Alena Schillerová udělala první krok na Hrad. Miloš Zeman se zřejmě bude nahrazovat již brzy. Komentář Tomáše Mrkvičky

Na tiskové konferenci, kde Andrej Babiš se svým Hnutím ANO oznamoval faktickou volební porážku, za kterou pochopitelně mohli všichni ostatní, jen ne on sám, vypadala Alena Schillerová stojící přímo za svým šéfem jako zpráskaný pes. Mohlo se zdát, že kariéry všech vysoce postavených lidí navázaných na Babiše tímto okamžikem končí.

Uplynulo však sotva pár dní a ANO v čele s Andrejem Babišem nabírá novou energii. Veřejně se až překvapivě snadno smiřuje se vstupem do opozice, přestože premiér stále mlží o tom, zda přijme pověření od prezidenta sestavit vládu a bude vyjednávat nevyjednatelné a tím prodlužovat současný stav, tedy možnost vládnout prostřednictvím dosavadní vlády.

Stále častěji však zaznívají hlasy, že Babiš možná udělá překvapivě státnický krok, pověření od prezidenta odmítne a nechá vznikající koalici sestavit vlastní vládu. Sám už deklaroval, že navzdory svým dřívějším prohlášením z politiky neodejde a zůstane opozičním poslancem.

Není příliš těžké uhodnout důvody takového rozhodnutí. V sázce je totiž stále příliš mnoho. Jakkoliv se teď pětikoalice jeví idylicky, zkušený rutinér Babiš dobře ví, že to bude pravděpodobně těžko zvladatelný “pytel blech”, který se dříve či později rozhádá, obzvlášť bude-li ho řídit nepříliš zkušený Petr Fiala. V ODS navíc stále existují významné hlasy volající po sestavení stabilní vlády s ANO, jen teď nejsou příliš slyšet. Podobně jako Babiš si chtějí počkat, a pak se ozvou.

Tato vize jakoby hnutí ANO vlila novou krev do žil. Skutečnost, že strana nehází flintu do žita, dokládá i nečekaná rošáda na postu šéfa poslaneckého klubu, kde matadora Jaroslava Faltýnka vystřídala ministryně financí Alena Schillerová.

Jde přitom jen o symbolickou výměnu. Klub bude nadále řídit zkušený Faltýnek, protože Schillerová se v Poslanecké sněmovně nevyzná. Potřebuje však být hodně vidět, protože ANO se ji evidentně pokusí vyslat do boje o prezidentský úřad.

Původně se mělo volit až začátkem roku 2023, ovšem současný zdravotní stav Miloše Zemana dává tušit, že to bude zřejmě podstatně dříve. Je stále pravděpodobnější, že prezident bude muset svou funkci ze zdravotních důvodů opustit. Jak uvedla lékařka Džamila Stehlíková na svém Twitteru, prezident už se ve svém stavu nemůže vyléčit.

Zdánlivě nelogické vystrčení Schillerové na viditelný post ve Sněmovně, což jí v rámci opozice zajistí nejvyšší možnou publicitu, je tak nutné vnímat jako první krok do boje o prezidentský úřad.

Faktem totiž je, že pokud by Schillerová v této volbě uspěla, měl by Andrej Babiš zase o něco lepší karty. Zároveň je třeba její šance hodnotit jako vysoké. Pokud by se nový prezident volil v blízké době, nebudou mít ostatní kandidáti mnoho času na to, aby se veřejnosti dostatečně vryli pod kůži. Poměrně oblíbená ministryně financí je přitom známá velmi dobře. Nezapomínejme ani na to, že hnutí ANO de facto volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo, když získalo nejvíce mandátů. Jeho podpora u veřejnosti je stále velmi silná.

Foto: Ministerstvo financí ČR

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

64 názorů k článku “Alena Schillerová udělala první krok na Hrad. Miloš Zeman se zřejmě bude nahrazovat již brzy. Komentář Tomáše Mrkvičky

 1. Umaštěná Alena prezidentem? Tak doufám že by zároveň byla první prezident ČR, na kterého byl úspěšně spáchán atentát.

  1. Tedy podle vás je skoro polovina českých občanů pomatena a ti,kteří sežrali volební podvod s koalicemi jsou tedy nepomateni.Svědčí to o něčem pro vás velmi důležitém.

 2. To by ani Hašek , nebo Cimrman nevymysleli…. Umaštěná , tlustlá , nevzhledná, hloupá Alena, přezdívaná Dlužena jako kandidátka na Hrad? Bude mít svůj proslov anglicky? —DDDDDD—

  1. Zkus to znovu a česky, ruský kryple. Nebo rovnou emigruj z Letiště Václava Havla a vezmi sebou Schillerovou, umí počítač a anglicky!!

   1. Nějak vam ruply nervy , ať vám nepraskne žilka , a s vychováním a slušnosti máte také evidentně problém . Inu žumpa zůstane žumpou .

 3. Ta úvaha je překvapivá, ale dává hluboký smysl. Přestože Alenka neumí počítat (dá se to dokladovat na řadě “minel” v televizních diskuzích), a přestože se moc neorientuje v pojmech národní ekonomiky, přesto mohla dělat ministryni financí. Proč by tedy nemohla dělat prezidentku? Je to naopak ještě jednodušší – v tom úřadu už by se nemusela trápit s tím, co jí nejde (počty, zdravý úsudek) – úplně by stačilo občas zajít ke kadeřníkovi, a v případě nějakých nejasností v úřadě pak vědět, kam se obrátit pro radu.

 4. Toto již není ani ubohé, to je jenom nechutné jako autor sám. Ty budeš hodně velký duševní mrzák, že?

 5. Proč prezidentovat nejde p.Fiala. Jak se včera ukázalo v “interview na ČT” včera(doporučuji shlédnout),je absolutně mimo,nemá rozhled,chce jet jednat z Bruselem o povolenkách, ale jednání již bylo,
  a Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová to odmítla.
  Proč tam nepostavili hejtmana KUBU.To je jiný kafe,ten nepolitikaří ale jedná.
  P.Fiala je dobrý na vznosné projevy, gesta rukou pro davy, ale není za katedrou.
  Nedá se než souhlasit s p.m.Witowskou: ” Leze to z vás jak z chlupatý rukavice”

  1. Nemějte strach, Kuba se už už chystá zaútočit na Fialu a pak teprve uvidíte “pravicovou” politiku. Ještě budeme špendlíčkem hrabat po Burešovi… 🙁

  2. Pan Fiala neprosadí v Bruselu vůbec nic i když si s sebou vezme poradce Blažka – “šedou brněnskou eminenci – kmotra” ODS. Ani jeho angličtina nemá vysoké parametry, neb jsem jej slyšel …..

 6. Vstaň, jdi k zrcadlu, podívej se na sebe a pokud se z toho pohledu nepozvracíš, bude jasná známka toho, že jsi slepý.-

   1. Ty jsi dobrý internetový looser, takhle tlustá, opuchlá, neschopná bába je ostudou našehonároda a přivedla s vrahem Babišem naší ekonomiku do rekordního dluhu, blbe…

 7. Dělají si z nás legraci? Prezident by měl být nadstranický, což Schilerová určitě nebude. O Babišovi jako prezidentovi ani neuvažuji. Češi si nemůžou za prezidenta zvolit Slováka

 8. Mrkvička se tak nemůže dočkat nového prezidenta, že dokonce Džamilu z Kazachstánu považuje za nějakou odbornou autoritu. Ta ženská očividně nezvládla kulturní zvyklosti civilizované společnosti…

 9. “poměrně oblíbená ministryně financí” – no to musel bejt teda slušnej matroš pane Mrkvičko, to chci taky! 🙂

 10. Takže ta co se chlubí, že bydlí v Praze v jedné z nejluxusnějších ulic, které mimochodem nájem platíme z našich peněz a nechala si tam vyměnit za naše peníze toaletu a pak pár dní na to, když měla mluvit anglicky, tak uměla hovno, by se chtěla ucházet o takový místo? Ta která nemá o lidi vlastně vůbec zájem a nebyla ani lidmi volená? No seru krev z toho, jak je mi z tej představy hnusně…

 11. Tuhle špínu,která ekonomicky ničí republiku už dost dlouho,by opravdu někdo chtěl za prezidentku?A ta špína nemá trošičku studu a soudnosti,že by se na ten post drala?Má sedět v kriminále za její skvělou “práci”,kterou jako ministrině odvedla

 12. Alena se zcela hodí do panoptika jménem ČR, a oč lepší jsou Mirka a Markéta? O nic. Nejlépe by bylo vybrat prezidenta ve státní loterii, kde by si každý koupil losy a vítěz by byl prezidentem. Pokladna by měla příjem a pro prezidenta protektorátu EU(Německa) není třeba žádných dovedností. Tohle dopadne špatně.

 13. Alča, co neumí ani s kalkulačkou ? To asi ANO nevyšle. Andrej přece jen tu imunitu potřebuje jako sůl, aby neskončil v lochu

  1. No, ale ona by pak snadno zastavila jeho stíhání, že jo? Ale máte pravdu, Babiš půjde kandidovat sám.

 14. Jděte už s těmi prezidenty do háje!
  Chovat se to neumí, drahé to je a rozděluje to národ!
  Na hrad patří král !!!

  1. Přesně tak!! Za prvé je to špatný pokus o vtip, za druhé by na 100% nebyla zvolena, at´ už volba bude přímá, nebo parlamentní.

 15. jasně, na hrad vyšlou schilerovou a předseda babiš bude jen řadovým poslancem . To určitě. kdo je v celém tom hnutí nejviditelnější a má na hrad nejvyšší šance ? schilerová to určitě není

 16. S ohledem na minimální exekutivní pravomoci presidenta republiky by tam asi udělala míň škod než na kterémkoli ministerstvu.

  Ostatně soudím, že úřad presidenta není v této republice vůbec potřeba a že měl být už dávno a bez náhrady zrušen.

 17. Ve středu jsme to shodou okolností rozebírali s kolegou. Shodli jsme se na tom, že prezidentská kampaň už běží, a kdo bude váhat, propadne.
  Babišovi je nutno přiznat, že mu “politicky myslí” a že bohužel u nás v tomto ohledu nemá konkurenci. Škoda, že je to taková bezcharakterní zrůda…

  1. Jsi díky Bohu sám, hovadiojde. Ta neimí nejen mluvit, počítat , vypadat jako člověk, je NULA jako ty. Pěkně ses odkopal, blbečku…

 18. Buď se tam cpe Babiš, nebo tam Babiš cpe a podporuje svoje spolupachatele…ten gang ANO je třeba co nejrychleji odstavit od všech funkcí…

 19. Tohle už naplňuje skutkovou podstatu §357 Trestního zákoníku – šíření poplašné zprávy.

 20. Žádný muž již na hrad.Vyrábí rozbroje a lidi rozděluje.Máme mnoho chytrých žen,které by se mohly stát prezidentkami.A bylo by dobré aby se začaly profilovat.Prezident musí být slušný,vzdělaný a morálně čistý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *