Volby se dramatizují, Babiš v průzkumu propadl a skončil by v opozici. Bojovat se bude do poslední chvíle

Hnutí ANO nepotvrdilo rostoucí trend z posledních předvolebních průzkumů a naopak se propadlo. Podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi by strana aktuálně dosáhla na 24,5 % a má jen velmi malý náskok, v rámci statistické chyby, nad koalicí Spolu, které průzkum přisoudil 23 %. Jde o jeden z nejlepších výsledků, jakých tato koalice v průzkumech dosáhla a zdá se, že krátce před volbami se jí daří posilovat. Třetí je potom koalice PirStan se 20,5 %. V jejím případě je nejdůležitějším zjištěním, že se jí zřejmě podařilo zastavit propad z posledních měsíců.

Pokud by volby dopadly podle tohoto průzkumu, na což pochopitelně nelze spoléhat, znamenalo by to vítězství pro deklarovanou povolební koalici Spolu a PirStanu. Těchto faktických pět stran by získalo 102 mandátů a poslalo by hnutí ANO do opozice.

Foto: Česká televize

Silnou pozici v průzkumu potvrdila také SPD Tomia Okamury, která si drží stabilní podporu, aktuálně ve výši 11,5 %. O této straně se spekuluje jako o potenciálním koaličním partnerovi hnutí ANO, ale to pochopitelně jen za předpokladu, kdy by obě strany oproti tomuto průzkumu posílily. V tomto případě by jim totiž nestačilo ani doplnění o KSČM, která by byla poslední stranou, jež by se s 5 % do Poslanecké sněmovny dostala.

Naopak smutní by byli v ČSSD, která v poslední době spíše dále oslabuje a už se stabilně drží pod pětiprocentní hranicí. Tam je překvapivě také Přísaha, jež v posledních týdnech poněkud ztratila dynamiku. V průzkumu se objevil také Volný blok, a to se dvěma procenty preferencí. Tato strana reálně cílí na pokoření tříprocentní hranice, která by znamenala zisk mnohamilionového příspěvku od státu na činnost.

Aktuální průzkum dává najevo, že síly v pelotonu se vyrovnávají a jako obvykle se bude bojovat do poslední chvíle, a to o každý hlas. Velkou roli přitom bude hrát to, jakým způsobem se rozhodne přibližně 30 % dosud nerozhodnutých voličů. Někteří se definitivně rozhodnou až v den voleb.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
97 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments