Andrej Babiš proti Miroslavu Kalouskovi. Schyluje se k souboji těžkých vah o prezidentský úřad

Českou republiku možná již brzy čeká další velkolepá volební bitva. Nejpozději na začátku roku 2023 se bude volit nový prezident, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana je stále pravděpodobnější, že se tak stane ještě dříve.

První kandidáti už svůj zájem o prezidentský post projevili, ale stále se čeká na to, až se do této bitvy přihlásí těžké politické váhy. Přeci jen, po úpravě prezidentské volby na přímou je post hlavy státu velmi lukrativní. A jak ukázali Václav Klaus a Miloš Zeman, lze z této pozice výrazně ovlivňovat dění v České republice.

Po neúspěchu Andreje Babiše v parlamentních volbách se stále více hovoří o tom, že současný premiér se do boje o Pražský hrad nakonec přeci jen zapojí. Odpovídá tomu i jeho poslední rozhodnutí, kdy se rozhodl zůstat v politice, přestože dříve avizoval, že pokud prohraje, vrátí se do byznysové sféry. Politika však Babišovi zjevně zachutnala a nutno dodat, že se v ní stal poměrně zručným.

V posledních dnech se navíc Babiš snaží vystupovat velmi státnicky. Například stále není vyloučeno, že odmítne pověření od Miloše Zemana k sestavení vlády a umožní rychlé sestavení vlády konkurenční pětikoalice. Včera se také vehementně zapojil do řešení krize, která vznikla po krachu společnosti Bohemia Energy, kdy vystoupil nejprve na tiskové konferenci a pak i v TV Nova, kde jednoznačně deklaroval boj o zájmy klientů. Vzhledem k tomu, že Bohemia Energy obsluhovala milion domácností, není to zrovna zanedbatelná voličská skupina. A Babiš ji okamžitě vyhmátl.

Na tuto skutečnost upozornil řeporyjský starosta a člen ODS Pavel Novotný, který také nabídl řešení. “Čím dříve pochopí dvacet čičmundů, že mají uhnout kandidátovi Spolu (M.K.), tím lépe,” napsal na svůj Twitter. Tím narážel na skutečnost, že koalice Spolu chystá do boje o prezidentský úřad vlastního kandidáta. Podle uvedených iniciál je jasné, že by podle Novotného mělo jít o Miroslava Kalouska.

Byl to právě Kalousek, kdo se před parlamentními volbami nečekaně stáhl z politiky. Ve veřejném prostoru však zůstal. Politiku každodenně komentuje na sociálních sítích a vystupuje i v několika internetových pořadech. Vlastní pořad má také na TV Barrandov. Zdá se tedy, že Kalousek v žádném případě nechtěl sejít z očí a tedy mysli potenciálních voličů. Ba právě naopak. Uvolnil si ruce od každodenního politického boje a může vystupovat státnicky.

Ani kandidatura Miroslava Kalouska dosud nebyla potvrzena, ale faktem je, že koalice Spolu žádného podobně výrazného kandidáta nemá. A kdo jiný by se měl postavit Andreji Babišovi, než jím tolik nenáviděný Kalousek?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
223 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments