Babiš chystá “den babiček”. Důchodkyně mají dostat 1000 korun a týden v lázních zdarma

Premiér Andrej Babiš si svou nejpočetnější skupinu voličů patřičně hýčká. Za jeho vlády rostly důchody dosud nevídaným tempem a nutno říct, že se s velkým náskokem podařilo naplnit předvolební příslib, že průměrný důchod přesáhne 15 tisíc korun. V příštím roce už ostatně přesáhne hranici 16 tisíc.

O kolik se v příštích letech zvedne důchod?

V dalším volebním období, tedy příštích čtyřech letech, se přitom počítá s dalším navyšováním. Slibuje ho koalice PirStan, která si vytyčila cílovou částku 19 tisíc korun, ale také Hnutí ANO, podle kterého by by průměrný důchod v roce 2025 měl přesáhnout částku 20 tisíc korun. Oproti současnému stavu by tak šlo přibližně o 30% nárůst. Faktem ale také je, že v příštích letech se počítá s vyšší inflací, která sama o sobě důchody významně navýší, a to o takzvanou valorizaci. Pokud by se inflace držela vysoko, tedy kolem 4 až 5 %, znamenalo by to, že by vlády nemusely přihazovat ani nic moc navíc a důchody by do této částky dorostly automaticky.

Den českých matek a babiček. A tisícovka navrch

Andrej Babiš však pro důchodce slibuje i další výhody, o kterých se jim dosud mohlo jenom zdát. Ve své knize Sdílejte, než to zakážou, navrhuje premiér například zavedení takzvaného Dne českých matek a babiček. “Každé ženě, která je v důchodu, chci dát v Den českých matek a babiček odměnu. Taková tisícovka by se šikla, co říkáte?” slibuje Babiš ve své knize. Je přitom zajímavé, že v tento den by ženy neměly pracovat. Pracovali by pouze muži. Je však otázka, jak by podobný návrh prošel antidiskrimačními zákony. Ostatně, zvýhodnění důchodů pro ženy zavádí už nová novela zákona o důchodech. Ta totiž nově počítá s výchovným ve výši 500 Kč za každé vychované dítě. Čtěte více: Zjistěte, zda máte nárok na 500 Kč k důchodu za každé vychované dítě. A jak o výchovné správně zažádat?

Lázně zdarma pro ženy nad 70 let

A to není vše. Důchodkyně by po dosažení 70 let věku měly mít nárok na týdenní pobyt v lázních zdarma. Ani zde se nepočítá s tím, že by nárok měli i muži. Zdá se, že Andrej Babiš začal cílit na podskupinu seniorů, kterou jsou ženy. Je faktem, že na předvolebních mítincích jsou mezi premiérovými obdivovateli nejčastěji k vidění právě důchodkyně. Mnohdy se stává, že se ho před jeho odpůrci velmi vehementně zastávají.

Budou české důchodkyně jezdit do lázní zdarma? / Foto: Shutterstock

Čipování psů pro důchodce zdarma

Přeci jen ale s něčím myslí na všechny důchodce. “Tak mě napadá, co čipování psů důchodcům zdarma? A taky bychom jim mohli odpustit platbu za psa. Spousta starých lidí je osamělých a pes je jejich jediný společník. Zaslouží si to. Vím, že některé obce už to dělají, a měly by to dělat všechny,” uvádí kniha Sdílejte, než to zakážou.

Ocenění práce v důchodu

Andrej Babiš by také rád výrazněji zvyšoval důchod těm seniorům, kteří se po dovršení důchodového věku rozhodnou dále pracovat. Taková činnost by měla být oceněna ve větší míře, než je tomu dosud. Aktuálně totiž odpracované roky v důchodu zvyšují samotnou penzi jen minimálně.

Budou senioři hlídat děti?

Důchodci by se mohli zapojit také do řešení problémů na trhu práce. Ten mají zejména ženy, které se musí starat o své děti a nemohou se v brzké době po porodu vrátit do svého zaměstnání. Podle Andreje Babiše by to přitom mohli být právě důchodci, kdo se nějakým institucionalizovaným způsobem zapojí do hlídání dětí. Dokonce navrhuje, aby stát založil agenturu, která by zprostředkovávala hlídání dětí.

Čtěte také: Rozdávání před volbami nekončí. Babiš slíbil navýšení rodičovského příspěvku na 400 tisíc korun. Matky se třemi dětmi mají dostat auto

Kde na to stát vezme peníze?

Jednu věc, a to poměrně důležitou, však Andrej Babiš ve své knize neřeší. A to, kde na všechny jeho návrhy stát vezme peníze. Není totiž vyloučeno, že se je Hnutí ANO pokusí skutečně naplnit, pokud se dostane do vlády. Už teď však podle ekonomů rostou důchody tempem, které extrémně zatěžuje penzijní systém a státní kasu jako celek. Tyto sliby navíc přicházejí v roce, kdy bude stát hospodařit se schodkem ve výši přibližně 400 miliard korun.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments