Archeologové vykopali nejstaršího megapredátora. Byl postrachem oceánu

Co je lidstvo lidstvem vyprávíme si o hrozných podvodních a podmořských nestvůrách, které brázdí hlubiny jezer či oceánů a jednou za čas se vynoří, aby způsobily hroznou zkázu. Nyní to vypadá, že tito netvoři mají svůj předobraz ve skutečně žijících zvířatech.

Naleziště v Maroku

Západní Afrika a především pobřeží Maroka je poměrně bohatá oblast na naleziště kosterních pozůstatků pravěkých živočichů. Je tomu tak proto, že tato oblast byla před miliony let pod vodou, ale vlivem přírodních změn se z ní nakonec stala pevnina.

Kosterní pozůstatky mořských živočichů tam však zůstaly – a nyní začínají vycházet na světlo světa.

Seznamte se: mořská nestvůra

Latinský název tvora, o kterém si dnes budeme vyprávět, zní Thalassotitan atrox. Za komplikovaným jménem se skrývá ještě složitější zvíře – šlo o mořského tvora, který dosahoval délky až 9 metrů a vyznačoval se masivní tlamou s řadou velkých zubů.

Žil zhruba před 66 miliony let a patřil mezi mořské predátory zvané mosasauři.

Foto: Shutterstock

Pořádně hladová nestvůra

Mezi mosasaury však byl Thalassotitan atrox skutečným králem. Zatímco většina z tohoto druhu se spokojila s lovem drobnějších mořských živočichů či želv, tahle nestvůra si troufla na mnohem větší nepřátele – klidně i na další velké predátorské ryby. Byl tak postrachem moří a žádný živočich, který se s ním dostal do těsné blízkosti, si nemohl být životem jistý.

Zdá se, že Thalassotitan atrox požíral svou kořist i s kostmi – část jich dokázal rozdrtit svými obřími zuby a zbytek vyvrhl.

Podobně jako nás nepřestávají ohromovat obrovští suchozemští dinosauři se svou složitou stavbou těla, můžeme díky nálezům z Maroka obdivovat i obrovské mosasaury, kteří se vyvinuli v opravdové vládce moří.

Mořský netvor z legend?

V mnoha dávných příbězích se vypráví o strašlivých mořských netvorech. Můžeme se domnívat, jestli některý z příbuzných tohoto mořské predátora nebyl předobrazem takového starého příběhu.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC, Livescience, DailyMail

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments