Jak dlouho nám vládl Vratislav Mynář, to už se asi nedozvíme. Je to ale obrovská ostuda a šílené bezpečnostní riziko

Prezident Miloš Zeman je aktuálně neschopen vykonávat prezidentskou funkci. To jednoznačně uvedla Ústřední vojenská nemocnice s přihlédnutím k jeho stavu. Navíc diplomaticky dodala, že je spíše nepravděpodobné, aby se Zeman někdy k výkonu funkce vrátil. Nemocnice tak víceméně potvrdila slova lékařů, který prezidenta sice diagnostikovali na dálku, ale poznali propad do demence, případně rozpad osobnosti, jako například Džamila Stehlíková.

Nebýt však nemocnice, veřejnost stále dostává informace od hradní kanceláře v podobě Jiřího Ovčáčka a Vratislava Mynáře, kteří už měsíc, tedy od první hospitalizace prezidenta, mluví o tom, že Zemanovi není jen dobře a potřebuje si odpočinout. Jak se ale ukázalo, Mynář dobře věděl, že prezident není schopen výkonu funkce, přesto však nikoho neinformoval.

Prezidentovi přejme uzdravení, přestože do své původní kondice se už zřejmě vrátit nedovede. Teď je ale zapotřebí se podívat na to, co se vlastně na Pražském hradě dělo a jak dlouho to trvalo. Potvrzují se totiž ty nejhorší spekulace o tom, jakým způsobem si Mynář se Zemanovým poradcem Nejedlým prezidentský úřad zprivatizovali.

Nejde přitom jen o poslední týdny. Předtím byl prezident sice schopen tu a tam vystoupit na veřejnosti a vcelku příčetně promluvit. Už nějakou dobu je ale jasné, že jeho schopnosti jsou omezené a on sám podléhá tomu, co mu jeho okolí předloží, případně vyfiltruje. Už dříve se například ukázalo, že prezident nemá vlastní telefon. Používal telefon Nejedlého, který byl odposloucháván BIS.

Prezident byl také stále agresivnější a už ani veřejně nezastíral, že jediné, o co mu jde, jsou nejrůznější výměnné obchody, ať už za odvolání šéfa BIS Michala Koudelky nebo zařazení Rusů do tendru na Dukovany. Z dnešního pohledu musíme konstatovat, že Miloš Zeman byl už drahnou dobu oproštěn od reality, což se prokázalo například v jeho hodnocení kauzy Vrbětice, kdy v podstatě odmítl jedinou vyšetřovací verzi.

Lze s úspěchem pochybovat o tom, že vše, co veřejně deklaroval, bylo z jeho hlavy. Jeho funkci spíše zobchodovávali právě Mynář s Nejedlým. Podle některých zpráv drželi prezidenta v šachu tím, že mu dávkovali alkohol, což nakonec vedlo k selhání jeho jater.

To je ale nezastavilo. Ve svém počínání chtěli pokračovat, i když Zeman je teď zjevně schopen pouze odpočinku na lůžku. Hradní galerka už testovala terén, když zřejmě sama jmenovala jednoho soudce a pak předala Radku Vondráčkovi listinu svolávající novou Poslaneckou sněmovnu. U ní už se ale veřejnost pozastavila, protože tu neseděl podpis a nemocnice navíc odmítla potvrdit sled událostí, jak je Vondráček s Mynářem prezentovali.

Je pochopitelně obrovskou ostudou České republiky, že dovolila, aby prezidentský úřad ovládli mafiáni. Na druhé straně je pozitivní, že s přispěním Senátu a nemocnice se tomu nakonec podařilo přijít na kloub.

Foto: Pražský hrad

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

10 názorů k článku “Jak dlouho nám vládl Vratislav Mynář, to už se asi nedozvíme. Je to ale obrovská ostuda a šílené bezpečnostní riziko

  1. Začátek problemu je přímá volba,není dobrá a když se sejde někdo podporovanej “ruskou”mafii a političtí amatéří jako posledně tak to pak dopadne volbou alkoholika,Zeman je obrovská národní ostuda od roku 1918,to i Hácha byl méně trapný

    1. Přesně tak! Jsme parlamentní demokracie, přímá volba je v rozporu s naší ústavou. Však se to má , co nejdříve vrátit do volby parlamentní, SPOLU a Piráti to měli v předvolebním programu.

  2. Prezident Miloš Zeman mluvil už před volbami o koalicích jako o podvodu na voliče, premiér Andrej Babiš (ANO) se na spojení stran proti němu pro změnu zaměřil bezprostředně poté, co jeho strana skončila po sečtení všech hlasů těsně druhá. A teď se podobné změny poměrů může začít obávat i maďarský premiér Viktor Orbán. Tamější opozice totiž spojila síly, aby mohla dlouho suverénního Orbána vyzvat v blížících se volbách. Do jejího čela se přitom postavil dosud nepříliš známý starosta menšího okresního města.

  3. Pane Mrkvyčko, nemůže být řeči o tom, že vládnul Mynář. Vládne někdo jiný, konkrétně vláda. Hodně úspěchů v další novinařině

    1. Jeden z těch zdejších novinářskejch magorů tu před pár týdny vystavil článek, že prý Babiš podplatil státního zástupce Šarocha. Ten novinářskej šašek si posléze uvědomil, že přestřelil a článek zmizel beze stopy. Tady si ti novinářští magoři vyloženě vymýšlejí a když už to přeženou, tak ti hrdinové stáhnou ocasy jako spráskaní psi.

  4. No, to je ale náhodička, zrovna když prezidenta po volbách nejvíc potřebujeme, tak během pár dnů onemocní tak, že nemůže rozhodovat. Komu to slouží je nabíledni. Pravicový převrat jak vyšitý

    1. A jména pučistů ? Babiš, po jehož návštěvě musel pan prezident do nemocnice ? Jeho lékař, který jej drží pod zámkem na ARO ? Jiří Ovčáček, který přiznal, že je prezident nemocný ? Ivana Zemanová, která prosila v televizi o ohledy na nemocného manžela ? Nebo si opravdu myslíte, že Miloš Zeman je zdráv a drží jej Mynář někde ve sklepě, aby mohl jmenovat opozici do vlády ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *