Nečekané. Ministr Blatný se postavil na odpor Babišovi. Jak dlouho vydrží?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný zatím navzdory očekáváním nebyl odvolán. Premiér Babiš zřejmě nenašel lepšího kandidáta, ať už profesně nebo politicky, tedy takového, který by dokázal epidemii řešit lépe a zároveň premiéra mocensky neohrožoval. Existuje možnost, že Blatný navzdory řadě přešlapů vydrží až do voleb.

Jakoby sám v sobě našel poslední zbytky sil a uprostřed nejhorší možné krize se začíná vzpamatovávat. Zároveň je jasné, že se chce emancipovat a ministerstvo zdravotnictví učinit maximálně nezávislé na premiérovi. Ten se v posledních týdnech pasoval do role experta na zdravotnictví a mluví tu doslova do všeho.

Nejvýraznější jsou přitom Babišovy aktivity v pořizování neschválených léků a vakcín. Některá léčiva, jako například regeneron nebo bamlanivimab, jsou považována celosvětově za slibná a funkční. V tomto ohledu souhlasí i ministr Blatný.

Ovšem koketování s nákupem ruských nebo čínských vakcín, to už ministr zdravotnictví slyší jen velmi nerad. Přitom právě jeho resort by musel dát impuls k jejich schválení, k čemuž se zatím neschyluje. Zatímco Babiš je velkým příznivcem jakýchkoliv vakcín a na jejich pořízení tlačí i prezident Miloš Zeman, ministr zdravotnictví trvá na tom, že je musí schválit Evropská léková agentura. To je de facto postoj, který jejich použití vylučuje, protože schválení potrvá měsíce a v té době už bude v Česku dostatek vakcín západní provenience.

Snad ještě zásadnější spor se rozhořel kolem léku ivermektin. Na něj panují mimořádně kontroverzní názory i ve vědecké obci, byť zatím převládá spíše opatrnost. Když se ale premiér Babiš dozvěděl, že se ivermektinem léči na Slovensku a dokonce v brněné nemocnici sv. Anny, rozhodl se lék okamžitě pořídit.

Ministr Blatný přitom dnes přiznal, že se o nákupu ivermektinu Babišem dozvěděl z médií. A rovnou si přisadil, že on by si ho rozhodně aplikovat nenechal, protože hrozí vážné poškození orgánů, zejména jater.

Zdá se, že Blatnému už víceméně o nic nejde, a tak zkouší, kam až může vůči Babišovi zajít. Premiér už si ho ale zaškatulkoval jako slabého ministra, a tak mu emancipaci nepovolí, protože se obává, aby zase něco nezpackal. Takto viděno z toho vychází, že ministr nakonec přeci jen bude muset skončit.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments