Asi se hodně bouralo. Počet lednových úmrtí překonal všechny odhady i rekordy, Blatný se ale dosud neomluvil

V České republice se umírá zcela extrémním způsobem. Čísla nemají obdoby a jsou nesrovnatelná s předchozími lety ani s tím, co se děje v okolních zemích. Katastrofa, která se tu odehrává, je zcela nezpochybnitelná.

Český statistický úřad oznámil, že v lednu zemřelo 15 900 obyvatel České republiky, což je o polovinu více, než jaký je průměr z předchozích pěti let. Jde o nejvyšší zaznamenaný počet úmrtí za leden od roku 1950. Předtím tato data nikdo nesledoval. Zcela jednoznačně se tak potvrzují slova o tom, že se v Česku umírá nejvíce od druhé světové války. To opravdu není nějaké nadsazení situace.

Statistiky zaznamenaná nadúmrtí se přibližně shodují s tím, kolik ministerstvo zdravotnictví eviduje obětí covidu-19 za leden. Těch je 4698, přičemž oproti roku 2020 zemřelo letos v lednu o 5630 více lidí. Potvrzuje se tak, že oficiální koronavirová čísla nepokrývají celou hloubku problému. Ve skutečnosti se v důsledku epidemie umírá více.

Naprostý opak přitom právě v lednu, tedy v době historického exodu obyvatelstva, tvrdil Jan Blatný. Ten s vážnou tváří před nastoupenou Poslaneckou sněmovnou tvrdil, že ministerstvo do čísel obětí započítává i úmrtí v důsledku autonehod, pokud měl dotyčný pozitivní test. Šlo pochopitelně o naprostý nesmysl, ale Blatný ho v následujících dnech ještě několikrát opakoval a přidal, že na covid zemřela jen třetina vykázaných obětí. Pak se sice v tomto ohledu odmlčel, ale nikdy svá slova nekorigoval. Na místě přitom byla přinejmenším omluva, ne-li rezignace na funkci.

Teď už ministr zdravotnictví sice dobře ví, v jaké jsme šlamastyce, jenže aby mu to došlo, musely začít skutečně kolabovat nemocnice. Pokud by svého času situaci nebagatelizoval a naopak konal, mohlo by to být úplně jinak. A nebude to přitom jen leden. Hrozivá čísla nás čekají přinejmenším ještě za únor a březen. Jen za včerejšek bylo potvrzeno rekordních 265 úmrtí na covid. Další zcela jistě zemřeli bez pozitivního testu.

Foto: Úřad vlády ČR