Andrej Babiš veřejně potopil Miloše Zemana. Dlouholetý mocenský pakt končí

Premiér Andrej Babiš zjevně už nechce pokračovat v mocenském paktu s Milošem Zemanem, který zde v minulých letech do značné míry dirigoval politické dění. Už před volbami se však mezi oběma státníky objevily neshody, kdy například premiér nevyhověl prezidentovu přání a neodvolal šéfa BIS Michala Koudelku. Rozdílný názor měli také třeba na klíčovou ekonomickou otázku, kterou je tendr na dostavbu Dukovan, kdy Zeman i po kauze Vrbětice prosazoval ruskou účast.

Volby však rozdaly karty nanovo a Andrej Babiš velmi rychle pochopil, že aktuálně vládu nesestaví. Nutno říct, že na rozdíl od Miloše Zemana. Ten je podle všeho stále přesvědčen o tom, že vládu by měl skládat právě Babiš, ačkoliv to nemá žádnou oporu v rozložení sil v Poslanecké sněmovně, když pětice stran s jasnou většinou již deklarovala záměr sestavit vlastní vládu.

V takové chvíli představuje Zemanův záměr postup, který velkou část občanů pobuřuje, protože prezident odmítá respektovat výsledek voleb. Andrej Babiš teď ve svém pořadu v tomto ohledu prezidenta značně potopil, protožel oznámil, že právě prezident mu měl už po volbách přislíbit nikoliv jeden, ale rovnou dva pokusy k sestavení vlády. To přitom nečekali ani poměrně velcí škarohlídi.

Babiš už dříve oznámil, že by odmítl i první pověření k sestavení vlády, protože dobře ví, že to nemá cenu a pouze by zdržoval předání moci, což by nemuselo působit dobře. Když však otevřeně mluví o záměrech prezidenta, do značné míry to vypadá, že se od něj chce definitivně distancovat. “Původně jsem chtěl čekat na prezidenta, ale zkrátka já už jsem byl rozhodnutý dávno. Pan prezident měl na to jiný názor, když jsem s ním mluvil v neděli, tak mi řekl Andreji, já ti dám dva pokusy. Ale šel do nemocnice a já jsem to nechtěl moc řešit, takže já to akceptuju. 108 hlasů, pět se muselo spojit proti jednomu s jediným programem antibabiš a ještě lžou. Takže, já jsem připraven,” uvedl Andrej Babiš ve svém pořadu Čau lidi a dodal, že odchází do opozice hájit nejen zájmy těch, kteří ho volili, ale i těch, jejichž hlasy propadly.

Babišovi se svým způsobem muselo ulevit, protože vycházet s prezidentem, který politiku považuje za výměnný obchod, nebylo zejména v bezpečnostních otázkách země, kdy Zeman tvrdohlavě prosazoval problematické Rusko a Čínu, jednoduché. Teď už Babiš ví, že prezidenta potřebovat nebude, obzvlášť, když je seznámen s jeho zdravotním stavem, který podle všeho není nijak dobrý.

Zeman se tak aktuálně ocitá na politické periferii, kdy vlastně nemá co nabídnout. Cokoliv jiného než pověření k sestavení vlády pro Petra Fialu by bylo bráno jako šílenost a definitivní potvrzení toho, že je prezidentovi nutné odebrat jeho pravomoci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
151 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments