Vážně nemocný Zeman už je nevyzpytatelný a pro Česko nebezpečný. Komentář Tomáše Mrkvičky

Prezident Miloš Zeman byl sice propuštěn z nemocnice, ale dohady o jeho skutečném zdravotním stavu trvají. Od své hospitalizace nepromluvil na veřejnosti, aby rozehnal pochyby a přijímá pouze sporadické návštěvy.

Zemanova politika zkrachovala

Dnes už je vlastně jisté, že na tom Zeman po zdravotní stránce není dobře. Kromě známých faktů, tedy, že trpí vážnými nemocemi, jako je cukrovka a neuropatie, která ho navíc upoutala na invalidní vozík, je potvrzením zdravotních neduhů také skutečnost, že se Pražský hrad v této věci zahalil do mlčení, respektive se těm, kdo chtějí znát prezidentův zdravotní stav, spíše vysmívá.

Jde o velmi nedůstojnou hru, která je však jen pokračováním Zemanových aktivit z poslední doby, kdy namísto, aby národ spojoval, tak jeho jednotlivé části okopává. Už si přitom nedává ani pozor na pustu, a tak je v jeho očích “blbcem” kdekdo. Je to důkaz velké podrážděnosti a nepohody.

Místy to navíc vypadá, že prezidentovi už je všechno jedno. A v této chvíli začíná být pro Českou republiku nebezpečný. Miloš Zeman pochopil, že po něm žádný zářný odkaz, po kterém prahnul, nezůstane. Velká část společnosti ho doslova nesnáší a jeho politika, kterou jako prezident razil, tedy přibližování se Rusku a Číně, doslova zkrachovala. Kromě toho, že ho už delší dobu nezvou žádné relevantní země na státní návštěvy, nestojí už o něj ani v Moskvě a Pekingu. Jednoduše proto, že v jejich očích selhal.

Drží ještě jeden trumf

Zoufalý Zeman se to ještě snaží všemi silami zvrátit, ale bojuje již prohrané bitvy. O jeho mentální kondici svědčí i to, že na reakci na kauzu Vrbětice si nechal týden, kdy mlčel a údajně studoval materiály. Ukázalo se, že mu někdo předložil materiály vysoce vyselektované, a tak se Zeman před celým národem ztrapnil, když Rusy obhajoval. Kromě trapasu však podryl ještě pozici České republiky v tomto sporu, kdy zejména naši spojenci na toto počínání hledí se značným údivem. Kromě toho se Zeman ještě pokouší dostat zpět do hry o dostavbu Dukovan Rusy, přestože už sám podepsal zákon, který je z tendru vylučuje.

Miloš Zeman však přeci jen ještě ví, že mu v rukávu zbývá jedna velmi silná karta. A tou je rozhodující slovo v tom, koho po volbách jmenuje premiérem. Zemanův široký výklad ústavy v podstatě umožňuje jmenovat kohokoliv. Bude to nejspíš Andrej Babiš, který to však rozhodně nedostane zadarmo.

A to už začíná být skutečně nebezpečné. Zeman bude na Babiše jednoznačně tlačit, aby například odvolal z čela BIS Michala Koudelku, kterého prezident nesnáší a neustále to opakuje. Vymýtit si však může i další záležitosti, které jsou v neprospěch České republiky.

Je bohužel tragédií, že se s tím v tento moment nedá nic moc dělat. Snad jen volit tak, aby vládu nakonec nesestavoval Babiš, jakkoliv bude pověřen jako první.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
54 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments