Arenberger zřejmě skončí rychleji než Prymula. Musí vysvětlit nevysvětlitelné

Řada pozorovatelů vůbec nechápe, jak se mohl Petr Arenberger dobrovolně stát ministrem zdravotnictví. Sotva nastoupil do úřadu, ze skříně na něj vypadla hromada kostlivců. Čtvrtý ministr zdravotnictví za uplynulých dvanáct měsíců si zjevně myslel, že se všichni budou soustředit na covid a nikoliv na jeho podivné majetkové poměry, které jsou navíc okořeněné zjevně klientelistickými obchody.

Když média poprvé upozornila na nesrovnalosti v Arenbergerově majetkovém přiznání, mohlo se ještě zdát, že šlo o roztržitost vysoce postaveného lékaře a manažera, který má přeci jen trochu jiné starosti než sumarizaci vlastního majetku. Ministr napodruhé vše doplnil, načež se zjistilo, že je to velký boháč. Patří mu pětašedesát nemovitostí a bokem si přivydělává desítky milionů ročně. Budiž mu přáno. Jen kdyby nové majetkové přiznání nevzbudilo další otázky, tentokrát mnohem závažnější. A zároveň zřejmě ukázalo skutečný důvod, proč Arenberger napoprvé vše nepřiznal.

Z majetkových poměrů ministra je totiž jasně patrné, že pronajímal přinejmenším jednu svou nemovitost Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kterou poslední roky řídí. Za tento pronájem za poslední roky inkasoval miliony korun. Podle premiéra Andreje Babiše musí ministr vše náležitě vysvětlit. Vyjádřil už také první pochyby nad jeho postupem.

Jenže, jak má Arenberger vysvětlit nevysvětlitelné? Považte, nemocnici pronajal část svého statku v obci Netřeba na Mělnicku. Ta si zde zřídila svůj archiv. Za prvé, nejde o žádnou lukrativní budovu, takových jsou v České republice tisíce a je otázkou, proč má mít nemocnice archiv právě zde. Jako jediná odpověď se nabízí to, že nemovitost patří jejímu řediteli. A když už se Arenberger domníval, že má nemovitosti vhodné pro tento účel, mohl je nabídnout jiným nemocnicím. Ne zrovna té, které šéfuje.

Tohle zkrátka rozumně vysvětlit nejde a vždy z toho musí vyjít jednoznačný střet zájmů, který se navíc ministr ještě snažil nešikovně ututlat. Je to smutné, ale takový člověk nemá ve vládě co pohledávat. S velkým otazníkem je i jeho pokračování v ředitelské pozici nemocnice.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments