Ať ČSSD vládu klidně opustí, říká Babiš. Vezmu na Hrad pět jmen a budu vládnout dále, naznačuje dohodu s prezidentem

Sociální demokracie se nachází v nelehké situaci. V krajských volbách vyhořela nevídaným způsobem a nic nenasvědčuje tomu, že by sestupný trend dokázala zvrátit do parlamentních voleb v příštím roce. Dnes je tak pravděpodobnější, že v příští Sněmovně už sociálnědemokratičtí poslanci nebudou. Ve straně vzbudila rozruch skutečnost, že ani viditelné angažmá předsedy Jana Hamáčka v koronavirové krizi preference nezvedlo. Podle sociologů přitom voliče ČSSD dokázalo vyluxovat koaliční hnutí ANO.

ČSSD nemá ve vládě prostor

Sociální demokracii se navíc nedaří prosazovat svou politiku a záměry. Vláda se naposledy rozdělila v otázce zrušení superhrubé mzdy. Zatímco Andrej Babiš chtěl ponechat stávající 15% zdanění, Jan Hamáček prosazoval pro rozpočet úspornější 19% variantu. Nakonec zvítězil Babiš, který svůj návrh prohlasoval spolu s ODS a SPD, a to proti vůli sociální demokracie. Koaliční smlouva přitom počítala se zákonem tak, jak ho prosazovala právě ČSSD.

Z nitra strany tak opět zazněly četné hlasy, že je nejvyšší čas vládu opustit a pokusit se na poslední chvíli zachránit, co se dá. Je jasné, že strategie vládnutí s ANO nevyšla a nic už se na tom nezmění. Babiš jednoduše nenechá sociální demokracii v ničem vyniknout a prodat jakoukoliv politiku. K opuštění vlády vyzval například vlivný hejtman Pardubického kraje a zároveň místopředseda strany Martin Netolický.

Babiš má plán, Zeman ale možná také

Jak se ale zdá, premiéra Andreje Babiše podobné výzvy nevzrušují. Na jedné straně jim nevěří a na druhé má přeci jen připraveno záložní řešení, které teď konečně prozradil. “Z vlády je nikdo nevyhazuje, takže ať se rozhodnou sami. Nejdřív tím ČSSD hrozila kvůli panu Šmardovi, nedávno kvůli panu Prymulovi a teď zase kvůli daním. Když budou chtít odejít, těžko jim v tom budu moci zabránit,” prohlásil Andrej Babiš pro deník Právo. “Pokud by skončili, tak bych se sebral, vzal s sebou na Hrad pět jmen a vláda by pokračovala. V době, kdy nás ohrožuje koronavirová pandemie, země potřebuje funkční kabinet.

Premiér Babiš tak předpokládá, že by jeho vládu prezident Miloš Zeman podržel u moci, a to třeba i proti vůli Poslanecké sněmovny, která by v případě vystoupení sociální demokracie z vlády zřejmě kabinetu vyslovila nedůvěru. Zeman ale už několikrát ukázal, že dokáže u moci držet i premiéra bez důvěry.

Podle zákulisních informací by se ale v tomto mohl Babiš přepočítat. Zeman ho totiž může také obětovat a sestavit si kabinet zcela vlastní, takzvaně úřednický. Také to už předvedl. Jako případné premiéry má mít v záloze epidemiologa Romana Prymulu nebo šéfa ČEZu Daniela Beneše.

Foto: hrad.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments