Antirouškaři se radikalizují, varují Němci poté, co jeden z nich spáchal brutální vraždu. V zemi hrozí nepokoje

V Německu postoupilo rozdělení společnosti na ty, kdo se řídí protiepidemickými opatřeními a na ty, kdo je odmítají, na novou úroveň. O víkendu došlo k šokující vraždě obsluhy čerpací stanice. Prodavače tu zastřelil člověk, který odmítl uposlechnout výzvu k nasazení roušky. Německá společnost je takovým činem otřesena. Někteří politici ukazují směrem k protisystémovému hnutí Querdenken (v překladu “myslet jinak”). Jeho příznivci v poslední době prošli značnou radikalizací a na některých demonstracích se dokonce vrhali na policii.

Německá média muže podezřelého ze zastřelení obsluhy čerpací stanice označují jako Maria M. Policie informovala o tom, že zadržený muž vypověděl, že jednal ve vzteku poté, co mu prodavač odmítl prodat pivo, protože neměl na sobě roušku. Muž při výslechu prohlásil, že je odmítačem opatření proti šíření koronaviru.

Incident zasáhl do horké fáze předvolební kampaně, a tak nepřekvapí, že se stal okamžitě jedním z hlavních témat. “Otřásla mnou hrozivá vražda mladého muže, který pouze žádal o dodržování platných nařízení. Myslím na jeho rodinu a jeho nejbližší,” uvedla kandidátka Zelených na kancléřský post, Annalena Baerbocková.

Ta dala případ do spojitosti s radikalizací hnutí Querdenken. Jeho stoupenci sami sebe pokládají za ty, kdo vidí věci v pravém světle. Odmítají tak nejen opatření, ale také očkování a často se ohánějí různými konspiračními teoriemi.

Podle vyšetřovatelů je možné vysledovat stopy Maria M. do této komunity. Na svém Twitteru sledoval představitele německé krajní pravice, ale také představitele strany Alternativa pro Německo (AfD). Z jeho příspěvků byl potom znatelný odpor k migrantům či bojovníkům proti klimatické změně. V minulosti však muž nebyl trestán, byť střelnou zbraň vlastnil nelegálně.

Podle šéfa durynské zpravodajské služby Stephana Kramera se komunita kolem hnutí Querdenken v posledních měsících silně radikalizovala. Jeho a další služby varovaly před rostoucím násilím. Varování však nikdo nebral vážně. “Je to smutné, ale vždy musí někdo zemřít, než politici začnou brát riziko vážně,” uvedl Kramer pro stanici Deutsche Welle.

Podobného názoru je také odborový svaz německé policie (GdP), který výslovně varoval před odpírači koronaviru. Podle něj jde sice o první vraždu v souvislosti s koronavirem, ale zároveň jde o vážné varování, co z tohoto směru hrozí. Vážným rizikem jsou nepokoje spojené s případným dalším zpřísněním epidemických opatření.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments