Je složité veřejnosti prozradit, že se prezident “uchlastal”. Komentář Tomáše Mrkvičky

Dnes jsme se dočkali dalšího kola mlžení v otázce zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Pražský hrad svolal tiskovou konferenci, na které mělo dojít o objasnění toho, co hlavu státu trápí. Na místo se tak sjeli novináři snad ze všech médií, aby před ně následně předstoupila prezidentova manželka Ivana Zemanová v doprovodu dcery Kateřiny a několika větami oznámila to, co všichni už dobře vědí: prezident je nemocný a potřebuje si odpočinout. Jakékoliv spekulace o jeho zdravotním stavu označila dokonce za neetické.

Jistě, dohadování se o zdravotním stavu kteréhokoliv člověka neetické v každém případě je. Ale s jednou výjimkou: není-li to prezident republiky, který se navíc nachází v momentě, kdy je z hlediska svých funkcí nejvíce zapotřebí, tedy při skládání nové vlády. K tomu je třeba si doplnit i zprávy o tom, že v takto klíčových okamžicích mohou za prezidenta rozhodovat nikým nevolení lidé s kontroverzní pověstí.

Prezidentův zdravotní stav sice není znám oficiálně, ale několik médií už přineslo přesvědčivé zprávy o tom, co mu vlastně je. Ostatně, představa, že se podaří Zemanův závažný zdravotní problém ututlat, byla od jeho okolí od počátku naivní.

Miloš Zeman tak má podle těchto informací trpět jaterní encefalopatií, a to v důsledku jaterní cirhózy, kterou si přivodil s největší pravděpodobností nadměrnou konzumací alkoholu. V Česku se takovéto diagnóze eufemisticky přezdívá “uchlastat se”.

Tento stav je velmi závažný, a přestože je zdánlivě věcí jater, není to tak jednoduché. Pacienti s jaterní cirhózou mají často zasaženy i mozkové a nervové funkce, protože játra z těla nedokáží odvádět toxiny. To by ostatně odpovídalo i pozorování lékařky Džamily Stehlíkové, podle které je Zemanův mozek nevratně poškozen. Lékařka to označila tak, že prezident “skokově zdementněl”.

Je možné, že zveřejnění vlastní diagnózy brání sám Zeman, případně tak za něj činí jeho okolí. Je pochopitelně nepříjemné prozradit, že hlavou státu je alkoholik, který to dotáhl až k tolik typické diagnóze a navíc u toho přišel o rozum.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
123 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments