Andrej Babiš nečekaně prokázal státnické kvality. Jeho čas opět přijde, možná již velmi brzy

Poté, co ve volbách zvítězila koalice pěti stran, která jako jediná dokáže na půdorysu budoucí Poslanecké sněmovny sestavit vládu, měli mnozí obavu z toho, co udělá prezident Miloš Zeman. Ten už dopředu deklaroval, že sestavením vlády pověří nejsilnější stranu co do zisku mandátů. A tou je podle očekávání Hnutí ANO. V rámci extenzivního výkladu Ústavu tu tak Andrej Babiš mohl s podporou prezidenta různými formami (v demisi, menšině) vládnout třeba další rok. Zkrátka noční můra všech, kdo si přejí novou vládu.

Po volbách navíc vše nasvědčovalo tomu, že se chystají kroky právě tímto směrem. Okolí prezidenta hlavu státu dokonale odstínilo a začaly se objevovat obavy, zda povolební vyjednávání bude řídit Miloš Zeman, nebo jeho pochybní poradci. Andrej Babiš pak navíc přilil trochu oleje do ohně, když oznámil, že s prezidentem krátce před jeho hospitalizací hovořil o tom, že to bude právě on, kdo bude sestavením vlády pověřen.

Je možné, že si Babiš testoval půdu, případně na poslední chvíli zkoušel taktizovat ve snaze přesvědčit ODS, aby šla do vlády s ním. To je však v současném rozpoložení této i ostatních stran nemyslitelné. Nakonec to Andrej Babiš pochopil a veřejně oznámil, že pověření sestavit vládu od prezidenta nepřijme. De facto tak nechal otevřenou cestu k tomu, aby hned první pokus mohl získat Petr Fiala.

Na tomto místě je třeba Babiše za tento krok pochválit. Přestože se po volbách vztekal nad výsledkem a sestavení nové vlády mohl spolu s prezidentem všemožně brzdit, nakonec se podle všeho zaslouží o to, že Česká republika bude mít vládu nečekaně brzy. Tedy za předpokladu, že se ještě Zeman a jeho okolí nepokusí rozehrát nějakou vlastní hru. Prezidentův manévrovací prostor je však momentálně velmi úzký a nakonec mu nezbude, než respektovat výsledek voleb.

Rozhodnutí Andreje Babiše však implikuje řadu věcí do budoucna. Předně se zdá, že dosavadní premiér nebude chtít opustit politiku, jak v případě prohry dříve deklaroval. Zjevně si uvědomil, že v rukou nemá zase tak špatně karty. ANO v podstatě volby vyhrálo, když má více než dvojnásobný počet mandátů než druhá ODS. Vlastně je to jen odpor k Babišově osobě, co mu znemožňuje sestavit vládu.

A jakkoliv vypadají současné námluvy pěti budoucích vládních stran idylicky, zřejmě to žádná velká vládní pohoda nebude. Českou republiku čekají velmi těžké časy a vládnout jí v této koalici nebude žádná selanka. Zejména v ODS se nakonec může prosadit názor, že by bylo lepší vytvořit vládu s ANO, a to už poměrně brzy.

Není to však jediná cesta, která se Babišovi nabízí. Brzy budou prezidentské volby, a přestože je vcelku obtížné představit si exekutivou posedlého Andreje Babiše, jak plní reprezentativní část funkce, nabízí tento úřad po zavedení přímé volby i značné pravomoci, byť jim musí nahrávat politická konstelace, jak ukazují příklady konání Miloše Zemana.

Jisté je to, že Andrej Babiš v politice v žádném případě nekončí. Už jen jeho role v opozici, v jaké jsme ho dosud nezažili, slibuje zajímavé věci. A zpět na vrchol se může dostat možná dříve, než by se dnes zdálo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
58 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments