Andrej Babiš nečekaně prokázal státnické kvality. Jeho čas opět přijde, možná již velmi brzy

Poté, co ve volbách zvítězila koalice pěti stran, která jako jediná dokáže na půdorysu budoucí Poslanecké sněmovny sestavit vládu, měli mnozí obavu z toho, co udělá prezident Miloš Zeman. Ten už dopředu deklaroval, že sestavením vlády pověří nejsilnější stranu co do zisku mandátů. A tou je podle očekávání Hnutí ANO. V rámci extenzivního výkladu Ústavu tu tak Andrej Babiš mohl s podporou prezidenta různými formami (v demisi, menšině) vládnout třeba další rok. Zkrátka noční můra všech, kdo si přejí novou vládu.

Po volbách navíc vše nasvědčovalo tomu, že se chystají kroky právě tímto směrem. Okolí prezidenta hlavu státu dokonale odstínilo a začaly se objevovat obavy, zda povolební vyjednávání bude řídit Miloš Zeman, nebo jeho pochybní poradci. Andrej Babiš pak navíc přilil trochu oleje do ohně, když oznámil, že s prezidentem krátce před jeho hospitalizací hovořil o tom, že to bude právě on, kdo bude sestavením vlády pověřen.

Je možné, že si Babiš testoval půdu, případně na poslední chvíli zkoušel taktizovat ve snaze přesvědčit ODS, aby šla do vlády s ním. To je však v současném rozpoložení této i ostatních stran nemyslitelné. Nakonec to Andrej Babiš pochopil a veřejně oznámil, že pověření sestavit vládu od prezidenta nepřijme. De facto tak nechal otevřenou cestu k tomu, aby hned první pokus mohl získat Petr Fiala.

Na tomto místě je třeba Babiše za tento krok pochválit. Přestože se po volbách vztekal nad výsledkem a sestavení nové vlády mohl spolu s prezidentem všemožně brzdit, nakonec se podle všeho zaslouží o to, že Česká republika bude mít vládu nečekaně brzy. Tedy za předpokladu, že se ještě Zeman a jeho okolí nepokusí rozehrát nějakou vlastní hru. Prezidentův manévrovací prostor je však momentálně velmi úzký a nakonec mu nezbude, než respektovat výsledek voleb.

Rozhodnutí Andreje Babiše však implikuje řadu věcí do budoucna. Předně se zdá, že dosavadní premiér nebude chtít opustit politiku, jak v případě prohry dříve deklaroval. Zjevně si uvědomil, že v rukou nemá zase tak špatně karty. ANO v podstatě volby vyhrálo, když má více než dvojnásobný počet mandátů než druhá ODS. Vlastně je to jen odpor k Babišově osobě, co mu znemožňuje sestavit vládu.

A jakkoliv vypadají současné námluvy pěti budoucích vládních stran idylicky, zřejmě to žádná velká vládní pohoda nebude. Českou republiku čekají velmi těžké časy a vládnout jí v této koalici nebude žádná selanka. Zejména v ODS se nakonec může prosadit názor, že by bylo lepší vytvořit vládu s ANO, a to už poměrně brzy.

Není to však jediná cesta, která se Babišovi nabízí. Brzy budou prezidentské volby, a přestože je vcelku obtížné představit si exekutivou posedlého Andreje Babiše, jak plní reprezentativní část funkce, nabízí tento úřad po zavedení přímé volby i značné pravomoci, byť jim musí nahrávat politická konstelace, jak ukazují příklady konání Miloše Zemana.

Jisté je to, že Andrej Babiš v politice v žádném případě nekončí. Už jen jeho role v opozici, v jaké jsme ho dosud nezažili, slibuje zajímavé věci. A zpět na vrchol se může dostat možná dříve, než by se dnes zdálo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

62 názorů k článku “Andrej Babiš nečekaně prokázal státnické kvality. Jeho čas opět přijde, možná již velmi brzy

 1. On je vlastně takovej anděl a spasitel v jednom,nebo hajzl slovenskej vychcanej záleží na uhlu pohledu,že?

  1. Rozhodně pro 60%občanu lepší Babiš za kterého se měli všichni slušní pracující lidé a duchodci od roku 2014 do 2020 dobře než ty darebacké zkur.. strany v čele s Fialou Stanjurou Pekarovou Rakušanem Bartošem Richterovou a dalšimi kreaturami !

   1. Chápu rozčílení nováku ale je zase fakt ,že se na to všechno musejí sehnat peníze ,a kde by je bureš na to všechno bral,?nebo to řeší po mě potopa?jasně on jako miliardář se zdekuje ,no a 60%není tak jisté to by vyhrál jednoduše volby,ale skoro 3mil voliču ho nevolila,takže není pro všechny buh jako pro nováky

    1. Nevyhrál i proto,že postavil na 3 místo ve SČ p.Jermanovou,bývalou to ODSačku a neoblíbenou “hejtmanku”? co podala trestní oznámení na záchranářku,nebo taky p.Válkovou ,spolupracovnici prokurátora Josefa Urválka, co poslal na šibenici mj. i Miladu Horákovou. A takové osoby budou sedět ve sněmovně.

 2. Noční mura je pro 60% občanu vláda těch zkurv…. slepencu darebáckých stran a instalování idiotu – Pekarová Bartoš Rakušan Benda atd. na posty ministru !!! Poděkujme tupcum volící strany Trikolora a Volný Blok kteří “vyhodili” 3.8% hlasu stranám které neměli šanci dostat se do Ps ! Těch 3.8% hlasu chybělo stranám Ano ( stačilo 1%) Spd( stačily 2%) a nemuseli se dostat k moci a korytum (o něž jim jde hlavně) darebacké straby Ods Top09 Kdu-Čsl a leváci z hnutí Stan !

  1. Trilolora nabízela SPD koalici, kterou Okamura odmítl. Kdyby do toho společně šli, Fiala a jeho slepenec utřel nos. Poděkuj Okamurovi a nespílej voličům!

  2. Teď se opět k moci cpou jenom darebáci ODS a TOP09..to už tu bylo, jak se rozkrádal majetek nelze zapomenout..

 3. Lidi už holt zapomněli, jak si kdysi ODS udělala z této země “Klondajk” a téměř do mrtě jí rozkradla. Tak si to prostě musí zopakovat znovu. Taky asi není náhodou, že hypermegazloděj Rittig zajásal nad vítězstvím ODS. Kmotři už se chystají vrhnout na ten zbytek, který ještě nebyl rozkraden. Jako třeba pošta a ČD

  1. To je sice pravda, ale na Babiše nemaj. Ten si kupuje rovnou hrady za 300. milionů ve Francii, proti němu je Klaus břídil. Sice jsem nevolil ani jednoho, ale na druhou stranu, tam ODS nebude sama, vyhráli společně v koalici. Dal bych jim prostor a pozoroval bych. Na druhou stranu nemají skoro, co prodat. Leda nakoupit. To nemají z čeho. I SRN a Francie mají státní podniky, aby jim financovaly vládu. Daně z lidí je většinou prodělečný podnik, ještě ke všemu západní Evropa nemusela řešit převrat ani USA, CANADA, AUSTRÁLIE. Jenom sem přišli z naivních českých lidí udělat hlupáky, chudáky a vykoupit levně naše byty, domy, pozemky. Za pár korun. Nyní je za draho pronajímají. Najednou je bytů málo. Nutí nás za bakšiš i s maturitami otročit v jejich fabrikách. Zemědělství nám zničili a pole také.
   To si dělají lidi sami, že jsou hloupí, negramotní, naivní.
   Vezmu někomu před zahradou hrábě, před domem vlastníka je budu prodávat. Budu říkat, já Vám nikomu nic nevzal, zahraji na city.
   Z davu se ozve, já je od toho chudáka koupím. Ten má určitě pravdu. To je slušný člověk a hrábě jsou jeho. To je české myšlení, zřejmě Babišovo strategie. Čapí hnízdo není moje. Čí by asi bylo. Já bych se mu nasmál, kdyby ho někdo oškubal jako husu. Většinou to tak bývá. Na někoho něco napíšeš, ale ten by byl hlupák, kdyby něco vracel, když to má legálně darem apod..

  2. Česká Pošta je moloch a černá díra na prachy, a nechápu, k čemu slouží v době internetu.Bylo by dobré ji zrušit

 4. Bylo by dobré, kdyby konečně stíhačka na Babiše dospěla k soudu. Ať ho za Čapí hnízdo odsoudí, nebo osvobodí (v prvním případě by to chtělo prověřit VŠECHNY dotace nad – řekněme 10 mega, to by bylo soudů). To je jediné, na čem protistrany vaří svůj politický guláš. Nemají programy, mají Babiše. Osobně mi to připadá, že ta kauza je jen ve stádiu udržování, aby bylo něco na protistranu. Není zájem jej dovést k soudu, je potřeby mít kauzu, která se vždy před volbami hodí.
  A trpí celá země.

 5. je smutné,že tyto slepence lidé volili,aniž si uvědomili,že po sametu se již všichni ve vládě vystřídali,a tento stav vlastně zapříčinili.oni republiku rozprodali,vše musíme dovážet,jsme na unii závislí,a to bylo vlastně cílem.udělali z nás závislou kolonií ve všem,jen kvůli svým ziskům a mijionovým kšeftům.

  1. Už teď je jasné.Okatá Markéta s nima bude pěkně cvičit.Uložte si v paměti její úsměv o volbách,to jí někdo poradil.Více její úsměv neuvidíte.Je to velmi tvrdá paní.Fialovi se z ní budou rosit i ty jeho “dioptrické” brýle.

  2. Babisovi ani rok. Ten udela vse pro svuj prospech. Nechapu, proc mu lidi zerou, ze ho zajimaj. To u slepence se tomu da verit vic.

 6. nevím , že by byl sváteční den ? , konečně jeden článek , kde se neplive na pana Babiše . že by změna ? děkuji Vám pane Mrkvička.

  1. Slepenec už vytáhl z klobouku Drahoše.To bude jejich možný adept na prezidenta.Ani Kalousek pro ně není to pravé ořechové.Drahoš je mělká nádoba.Ten jim bude nejvíc po vůli.To co se teď děje je v podstatě puč,ke kterému spousta lidí tleská a netuší jak nám bude teď těžko.

    1. Asi to moc p.Anna pomotaný nemá,když umí docela předpovídat,jak p.Pekarová za TOP s 5.47% a 14 mandáty má být šéfkou Sněmovny.A SPD-9.56% a 20mandátů odmítla jakékoli zastoupení.
     Ať žije “demokracie”.

  1. Pokud jste jeho volič, můžete se ho zeptat díky svému hlasu. Pokud jste ho nevolil, tak Vám to může být ukradené,či ne?

   1. Ty jsi kolaborant, který patří na šibenici. Volby dopadly ale skvěle, co? Pamatuji se na ty fanatické předpovědi rudých koblih, že ANO získá minimálně 40%..—DDDDDDDDD—-

 7. Kdyby prezident respektoval výsledek voleb, musel by sestavením vlády pověřit předsedu strany, která volby vyhrála.

  1. A která to je? Podle procent ? podle mandátů? podle stran,nebo slepenců?
   Já myslím,že je to jasný,pokud se nerozhádaj.Zatím jen se staraj o p.Babiše
   pr.Zemana, a “je potřeba” ale makat na sestavení vlády ,?

  2. Volby vyhrála koalice SPOLU . Koalice jsou ve světě běžná věc, Například nyní v Madarsku liberální koalice na 90% porazí Orbána. Co si počneš?

  3. Evropské státy s výjimkou Francie a Británie, a několika málo dalších, používají nějaký způsob poměrného systému přidělení mandátů, i když s různými modifikacemi. Často mandáty přerozdělují podle takzvané D’Hondtovy metody. Ta je lehce disproporční ve prospěch velkých stran, které pak potřebují v praxi na jeden mandát méně hlasů než strany malé. Rozhodnutí českého Ústavního soudu o zrušení části volebního zákona, která měla diskriminovat malé strany, se týká právě této nerovnosti.  
   Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/evropa-volebni-systemy-francie-nemecko-rakousko-polsko.A210203_133547_zahranicni_jhr

  4. Prezident Miloš Zeman mluvil už před volbami o koalicích jako o podvodu na voliče, premiér Andrej Babiš (ANO) se na spojení stran proti němu pro změnu zaměřil bezprostředně poté, co jeho strana skončila po sečtení všech hlasů těsně druhá. A teď se podobné změny poměrů může začít obávat i maďarský premiér Viktor Orbán. Tamější opozice totiž spojila síly, aby mohla dlouho suverénního Orbána vyzvat v blížících se volbách. Do jejího čela se přitom postavil dosud nepříliš známý starosta menšího okresního města.

 8. Proč by měl být v této zemi prezident cizinec,a ještě s takovou pověstí.Budou jen dále pokračovat rozbroje.Zvolme si ženu.Máme velmi vzdělané a chytré ženy,mnoha politikům mužům se to nelíbí,ale mě ano.A měly by se začít více ženy profilovat na tuto funkci už nyní,tato funkce vyžaduje slušnost,lidskou a morální čistostotu.

 9. Doba Andreje Babiše a Miloše Zemana skončila v pondělí 18. října 2021 v 17.30. Přesně v tu chvíli předseda senátu Miloš Vystrčil citoval informace z dopisu lékaře Miloše Zemana. Prezident není schopný vykonávat svoji funkci, vyhlídky jsou špatné. Teď už Babiše u moci nikdo neudrží. O svoji moc dokonce přijde i Zeman, a to pro něj tím nejpotupnějším způsobem. Neslavný konec.

 10. Babiš pochopil, že čím dříve budou veškará nepopulární rozhodnutí na triku jeho přemožitelů, tím líp. Jemu stačí sbírat body za výkřiky “Tohle za mě nebylo!”.

 11. Babiš, již dávno skončil v politice. Je mně známo, že vyhrála koalice a Babiš byl druhý. Druhý není nikdy vítěz. Druhý nemůže být Premiér. Zeman si vykládá zákony po svém. Ještě rok pod Babišem a budeme zřejmě druhá nejvíce zadlužená země v Evropě. Babiš je krutý otrokář. Máme nejnižší minimální mzdu v EU.
  Zaručená také nic moc a z penze není ani na důchoďák. Musíme mít jako jediní v EU odpracovaných 35. let. To je rozdíl 20. let od např. SRN.
  Myslíte si, že se budou lidi za tyhle penze hrnout do penze. Mému tátovi je 77. let a do 75. let. chodil ještě do práce, aby měl na plyn. Teď je v zimě.
  Je mu skoro 80. let, již nemůže.
  Babiše a Zemana kategoricky odmítám. Hlavně, že má hrad ve Francii za 300. milionů, zřejmě aby měl kam utéct, až ho bude chtít každý zbít. Jednou se všechno provalí, jak vládl, co opravdu udělal, ale zatím to vypadá, že do vlastní kapsy. Státní kasa prázdná a vysypaná, ještě k tomu zadlužená. V SRN raději vezmou Poláka, než Čecha. To bejvávalo, že co Čech to muzikamt, zlaté české ručičky.
  To jsem vzdělaný mám IQ 124, dvě střední školy, včetně povinné maturity. Mám vnímání, vidím, co se kolem děje, nejsem hlupák Babiši, pro Zemana to platí také, přímo od Koziny.

  1. Sice máte maturitu,ale jste zaslepený závistí(ten hrad si koupil v r.2009), statistika vám nic neříká.Kdo dupe pro zvyšování věku do důchodu,to nevíte?
   A chybí vám “druhému přej a bude ti přáno”. A ne obvyklé “já tu kozu nechci,já chci aby sousedovi chcípla taky. Jo a jsem nevzdělaný s posledním testem IQ 136.

 12. nyní ještě senát neodsouhlasí zmrazení svých platů.Ono to jsou takové k…y,že jim není rovno.Chtělo by to aby lidé šli do ulic a tu smečku ODSaků a těch ostatních slepovacích stran zahnali někam do řeky,třeba do Volhy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *