Smutná vizitka ministryně Benešové. Zdržuje státní zástupce v práci a rozděluje veřejnost

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman skončí na vlastní žádost ve funkci. Rážně tak odpověděl na neustálé ostřelování své pozice ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ta proti šéfovi státních zástupců chtěla dokonce zahajovat kárné řízení, byť nedokázala vysvětlit, čeho se vlastně měl dopustit. V tomto směru ji musel korigovat dokonce premiér Andrej Babiš.

Přesto však Benešová nakonec dosáhla svého. Byť si nemohla vychutnat Zemanovo odvolání, ten nakonec ve funkci stejně skončí. A ministryně spravedlnosti bude mít hlavní slovo ve výběru jeho nástupce. To, že by se s jeho jmenováním čekalo až po volbách, to je skutečně bláhová představa. Z tohoto pohledu je škoda, že Zeman nevydržel ještě o nějaký ten měsíc déle. Při představě, že nového nejvyššího žalobce vybírá Benešová podle not prezidenta Miloše Zemana, není totiž zrovna příjemná.

Končící šéf státních zástupců si nebral příliš servítky a jednoznačně řekl, že končí hlavně kvůli tlakům, které na něj Benešová vyvíjela. Podle svých slov jim sice dokázal čelit, ale v poslední době už nedělal téměř nic jiného a nemohl se soustředit na opravdovou práci, kterou přitom soustava státních zastupitelství potřebuje jako sůl.

Zeman tedy při svém odchodu alespoň ukázal skutečné výsledky práce ministryně spravedlnosti. Ta byla v posledním covidovém roce prakticky neviditelná, a když se někde ukázala, mnozí se divili, že je vlastně ještě ve funkci. Pravda, řešily se především zdravotní a ekonomické aspekty krize, ale jak ukazují rozsudky soudů, spravedlnost dostávala nejen v nouzovém stavu zabrat. Čemu se tedy Benešová vlastně věnovala? Teď už je to jasné: působila rozkladně přinejmenším na státní zastupitelství. Zde nepodkopávala nohy jen Zemanovi, ale také jeho podřízené, vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové.

V souvislosti s něčím konstruktivním není o Marii Benešové prakticky slyšet. Hodně však rezonovala její slova, kterými podryla pozici České republiky vůči Rusku i samotné vyšetřování kauzy Vrbětice. Jako jediná členka vlády totiž podpořila slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že existuje více vyšetřovacích verzí výbuchu muničních skladů. Byla to slova, která neposloužila ničemu jinému než ruské propagandě, která je na svou obranu srdnatě omílá.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments