Piráti nechali promluvit kandidáta na ministra zdravotnictví. To neměli dělat. “Vždyť je jako Peková,” odvracejí se od nich i největší příznivci

Pirátská strana musí před volbami řešit další prekérní situaci. Nic přitom nenasvědčovalo tomu, že se tak stane. Ale stačil jediný rozhovor, který poskytl pirátský kandidát na ministra zdravotnictví Ondřej Dostál pro pořad Prostor X, a příznivci Pirátů na sociálních sítích neřeší téměř nic jiného.

Nečekaná slova od piráta

Dostál v tomto rozhovoru mluví především o covidových opatřeních. A ukazuje, jak málo vlastně víme o tom, co si o nich myslí on sám či samotní Piráti. Kandidát na ministra zdravotnictví se v rozhovoru nechává slyšet, že je odpůrcem plošných lockdownů, což je ještě poměrně mainstreamový názor. Pak ale dodává, že je v této chvíli dokonce odpůrcem testování. A jako třešničku na dortu si připravil zpochybňující slova o očkování, kdy pronesl, že sám očkován není.

Dostálova slova okamžitě využila politická opozice, kdy Andrej Babiš ve všech debatách začal zdůrazňovat, že pirátský kandidát na ministra zdravotnictví nepodporuje očkování. Ale nejen to. Velké pozdvižení vyvolal Dostál i v řadách příznivců Pirátů, kteří jsou zjevně naladěni zcela opačně.

Hlavně nikomu nic nenařizovat

Na Facebooku se k tématu široce vyjádřil politik a podporovatel Pirátů Matěj Hollan, který dokonce prohlásil, že navzdory svému původnímu přesvědčení tuto stranu už volit nebude. “Aktuální rozhovor jejich kandidáta na ministra zdravotnictví, Ondřeje Dostála, který jsem včera poslouchal na Prostoru X, je překročením jakýchkoliv myslitelných hranic a znamená pro mě no go,” napsal Hollan. “Když by Piráti postavili na ministra Pekovou se Šmuclerem, nebyl by to žádný rozdíl a když by tento pán byl minulý rok ministrem zdravotnictví, zemřelo by ne 30 tisíc lidí ale 60.

Podle Hollana zkrátka v takové situaci PirStan volit nemůže, protože by tak popřel rok a půl svého života, kdy se věnoval prosazování racionálního přístupu k pandemii založeném na prevenci, nikoliv lockdownech. “Dostál ale prevenci odmítá. Vím, že před rokem blouznil, že se nemají testovat zdraví lidé, ale to si člověk řekne, že to třeba jen nechápal. On to ale v podstatě říká i teď po tom celém roce,” říká Hollan. “Dostál tvrdí, že nikomu není možné nic nařizovat, ani to testování. Dokonce i když budou zase umírat senioři, není možné někomu nařizovat se testovat, protože je to zásah do jeho integrity a napřed by stát musel každému jednotlivci individuálně prokázat, že tento zásah je nezbytný.

Ztráta klíčových voličů. Zisk nových?

Hmm, tak už nemám koho volit. To je vůl,” napsala v komentáři například Martina Kovaříková a vystihla tak myšlenky řady lidí, kteří se Piráty chystali volit. Problém řeší i piráti na svém vnitrostranickém fóru, kde Dostálova slova zhusta kritizují. Někteří po vedení strany žádají, aby se od něj distancovalo.

Pro Piráty jde o velký problém. Pokud se totiž dosud mohli na něco spolehnout, pak na své tvrdé jádro, které tlačilo jejich preference dlouhodobě vzhůru. Teď však hrozí, že se od nich odvrátí i ti nejvěrnější. Je otázkou, zda Ondřej Dostál svými výroky dokáže ke straně přilákat více voličů, než jaký bude jejich odliv. Je totiž faktem, že v jiné části společnosti podobné teze rezonují velmi pozitivně.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
70 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments