Andrej Babiš promluvil o Šlachtovi a jeho Přísaze. Dal mu polibek smrti?

Premiér Andrej Babiš není v jednoduché situaci. Preference jeho Hnutí ANO před říjnovými volbami konstantně klesají a je otázkou, zda se mi nepříznivý trend podaří zvrátit. Aktuálně je jeho strana až za oběma velkými koalicemi. Navíc sílí i další uskupení. Kromě SPD Tomia Okamury je to především Hnutí Přísaha, které vede do voleb bývalý elitní policista Robert Šlachta.

Poté, co začalo být jasné, že se Šlachta zřejmě do Sněmovny skutečně dostane, stal se terčem většiny zástupců politického spektra, kteří se vůči němu vymezují. Pokud byste něco podobného čekali od Andreje Babiše, musí vás jeho výroky překvapit.

Přestože Šlachta podle všeho odebírá voliče právě Hnutí ANO, Babiš s touto stranou nemá problém. “Jede kontaktní kampaň, chodí mezi lidi, má dobré fotky a protikorupční étos. Přesně jak jsem to dělal já v roce 2013. Dělá to dobře,” uvedl premiér na CNN Prima News k výrazným aktivitám bývalého šéfa ÚOOZ. Babiš navíc dodal, že mu Šlachta jako jeden z mála konkurentů nevadí.

Je otázkou, co za těmito zdánlivě příznivými slovy stojí. Může jít o taktiku, kdy se Babiš vyjádřením náklonnosti vůči Šlachtovi snaží zneklidnit část jeho voličů, kteří už stranu současného premiéra odmítají a nepřejí si, aby Přísaha byla jakýmsi jejím “béčkem”. Taková podezření se přitom často objevují na sociálních sítích strany, kde se je Robert Šlachta snaží rozptylovat. Hezká slova od premiéra by tak mohla působit jako dobře mířený “polibek smrti”.

Nemusí to tak ale být. Šlachta s Babišem jeden čas spolupracovali a tehdejší ministr financí policistu po jeho odchodu od útvaru dosadil do vysoké funkce v celní správě. Přestože se pak cesty obou rozešly, nebylo to podle všeho nijak zlé. Proto není vyloučeno, že by obě strany mohly po volbách vytvořit koalici, pokud by k tomu dostaly možnost.

Další možností je, že Babiš hnutí Roberta Šlachty jednoduše podceňuje, a tak mu nestojí za větší kritiku, obzvlášť když vidí, že se policista u lidí stále těší velké popularitě, a to i mezi voliči ANO.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments