šéf Luftwaffe Herman Göring, který si rád uděloval medaile a vyznamenání. Podle knihy posledního přeživšího člena jeho bunkru Hitler vyprávěl, jak paní Göringová našla svého manžela, jak mává obuškem nad spodním prádlem v ložnici, a zeptala se ho, co dělá. Prý odpověděl: „Povyšuji své spodky na kalhoty,“ zavtipkoval Hitler. Na svůj vtip byl tak hrdý, že nechal Göringovi vyrobit medaile ze zlatého a stříbrného papíru, které měl nosit na pyžamu. Být vtipný po svém způsobu se ale snažil být i při jednání s představiteli jiných států. Když mu v březnu 1939 po invazi německých vojsk do okleštěného Československa zavolal rozzuřený britský premiér Neville Chamberlain a ptal se, z jakých důvodů Němci porušili domluvenou hranici, bryskně mu odpověděl: „Abychom se dostali na druhou stranu.“

Foto: Shutterstock, zdroj: theguardian, popmatters

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments