Alena Schillerová udělala první krok na Hrad. Miloš Zeman se zřejmě bude nahrazovat již brzy. Komentář Tomáše Mrkvičky

Na tiskové konferenci, kde Andrej Babiš se svým Hnutím ANO oznamoval faktickou volební porážku, za kterou pochopitelně mohli všichni ostatní, jen ne on sám, vypadala Alena Schillerová stojící přímo za svým šéfem jako zpráskaný pes. Mohlo se zdát, že kariéry všech vysoce postavených lidí navázaných na Babiše tímto okamžikem končí.

Uplynulo však sotva pár dní a ANO v čele s Andrejem Babišem nabírá novou energii. Veřejně se až překvapivě snadno smiřuje se vstupem do opozice, přestože premiér stále mlží o tom, zda přijme pověření od prezidenta sestavit vládu a bude vyjednávat nevyjednatelné a tím prodlužovat současný stav, tedy možnost vládnout prostřednictvím dosavadní vlády.

Stále častěji však zaznívají hlasy, že Babiš možná udělá překvapivě státnický krok, pověření od prezidenta odmítne a nechá vznikající koalici sestavit vlastní vládu. Sám už deklaroval, že navzdory svým dřívějším prohlášením z politiky neodejde a zůstane opozičním poslancem.

Není příliš těžké uhodnout důvody takového rozhodnutí. V sázce je totiž stále příliš mnoho. Jakkoliv se teď pětikoalice jeví idylicky, zkušený rutinér Babiš dobře ví, že to bude pravděpodobně těžko zvladatelný “pytel blech”, který se dříve či později rozhádá, obzvlášť bude-li ho řídit nepříliš zkušený Petr Fiala. V ODS navíc stále existují významné hlasy volající po sestavení stabilní vlády s ANO, jen teď nejsou příliš slyšet. Podobně jako Babiš si chtějí počkat, a pak se ozvou.

Tato vize jakoby hnutí ANO vlila novou krev do žil. Skutečnost, že strana nehází flintu do žita, dokládá i nečekaná rošáda na postu šéfa poslaneckého klubu, kde matadora Jaroslava Faltýnka vystřídala ministryně financí Alena Schillerová.

Jde přitom jen o symbolickou výměnu. Klub bude nadále řídit zkušený Faltýnek, protože Schillerová se v Poslanecké sněmovně nevyzná. Potřebuje však být hodně vidět, protože ANO se ji evidentně pokusí vyslat do boje o prezidentský úřad.

Původně se mělo volit až začátkem roku 2023, ovšem současný zdravotní stav Miloše Zemana dává tušit, že to bude zřejmě podstatně dříve. Je stále pravděpodobnější, že prezident bude muset svou funkci ze zdravotních důvodů opustit. Jak uvedla lékařka Džamila Stehlíková na svém Twitteru, prezident už se ve svém stavu nemůže vyléčit.

Zdánlivě nelogické vystrčení Schillerové na viditelný post ve Sněmovně, což jí v rámci opozice zajistí nejvyšší možnou publicitu, je tak nutné vnímat jako první krok do boje o prezidentský úřad.

Faktem totiž je, že pokud by Schillerová v této volbě uspěla, měl by Andrej Babiš zase o něco lepší karty. Zároveň je třeba její šance hodnotit jako vysoké. Pokud by se nový prezident volil v blízké době, nebudou mít ostatní kandidáti mnoho času na to, aby se veřejnosti dostatečně vryli pod kůži. Poměrně oblíbená ministryně financí je přitom známá velmi dobře. Nezapomínejme ani na to, že hnutí ANO de facto volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo, když získalo nejvíce mandátů. Jeho podpora u veřejnosti je stále velmi silná.

Foto: Ministerstvo financí ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
64 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments