Jak dlouho nám vládl Vratislav Mynář, to už se asi nedozvíme. Je to ale obrovská ostuda a šílené bezpečnostní riziko

Prezident Miloš Zeman je aktuálně neschopen vykonávat prezidentskou funkci. To jednoznačně uvedla Ústřední vojenská nemocnice s přihlédnutím k jeho stavu. Navíc diplomaticky dodala, že je spíše nepravděpodobné, aby se Zeman někdy k výkonu funkce vrátil. Nemocnice tak víceméně potvrdila slova lékařů, který prezidenta sice diagnostikovali na dálku, ale poznali propad do demence, případně rozpad osobnosti, jako například Džamila Stehlíková.

Nebýt však nemocnice, veřejnost stále dostává informace od hradní kanceláře v podobě Jiřího Ovčáčka a Vratislava Mynáře, kteří už měsíc, tedy od první hospitalizace prezidenta, mluví o tom, že Zemanovi není jen dobře a potřebuje si odpočinout. Jak se ale ukázalo, Mynář dobře věděl, že prezident není schopen výkonu funkce, přesto však nikoho neinformoval.

Prezidentovi přejme uzdravení, přestože do své původní kondice se už zřejmě vrátit nedovede. Teď je ale zapotřebí se podívat na to, co se vlastně na Pražském hradě dělo a jak dlouho to trvalo. Potvrzují se totiž ty nejhorší spekulace o tom, jakým způsobem si Mynář se Zemanovým poradcem Nejedlým prezidentský úřad zprivatizovali.

Nejde přitom jen o poslední týdny. Předtím byl prezident sice schopen tu a tam vystoupit na veřejnosti a vcelku příčetně promluvit. Už nějakou dobu je ale jasné, že jeho schopnosti jsou omezené a on sám podléhá tomu, co mu jeho okolí předloží, případně vyfiltruje. Už dříve se například ukázalo, že prezident nemá vlastní telefon. Používal telefon Nejedlého, který byl odposloucháván BIS.

Prezident byl také stále agresivnější a už ani veřejně nezastíral, že jediné, o co mu jde, jsou nejrůznější výměnné obchody, ať už za odvolání šéfa BIS Michala Koudelky nebo zařazení Rusů do tendru na Dukovany. Z dnešního pohledu musíme konstatovat, že Miloš Zeman byl už drahnou dobu oproštěn od reality, což se prokázalo například v jeho hodnocení kauzy Vrbětice, kdy v podstatě odmítl jedinou vyšetřovací verzi.

Lze s úspěchem pochybovat o tom, že vše, co veřejně deklaroval, bylo z jeho hlavy. Jeho funkci spíše zobchodovávali právě Mynář s Nejedlým. Podle některých zpráv drželi prezidenta v šachu tím, že mu dávkovali alkohol, což nakonec vedlo k selhání jeho jater.

To je ale nezastavilo. Ve svém počínání chtěli pokračovat, i když Zeman je teď zjevně schopen pouze odpočinku na lůžku. Hradní galerka už testovala terén, když zřejmě sama jmenovala jednoho soudce a pak předala Radku Vondráčkovi listinu svolávající novou Poslaneckou sněmovnu. U ní už se ale veřejnost pozastavila, protože tu neseděl podpis a nemocnice navíc odmítla potvrdit sled událostí, jak je Vondráček s Mynářem prezentovali.

Je pochopitelně obrovskou ostudou České republiky, že dovolila, aby prezidentský úřad ovládli mafiáni. Na druhé straně je pozitivní, že s přispěním Senátu a nemocnice se tomu nakonec podařilo přijít na kloub.

Foto: Pražský hrad

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments