Piráti se ze záhadného důvodu rozhodli zavděčit Babišovým voličům. Pohořeli. Komentář Tomáše Mrkvičky

Když experti v minulých měsících hodnotili předvolební kampaň koalice Pirátů a Starostů jako nedostatečnou a ve srovnání s ostatními stranami nevýraznou, slibovali zejména Piráti, že to pořádně roztočí až pár týdnů před volbami.

Inu, v této situaci se nacházíme právě teď a je faktem, že kolektiv Ivana Bartoše vody určitým způsobem rozvířil. Bohužel ale asi ne tak, jak by si to Piráti a s nimi kandidující Starostové představovali. Nakonec to došlo dokonce tak daleko, že dva týdny před volbami začala tato progresivní strana ztrácet i věrné voliče, kteří to navíc deklarují i veřejně.

Z defenzívy cestu nenašli

Co se tedy stalo? Vezměme to postupně. Pirátům se skvěle dařilo v době, kdy se ukazovalo, jak moc je vláda Andreje Babiše neschopná. To bylo pochopitelně v době covidové, kdy byla nemohoucnost premiéra a jeho ministrů (hlavně pak zdravotnictví) až hmatatelná. Koalice PirStan do značné míry vsadila na to, že to bude stačit. Že se Babiš v očích voličů odrovnal sám.

To ale překvapivě nenastalo. Téma koronaviru s již tradiční letní pauzou zcela vyvanulo a Babiš spustil kanonádu na své voliče, kteří mu zjevně dokázali odpustit. Dodejme, že i za cenu řádně tučných předvolebních úplatků.

Andrej Babiš následně přešel do útoku a zaútočil na Piráty s pomocí témat, kteří někteří jejich členové neprozřetelně nadhodili. Od té doby se dá říct, že se tato strana ocitla v defenzívě, ze kterého se nedokázala vymanit důrazem na vlastní program.

Je až s podivem, jak moc ve vleku Babiše se Piráti ocitli. Je to dáno i tím, že na jeho výpady se snaží neustále reagovat a konstruktivně vysvětlovat, že to, z čeho jsou osočováni, není pravda. Jenže tato strategie bohužel nějak nefunguje.

Poslední výroky nepůsobí autenticky

A tak to Piráti zkusili ještě jinak. Pokusili se před očima Babišových voličů přinejmenším očistit, ne-li se jim rovnou zavděčit. A tak se stalo, že Ivan Bartoš v rozhovoru prohlásil, jak se obává muslimské Evropy a jak ho straší no-go zóny ve Francii. Čtěte více: Bartoš otočil. Muslimové v Evropě už mu začínají vadit. Přiznal, že to v řadě zemí dopadlo špatně

Voliči Babiše a Okamury, na které tato slova zjevně směřovala, se Pirátům pochopitelně vysmáli a jen se utvrdili v tom, že to, co hlásají celou dobu, potvrzují už i jejich protivníci. Příznivci Pirátů zase neví, co si o takových slovech myslet a začínají se ptát, zda se z Bartoše a spol. nestala jen parta oportunistických politiků, kteří říkají jen to, co se zrovna hodí.

A pak promluvil ještě Ondřej Dostál, kandidát na ministra zdravotnictví. Také jeho slova jakoby konvenovala těm, která pronášejí Andrej Babiš s Tomiem Okamurou a která rádi slýchají jejich voliči. Zkrátka: žádné lockdowny, osobní zodpovědnost, vakcíny jen pro ohrožené a omezit testování. Čtěte více: Piráti nechali promluvit kandidáta na ministra zdravotnictví. To neměli dělat. “Vždyť je jako Peková,” odvracejí se od nich i největší příznivci

To už byla pro řadu pirátských voličů poslední kapka. Pokud bychom měli věřit reakcím na sociálních sítích, řada věrných své oblíbené straně zamávala a veřejně deklarovala, že ji volit nebudou. Zatím nemáme průzkumy, které by změřili, jak moc citelný odliv to byl. Odpověď dají zřejmě až volby.

Jisté je to, že Piráti v tomto ohledu udělali velké chyby, které jim rozhodně nepomohly a zřejmě dosti uškodily.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments