Audi přiznává, že na 50 % zkrachuje. Proč tedy stále dělá špatná rozhodnutí?

Automobilka Audi má do budoucna odvážné plány a ještě odvážnější management. Ten totiž svým rozhodnutím k novému směřování firmy hraje skutečně vabank. Navíc karta, na kterou automobilka vsadila svou budoucnost, patří mezi nejhorší v balíčku.

Rok 2026 bude pro Audi přelomový

Právě tento rok označila automobilka jako zlom. Od roku 2026 totiž vedení firmy nepočítá s vývojem nových spalovacích motorů a nabízet bude pouze vozidla na čistě elektrický pohon. Vozidla se spalovacím pohonem ponechá v nabídce pouze do úplného vyprodání skladových zásob. Odhadem tedy můžeme říci, že po roce 2030 si už novou Audinu v naftě či benzínu prostě nekoupíte.

Je zvláštní, že se Audi odhodlalo k takto razantnímu kroku. Bateriové pohony zatím skutečně nelze prohlásit jako ziskové a v blízké budoucnosti se to pravděpodobně nezmění. Vzácné kovy potřebné k výrobě nečeká propad cen a dětská práce v kobaltových dolech v Kongu už levnější ani být nemůže. Tohle vše a nejen to dělá z elektrovozů nedosažitelné zboží pro větší část společnosti. Není mi ani jasné, čím chce Audi zákazníky k chystaným elektrickým vozům přitáhnout.

Foto: Shutterstock

Elektrovozy tvoří jen 5 % tržby

Když se společně zaměříme na čísla, prodalo Audi za loňský rok téměř 1,7 milionu vozů. V tiskovém prohlášení bylo navíc tučným písmem uvedeno, že se prodej elektrických vozů zvýšil o skoro 60%. To se může zdát skutečně jako velký skok vpřed. Nicméně se dále uvádí, že celkový počet prodaných elektrovozů činil jen 81 894 kousků. Tedy necelých 5% z celkového počtu prodaných vozů.

Když se nad tím zamyslím, je potřeba zřejmě upravit původní titulek. Vzhledem k tomu, že se Audi chystá zbavit 95% svých klientů, můžeme prohlásit že krach není 50/50 ale 100%, Marketingová šéfka automobilky Hildegarda Wortmann říká, že Audi na svých závěrech nehodlá nic měnit. Jsem ale pevně přesvědčen, že pokud Audi nevymyslí elektromobil, který ujede na nabití 1000 kilometrů, bude stát nový 700.000 Kč a v kufru bude mít živého osobního sluhu, nezbude jim nic jiného, než se vrátit opět k fosilním palivům. Vše už je ve hvězdách.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, roadandtrack, Focus

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments