Andrej Babiš přivezl Čechům ukázat autokrata. Ať vidí, na co se mohou těšit. Komentář Tomáše Mrkvičky

Je to skutečně zvláštní kousek v rámci předvolební kampaně. Andrej Babiš si na pomoc proti politické konkurenci přivezl svého maďarského přítele Viktora Orbána. Člověka, který ve své domovině zavedl přísné pořádky pro migranty, menšiny i opozice. Člověka, který v této zemi zakonzervoval svou moc. A také člověka, který je jednou nohou venku z Evropské unie, která začíná mít dost toho, jak Orbán kašle na její pravidla a osekává v Maďarsku právní stát.

Pochopitelně je nestandardní už jen to, že premiér jiného státu v předvolební kampani pomáhá jednomu politickému subjektu. To je vždy problematické, obzvlášť, když pak ve volbách vyhraje konkurence. Mezinárodní vztahy jsou potom zbytečně zatížené od samého počátku.

To je však v tomto případě vedlejší. Mnohem důležitější je důvod, proč Andrej Babiš vůbec Viktora Orbána do Česka, respektive Ústeckého kraje, přivezl. Pokud můžeme soudit z velké show, kterou s ním uspořádal, je to především proto, aby se mohl pochlubit spojenectvím s člověkem, který je mnohými považován za největšího odpůrce ilegální migrace v Evropě. Vždyť na hranicích postavil dokonce plot, který zastavil uprchlíky, jež sem Angela Merkelová neprozřetelně přizvala!

Bohužel se ukázalo, že se chce pochlubit skvělými vztahy s člověkem, který kašle na pravidla Evropské unie. Sám Babiš ve svých slovech jen těžko skrývá obdiv z toho, jak dává Orbán EU zabrat. Přiznal také, že se od něj stále učí. V tomto případě dokonce vyzdvihl Orbánovu 30letou politickou zkušenosti. Jakoby to pro Babiše najednou byla ctnost. Přitom to jen on, kdo neustále hlásá, že není politik a každý, kdo politiku dělal před ním, je zkorumpovaný.

Faktem je, že image Evropské unie momentálně není zrovna dobrý. Po nepříliš zvládnuté migrační krizi škobrtala i v krizi koronavirové a nakonec se vytasila s ambiciózním “green dealem”, který už teď masivně zdražuje ceny energií.

Babiš a Orbán srdnatě bojují. Proti Evropské unii. Jenže si neuvědomují, že jsou její součástí a mají bojovat především argumenty u jednacího stolu. Tam se ale zdá, že většinou jen sklopí hlavy, přijmou miliardy na dotacích (Babiš do Agrofertu, Orbán pro své známé), vše podepíší a vrátí se do svých zemí, kde pro tuzemské publikum, jež se v komplikované evropské politice ztrácí, hází na své partnery špínu.

Pozvánka pro Orbána dává jasně tušit, kde se Andrej Babiš politicky ocitl. Na okraji. Cílí už jen na ty voliče, kterým tato vysoce kontroverzní a autoritářská postava nevadí, případně ty, kteří k ní dokonce vzhlíží. Proto by se nikdo neměl divit, když Babiš po volbách bez jakýchkoliv skrupulí sestaví vládu s SPD.

Foto: Hnutí ANO

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
98 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments