Nejcennější komodita světa. Na písek se začala orientovat už i mafie

Freepik

Lidstvo v posledních letech čelí nečekanému problému, kterému se nevěnuje přílišná pozornost. Zásoby písku pomalu mizí, což by v budoucnu mohlo způsobit velké trable ve stavebnictví. Situace se rozhodla využít už i mafie, která s touto komoditou začala obchodovat.

Problém, o kterém se nemluví

Nedostatek písku není problémem pouze několika měsíců, ale táhne se s lidstvem již řadu let. První větší varování ale přišlo až při vypuknutí pandemie koronaviru, kdy se řada regionů odmítala pustit do vyrábění skleněných ampulek určených pro vakcíny a to právě z důvodu nedostatku písku.

Právě tato situace tak výrazně upozornila na tento problém s pískem, jenž se musí začít co nejrychleji řešit. V opačném případě hrozí prudké zdražování ve stavebnictví a neúměrně zdlouhavé budování staveb.

Freepik
Foto: Freepik

Černý trh s pískem

Nedostatku písku si všimla už i mafie a někteří ostatní podvodníci, kteří chtějí na této komoditě vydělat. Mafie tak s pískem obchoduje obdobně jako se zbraněmi nebo bílým masem. Zoufalost situace si lze ukázat na některých příkladech, které se dějí po celém světě.

V roce 2008 zažili občané na Jamajce doslova šok. Neznámí pachatelé během noci vykradli všechen písek z čtyřsetmetrové pláže Coral Spring. Za jedinou noc tak zloději odvezli přes 500 nákladních vozů s pískem a nezanechali za sebou ani jednoho svědka. Tamní policisté se tak při vyšetřování neměli od čeho odpíchnout, a tak viníky nedopadli. Během jediné noci tak přišli Jamajčané o kompletní písečnou pláž.

Je tak jasné, že i s pískem se dá dělat výdělečný byznys a své kupce si téměř vždy najde. Pokud se podíváme do Dubaje, v tomto městě je umístěna jedna dominanta za druhou. Stavba mrakodrapu představuje mimořádně drahou věc, na kterou je mimo jiné potřeba i neskutečné množství materiálu. Například nejvyšší stavba světa Burj Khalifa potřebovala podle odhadů na svou výstavbu přes 330 tisíc metrů krychlových betonu. A vzhledem k tomu, že beton se vyrábí především z písku, můžeme si domyslet, jak zásadní komoditou písek je.

Foto: Freepik, zdroj: DW, CNBC

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments