Diabetik na ARO dostává meruňkové knedlíky a vinnou klobásu? Známka toho, že šance na Zemanovo uzdravení už není. Komentář Tomáše Mrkvičky

Velký rozruch vyvolala jedna z mála informací, které jsme se o prezidentovi Miloši Zemanovi v posledních dnech dozvěděli. Ačkoliv jeho diagnóza stále zůstává oficiálně zahalena tajemstvím, hradní mluvčí Jiří Ovčáček se nechal slyšet, že prezident je při chuti, a přestože leží napojen na přístroje na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení, podle všeho vesele hoduje.

V úterý měl Miloš Zeman zkonzumovat meruňkové knedlíky a ve středu potom vinnou klobásu. Nad takovým jídelníčkem u pacienta, který podle všeho trpí gastroenterologickou diagnózou (už podle jeho ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala), je třeba se vážně pozastavit. Obzvlášť, když zřejmě nešlo o další šprým a provokaci Jiřího Ovčáčka. Na kritiku Zemanova jídelníčku totiž zareagovala i Ústřední vojenská nemocnice, která jakékoliv pochybení odmítla.

Každý, kdo někdy ležel v nemocnici, zřejmě dobře ví, že místní strava není vždy ideální a že personál příliš neřeší, v jakém rozpoložení či situaci se pacient zrovna nachází a klidně mu po narkóze přinese “svíčkovou se šesti”. Je to mimochodem velký problém jinak kvalitního tuzemského zdravotnictví, který by měl být řešen.

V případě prezidenta by se však dalo očekávat, že bude mít tu nejlepší péči, a to včetně dietologického režimu. Zkrátka, v tak závažném stavu by měl prezident v každém případě dostávat lehčí a vyváženější stravu. A nejde jen o aktuální hospitalizaci. Vždyť prezident trpí dlouhodobě cukrovkou a podobná strava je pro něj navýsost nevhodná, obzvlášť nemůže-li se hýbat.

Vzhledem k minimu informací, které o prezidentovi Zemanovi máme, však musíme i tuto zdánlivou banalitu číst v širším kontextu. Kdy dáte diabetikovi ve vážném stavu meruňkové knedlíky a vinnou klobásu? Inu, asi pouze ve chvíli, kdy víte, že už mu stejně není pomoci, a tak není nutné, aby dbal na svou životosprávu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments