Zeman překvapil. Podpořil vůdkyni běloruské opozice, čekal se přitom pravý opak

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech hlavní tvář běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou, která je právě na návštěvě České republiky, kde se snaží získat podporu pro opoziční aktivity ve své zemi.

Prezident republiky vyjádřil S. Cichanouské osobní podporu, podporu ČR a vysoce ocenil její odvahu. Popřál opozici vítězství v boji s posledním evropským diktátorem,“ uvedl mluvčí prezidenta Zemana, Jiří Ovčáček.

Je to poměrně překvapivý krok ze strany Miloše Zemana, který obvykle razí strategii nevměšování se do politiky jiných států a jejich zvolených lídrů. Navíc si velmi dobře rozumí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který je jedním z mála jednoznačných podporovatelů běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Zeman přitom už několikrát ukázal, že neváhá razit vlastní zahraniční politiku nezávisle na české vládě. Tentokrát ale jde v její linii.

S Cichanouskou se přitom předtím setkal i předseda Senátu Miloš Vystrčil, který ji označil za zvolenou prezidentku Běloruska, čímž podle některých pozorovatelů zašel přeci jen příliš daleko. Na české scéně přitom lze jen obtížně najít větší protipóly než jsou Zeman a Vystrčil. Prezident ostatně už ani předsedu Senátu nezve na pravidelná setkání nejvyšších ústavních činitelů. Teď se s ním ale překvapivě shodl.

Běloruská otázka se dostala znovu na přetřes poté, kdy běloruský režim nechal v Minsku za doprovodu stíhaček přistát letadlo společnosti Ryanair, aby z něj následně vytáhl opozičníka Ramana Prataseviče, kterého obratem uvěznil. Nyní mu přitom hrozí trest smrti.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments