Akceschopnost české vlády je v ohrožení. Vojtěch už je v karanténě, vážně hrozí i premiéru Babišovi

Aktuální nakažení hlavní hygieničky Jarmily Rážové koronavirem ukazuje, jak rychle dokáže epidemie nemoci Covid-19 ochromovat dříve bez problému fungující celky. Kromě toho, že do karantény a na testy musí velká část hygieniků, se v ohrožení ocitla také samotná akceschopnost české vlády.

Vojtěch nastoupil do karantény

Okamžitě bylo například rozhodnuto o tom, že do karantény nastupuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a spolu s ním další důležití zaměstnanci ministerstva. Z logiky věci se totiž s hlavní hygieničkou často potkávali a riziko přenosu nemoci zde bylo značné. “Zaměstnanci Ministerstva zdravotnictví, kteří byli v epidemiologicky významném kontaktu s paní hlavní hygieničkou, včetně ministra zdravotnictví, podstoupí testy na covid-19 a následně jim budou nařízena karanténní opatření. Ministr zdravotnictví nastoupí do domácí karantény,” řekla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

V ohrožení je ale i samotný premiér Andrej Babiš. Ten pro Radiožurnál potvrdil, že měl s Rážovou v úterý delší schůzku. Zatím ale do karantény nenastupuje. “Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy,” řekl premiér ČTK. “Na základě toho paní Jágrová říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat,” dodal s odvoláním na ředitelku pražské hygienické stanice Zdeňku Jágrovou.

Bude vláda akceschopná?

Andrej Babiš ale bude muset pravděpodobně podstoupit přinejmenším test na Covid-19. Pokud by se ukázalo, že je nakažený například on nebo ministr zdravotnictví, znamenalo by to pro vládu vážný problém. Oba totiž přicházeli do kontaktu s dalšími ministry.

Jak vidno, významné nárůsty oficiálně hlášených nakažených mají svůj odraz i v realitě. Koronavirus je ve společnosti podle všeho opět značně rozšířený a testy zdaleka nezachycují celý obrázek. Nebylo by příliš pozitivní, kdybychom do další ostré fáze epidemie nastoupili s vládou nemocnou nebo v karanténě.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments