Piráti hrají vysokou hru. Se čtyřmi poslanci prahnou hned po třech ministrech. Mohou ale odejít i s prázdnou

Pirátská stran se oklepala z historického debaklu ve volbách, kdy z celkových 37 poslaneckých mandátů v rámci koalice PirStan získala pouhé čtyři. A to přesto, že to byli právě Piráti, kteří byli v uskupení se STAN považováni za seniornějšího partnera, který přinese koalici více hlasů a v konečném důsledku by měl mít také více mandátů.

Ostatně, v koaliční smlouvě těchto dvou stran se počítá s tím, že případná ministerstva se mezi ně rozdělí v poměru 2:1 ve prospěch Pirátů. Původně to dokonce bylo považováno za pojistku pro Starosty, aby je Piráti zcela nepřeválcovali.

Avšak situace je po volbách diametrálně odlišná. Lídrem koalice PirStan se stal jednoznačně předseda STAN Vít Rakušan a na Ivanu Bartošovi je znát, že se mu snaží všemožně nadbíhat, aby Piráty nehodil přes palubu, protože jejich pozice je skutečně velmi slabá. To však Rakušan podle svých vyjádření nemá v úmyslu a trvá na dohodě o tom, že obě strany půjdou do vládní koalice společně.

Jenže to přináší na stůl další problém. Jak si rozdělit ministerstva? Před volbami se mělo za to, že jich Piráti, pokud půjdou do vlády, budou mít více. Jenže voliči jim přidělili pouze čtyři poslance a tím i mimořádně slabý mandát.

Krátce po zahájení rozhovorů o vládní koalici se Vít Rakušan nechal slyšet, že by pro Piráty rád viděl dvě ministerská křesla. V budoucí vládě by podle kuloárních informací přitom koalice Spolu měla mít 9 míst a koalice PirStan 6 pozic. Pokud by Piráti dostali dvě ministerstva, na STAN by zbyla čtyři.

Pirátům se však takové úvahy podle všeho nelíbí. Ivan Bartoš už se nechal slyšet, že koaliční smlouva hovoří o rovném zastoupení. Také vlivný, byť končící poslanec Mikuláš Ferjenčík prohlásil, že strana bude usilovat o tři resorty.

To je však v současné pozici Pirátské strany velmi ambiciózní plán. Pokud by Piráti v sestavování vlády trvali na svém a vznik nové koalice vysokými požadavky brzdili, mohlo by se jim snadno stát, že je zbylé čtyři strany vyšachují. I bez jejich čtyř mandátů mají totiž pohodlnou většinu 104 hlasů v Poslanecké sněmovně.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
53 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments